שתף קטע נבחר

ברגותי: לפתוח במאבק עממי נגד ההתנחלויות

השנים בכלא הישראלי לא שינו את דעתו של מנהיג התנזים בגדה. בתשובה לשאלות שהפנתה אליו סוכנות רויטרס, כתב חזרה: "בחירה במשא ומתן בלבד מעולם לא היתה דרכנו. תמיד קראתי לשילוב פורה של מו"מ, התנגדות, ופעילות פוליטית, דיפלומטית ועממית"

האיש שאולי ישתחרר במסגרת עסקת שליט קורא למאבק: מרואן ברגותי, הכלוא בישראל, אומר כי שיחות השלום נכשלו ולכן הפלסטינים צריכים לפתוח ב"מאבק עממי" ובמאבק דיפלומטי כדי להגיע למדינה. הוא השיב בכתב לשאלות שהפנתה אליו סוכנות הידיעות רויטרס באמצעות עורכי דינו.

 

הוא קרא למאבק עממי בהתנחלויות, ובייהוד האזורים הכבושים של ירושלים, וגם נגד המצור על עזה, הפקעת אדמות והבניה של "חומת ההפרדה הגזענית", כדבריו. "בחירה במשא ומתן בלבד מעולם לא היתה דרכנו. תמיד קראתי לשילוב פורה של מו"מ, התנגדות, ופעילות פוליטית, דיפלומטית ועממית".  

 

בעניין סיכויי האחדות עם חמאס, השמיע דברים ברורים. את הקרע עם חמאס הוא מתאר "פשע נגד העם". הוא האיץ בחמאס לחתום על הסכם פיוס במצרים.

 

"אינני רואה הבדלים מדיניים משמעותיים בין פתח לחמאס", אמר ברגותי. לנוכח כישלון המשא ומתן והיעדר פרטנר ישראלי לשלום, האסטרטגיה הנדרשת היא לשים קץ קודם כל לקרע ולהשיב את האחדות הלאומית. אין תירוץ בעולם שימנע התפייסות לאומית, בייחוד לנוכח ההתפתחויות האחרונות, והמבוי הסתום המדיני".

 

כאשר נשאל אם ירוץ בבחירות לנשיאות, השיב: "כאשר יושג פיוס לאומי ויושג הסכם על קיום בחירות, אקבל החלטה מתאימה".

 

מרואן ברגותי מרצה בישראל חמישה מאסרי עולם ועוד 40 שנה, אך שמו הועלה כמועמד לשחרור במסגרת עסקה לשחרורו של החייל החטוף, גלעד שליט.

 

בהקשר זה מסרו ל-ynet גורמים פלסטינים כי הנשיא הפלסטיני, אבו מאזן, מצפה שישראל תשחרר מאות אסירים חברי תנועת הפתח כמחווה, במקביל לשחרורם של מאות אסירי חמאס - במסגרת עסקת שליט. לדבריהם, בימים האחרונים התקבלו ברשות "איתותים" בנושא מכיוונם של גורמים המעורבים בנושא, שהבהירו כי עסקת חילופי השבויים מתקדמת "באופן רציני", וכי ייתכן שהיא תושלם לפני סוף השנה. אותם גורמים הבהירו לרשות, כי מטרת שחרורם של אסירי הפתח היא למנוע תנודה של דעת הקהל לכיוונו של חמאס, שמוביל את העסקה מהצד הפלסטיני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ברגותי בשיחה מכלאו
צילום: רויטרס
מומלצים