שתף קטע נבחר

השריפה חשפה: העובדים חיים במכלאה אנושית

ביקור בבניין שעלה בלהבות שגבו את חייהם של שני עובדים זרים חושף מציאות מפחידה. עיריית תל אביב שוקלת לתבוע את בעל הבניין בשל "המכלאה האנושית" שהקים. דייר שניצל: "בעל הבית ישן טוב בלילה, הוא חי טוב. גם אם הבניין יקרוס, לא אכפת לו". שכנים: "אם לדיירים היו יציאות חירום נוספות - הם היו בחיים"

אחרי שהתפוגג העשן בבניין מספר 20 ברחוב וולפסון בדרום תל-אביב, ששניים מדייריו נספו הלילה (יום ה') בשריפה, עלה המסך מעל אחת התופעות הקשות בישראל - תנאי חייהם הבלתי נסבלים של עובדים זרים. מאות חיים בבניין הרכבת הזה שעלה באש. בחלק מדירות החדר מצטופפים מספר פועלים יחדיו. עלי, עובד זר מגאנה, חולק חדר עם עוד ארבעה דיירים. מהשריפה ניצל כשקפץ מחלון דירתו עם חבריו. ההרוגה היא אשתו של חברו הטוב. "קפצנו מהחלונות, אבל חלק מהאנשים לא הצליחו. הם מתו", סיפר ל-ynet.

   

דיירי הבניין טוענים שביקשו אינספור פעמים מבעל הנכס לתקן את מפגעי הבטיחות החמורים, אך הוא התעלם מהם, כי "הם בסך הכל עובדים זרים". השכנים אף טוענים כי כבר לפני כחודש פנו לעירייה והתלוננו כי הבניין מהווה סכנת חיים. בעל הבניין שהה מאז השריפה בחניון סמוך השייך לאחיו וסירב לדבר עם איש. אחיו טוען שהשכנים מתנכלים לו: "אנחנו בריב איתם, בגלל זה מאשימים אותו, הכל שטויות".

 

בעיריית תל-אביב מכחישים שהתקבלה פנייה בנושא, אך מדגישים כי בעקבות השריפה ככל הנראה תוגש תביעה כנגד בעלי הבניין. "הבעיה היא לא ביציבות או בבטיחות המבנה אלא בהפיכתו למכלאה אנושית על-ידי בעליו באמצעות חלוקת דירות בניגוד לחוק. לאחר השריפה נשלחו למקום מהנדסים ויישלחו גם במהלך היום. ככל הנראה תוגש כנגד הבעלים תביעה", נמסר מדוברות העירייה. 

  

עלי וארבעת שותפיו לדירה משלמים מדי חודש 1,800 שקלים שכר דירה. בתמורה הם מקבלים מפסקי החשמל מאולתרים ותקרה מטפטפת. "אבל לבעל הבית לא אכפת", אמר עלי בעברית-אנגלית. "אכפת לו רק מהכסף. הוא ישן טוב בלילה, הוא חי טוב. גם אם הבניין יקרוס, לא אכפת לו. אני אומר לו שיש בעיה, הוא לא שם לב, לא אכפת לו. אנחנו כלום בשבילו. הוא יודע שכל מי שגר בבניין הם עובדים זרים, הם כלום. תראו את המקום, תראו איך אנשים ישנים פה, תראו את השירותים, הכל בלגן. אין מים חמים ואם אני אומר לו את זה, הוא אומר לי שאם אני רוצה אני יכול לעזוב. צריך לעשות משהו עם הבניין הזה, הממשלה צריכה להפסיק מה שקורה בבניין הזה".

  

השכנים ברחוב וולפסון מספרים על בניין שאינו ראוי למגורים. "בעל הבניין עושה מה שהוא רוצה, כל חיבורי החשמל פה לא תקניים, בגג היו יציאות חירום שהוא סגר עם מנעולים,

כדי להרוויח עוד כמה גרושים. זה נורא. מאתיים איש ישנים שם. הם גם ככה חיים פה כמו ג'וקים, ממש בתת-רמה", אומר בעל חנות סמוכה לבניין. שכן אחר אמר כי "רק לפני חודש הוא חסם את יציאות החירום בבנין וסגר את הפתחים בשביל לבנות עוד דירה. אם לדיירים אתמול היו יציאות חירום נוספות, הם היו בחיים. פשוט לא היה להם לאן לברוח".

 

חיים תמם, סגן מפקח כבאות ראשי שהגיע למקום, הסביר ש"מה שמאפיין בניינים ישנים, כמו הבניין שבו פרצה השריפה, הוא שאין בהם חדר מדרגות מוגן ואין הפרדה בינו לבין חלל הדירות. חלוקת הדירות מוגזמת והצפיפות בבניינים האלו רבה. אם פורצת שריפה בבניינים כאלו ואנשים בורחים לחדר המדרגות, הסבירות שלהם לצאת החוצה קטנה מאוד. מי שמסתגר בדירה עשוי להינצל. במקרה הזה, כל מי שהיה בבניין ולא יצא מהדירה לא נפגע ואילו שני ההרוגים ניסו להימלט ואז נפגעו". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כוחות הצלה במקום השריפה
צילום: עופר עמרם
לילה קשה בדרום תל-אביב
צילום: עופר עמרם
מומלצים