שתף קטע נבחר

שלט שלישי נגד פינוי התנחלויות בחטיבת כפיר

השלט, שעליו נכתב "כפיר לא מגרשים יהודים", נמצא תלוי בבסיס האימונים של החטיבה בבקעה, ולא ברור מי עומד מאחוריו. בצה"ל בודקים ומבהירים: זה אירוע חמור. בחודש האחרון הונפו שלטים דומים בגדודים שמשון ונחשון של החטיבה

גילויי הסרבנות מכים בשלישית: שלט נוסף ועליו כיתוב נגד פינוי התנחלויות התגלה בצהריים (יום ה') בבסיס האימונים החטיבתי של חטיבת כפיר בבקעה. לפי שעה לא ברור מי הכין את השלט, אך ההערכה היא כי הכוונה הייתה להניפו שעות אחדות לאחר שהוכן.

 

אחד המפקדים בבסיס החטיבתי הוא שמצא את השלט, שעליו נכתב "כפיר לא מגרשים יהודים". המפקד מצא אותו כשהוא

תלוי לייבוש, ככל הנראה זמן קצר אחרי שהוכן. בעת מציאת השלט שהו בבסיס חיילים מעטים בלבד, ולכן לא ברור עדיין מי אחראי למעשה.

 

גורמים צבאיים ציינו כי בשעות אלה בודקים בצה"ל מי הכין את השלט, ובאיזה מעמד התכוון להניף אותו. כך או כך, בצבא הבהירו כי מדובר באירוע חמור, שייבדק וייבחן לעומק.


השלט שהניפו חיילי נחשון. "חיילי צה"ל בדילמה קשה" (צילום: אסף פריד)

 

ח"כ מיכאל בן-ארי (האיחוד הלאומי), שב וטען כי ראשי המדינה הם שמאלצים את החיילים הסרבנים לפעול כך. "הגיע הזמן להבין שלא מדובר רק בבני ההסדר או בבודדים. מדובר בתופעה, ומי שנושא באחריות לכך הם ביבי וברק, שמעמידים את חיילי צה"ל בדילמה קשה", אמר. "לחיילי צה"ל אסור להתעסק בגירוש יהודים".

 

 

כפיר בגוב האריות: סרבנות שלישית בחודש

תופעת הסרבנות עלתה לאחרונה לכותרות אחרי שני אירועים של הנפת שלטים נגד פינוי התנחלויות בידי חיילים. בחודש שעבר הניפו חיילים מגדוד שמשון, שאף הוא משתייך לחטיבת כפיר, שלטים לפיהם "נחשון לא מפנים בחומש". את השלטים הם הניפו במהלך טקס השבעה בכותל. מפקד החטיבה, אל"מ אורן אבמן, דן את שני הטירונים שהניפו את השלטים ל-20 ימי מחבוש, והרחיק אותם לצמיתות מהחטיבה. בנוסף, הם לא יוכלו לשמש עוד כלוחמים.

 

האירוע השני התרחש בשבוע שעבר, אחרי שאנשי המנהל האזרחי והמשטרה הרסו שני מבנים לא-חוקיים סמוך להתנחלות

נגוהות שבדרום הר חברון. שישה חיילים מגדוד נחשון של חטיבת כפיר עלו על גג של מבנה צבאי בבסיס אדוריים הסמוך, והניפו שלט שבו נכתב כי "נחשון גם לא מגרשים". כל השישה נענשו בעקבות המעשה: שני החיילים שהניפו את השלט נידונו ל-30 ימי מחבוש, שניים אחרים נשפטו ל-24 ו-20 ימי מחבוש, ושני הנותרים רותקו לבסיסם ל-28 יום.

 

שני האירועים העלו שוב לשיח הציבורי את הדיון בסרבנות ובשימוש שנעשה בצה"ל לפינוי יישובים יהודיים. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הזהיר כי הסרבנות תוביל להתמוטטות המדינה, וגם הרמטכ"ל, גבי אשכנזי, ושר הביטחון, אהוד ברק, גינו אותה בחריפות. אתמול נחשף ב-ynet כי ראש אכ"א, האלוף אבי זמיר, איים לבטל את ההסדרים עם ישיבות שרבניהן מעודדים את גילויי הסרבנות, אם אלה לא יפרסמו גינוי פומבי להם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"שמשון לא מפנים בחומש". השלט הראשון
צילום: מירי צחי, באדיבות "חומש תחילה"
מומלצים