שתף קטע נבחר

בנו של בן לאדן נזכר ב-11/9, חולם לעבוד באו"ם

עומר בן לאדן סיפר בראיון על מאמצי אביו לגייסו לטרור, על הסבל שעברה משפחתו ועל היום שנפלו מגדלי התאומים בניו יורק: "דוד שלי צעק בסלון - 'תראה מה אביך עשה!'"

בנו של המבוקש מס' 1 בעולם דיבר לראשונה על מאמצי אביו לגייס לשורות ארגוני הטרור בראיון שפורסם היום (ה') בבריטניה. עומר בן לאדן שיחזר את אירועי 11 בספטמבר מנקודת מבטו וסיפר על חלומו הגדול - לשרת באומות המאוחדות.

 

בנו של אוסמה בן לאדן אמר בראיון שפורסם בעיתון "גרדיאן" כי גם הוא מעוניין להפוך לאיש ציבור, אך לא באותה דרך כמו אביו. "אני לא חושב שאהיה

פוליטיקאי טוב, משום שיש לי הרגל לומר את האמת, גם כשזה לא משרת את מטרותי. אבל הייתי רוצה תפקיד שיאפשר לי לקדם את השלום. אני חושב שהאו"ם יהיה המקום המושלם בשבילי".

 

בראיונותיו בעבר, סירב עומר להשמיץ את אביו, אותו לא ראה לדבריו מאז שעזב את אפגניסטן בשנת 2000 וחזר למולדתו - סעודיה. בן לאדן הבן, שהוא אחד מ-19 בניו של מנהיג אל-קאעידה, חשף בראיון החדש כי הוא הוזמן בעבר על ידי אביו להצטרף למחבלים.

 

"בניו היו שם, אבל אף אחד מאיתנו לא היה לוחם. הוא סיפר לנו איזה כבוד גדול זה להקריב את חייך למען האיסלאם ואמר שכל מי שרוצה להקריב את חייו צריך לכתוב את שמו על נייר במסגד. הוא מעולם לא ביקש ממני להצטרף לאל-קאעידה, אבל הוא כן אמר לי שאני הבן שאמור להמשיך את מורשתו. הוא התאכזב כשאמרתי לו שאורח החיים הזה לא מתאים לי. אני לא אוהב אלימות", אמר.

 

ארגון קטן, פיגוע גדול

עומר בן לאדן שחזר את אירועי היום ששינה ההיסטוריה ואת חייו - 11 בספטמבר 2001 - וסיפר שהיה באותה העת בבית סבו בג'דה. "ישנתי שנת ישרים כשלפתע התעוררתי לקול הצעקות של דודי: 'תראה מה אביך עשה!' הלכתי אל הסלון וכל משפחתי נאספה סביב הטלוויזיה. מהר מאוד הבנתי שאמריקה תחת מתקפה. הייתי מאוד עצוב באותו יום".

 

עם זאת, בנו של מנהיג אל-קאעידה היה אז בטוח שאביו לא מעורב במתקפה. "לא הסכמתי עם תגובת דודי. מעולם לא חשבתי שאבי מסוגל לרצוח כך אנשים באמריקה. זה היה משהו גדול מדי בשביל הארגון הקטן שלו", העריך.

 

עומר סיפר שהפיגועים השפיעו קשות על משפחתו ועל המוניטין שלה.

"אני לא יכול לדבר בשם המשפחה, כי הנושא הזה כואב לנו מדי. כולנו הזדעזענו מהסבל של האנשים המסכנים האלה. אחרי הבוקר ההוא, אף אחד מאיתנו לא דיבר על זה יותר".

 

חרף טענתו על חוסר הרצון לדבר על האירועים, נראה שעומר בן לאדן משנה את עמדתו. הוא החליט לכתוב על חייו בספר חדש היוצא לאור בבריטניה: "לגדול כבן לאדן". "בתור הבן של אוסמה בן לאדן, אני באמת מצטער על הדברים הנוראיים שקרו, על חיי החפים מפשע שנהרסו. אני מצטער על היגון שעדיין מקנן בליבם של רבים".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דרך משלו. עומר בן לאדן
צילום: AFP
חינוך רע. אוסמה בן לאדן
צילום: AFP
מומלצים