שתף קטע נבחר

דרשוביץ נגד גולדסטון: "מפיץ שקרים, שיתבייש"

המשפטן האמריקני הבכיר מותח ביקורת נוקבת על מחבר הדו"ח בעקבות סירובו לקיים עמו עימות. בראיון ל-ynet הוא תוקף את האבסורד, שהשר ברק נמצא בסכנת מעצר - בעוד חאלד משעל מסתובב בלונדון בלי חשש

הקרב נגד דו"ח גולדסטון גולש לפסים אקדמיים: המשפטן היהודי-אמריקני הבכיר, פרופסור אלן דרשוביץ, מאשים את השופט ריצ'רד גולדסטון, מחבר דו"ח האו"ם שחקר את מבצע "עופרת יצוקה", בהתחמקות מעימות מולו ובבחירת מראיינים רכים כדי להפיץ לטענתו שקרים נגד ממשלת ישראל.

 

בשיחה עם ynet אמר דרשוביץ כי גולדסטון העדיף להתראיין בערוץ הטלוויזיה הציבורי, מאשר להתעמת עמו. "הוא לא יכול לבחור במי שהוא רוצה להתעמת איתו. הוא בחר בביל מויר ובמגזין פיפל, אבל לא רצה להיות לידי באותו שולחן, כי הוא ידע שאשאל אותו שאלות שיהיה לו קשה מאוד לענות עליהן", אמר.  


"מסרב לעימות, מפיץ שקרים". ריצ'רד גולדסטון בעזה (צילום: AP)

 

דרשוביץ, פרופסור למשפט באוניברסיטת הרוואד ועורך דין שקנה את פרסומו בכמה משפטים מסוקרים ובהם של או ג'י סימפסון, הזמין את גולדסטון לעימות במגרש הביתי של מחבר הדו"ח ולעיני הסטודנטים שלו, בבית הספר למשפט פורדהאם במנהטן. גולדסטון סירב להתעמת במקום שבו הוא משמש מרצה אורח, והשאיר את הזירה לדרשוביץ.

 

"שופטים אינם מעל לחוק או המוסר"

"ניסיתי להתעמת עם השופט גולדסטון, אבל ברור שהוא לא רוצה עימות עם אנשים שיש להם גישה למידע ושקראו את הדו"ח שלו בצורה מדוקדקת ואנליטית", אמר דרשוביץ. הוא גם אינו מסתיר את כעסו על גולדסטון. "השיפוט שלו היה רע מאוד. שופטים אינם מעל לחוק או המוסר, וגם על מעל ביקורת או ויכוח".

 

דרשוביץ תובע מגולדסטון לספק הסברים שיניחו את הדעת לגבי המסקנה הסופית של הדו"ח שחיבר, שקובעת לטענתו כי מדיניות ישראל במבצע "עופרת יצוקה" היתה להרוג אזרחים פלסטינים ככל האפשר. "זה שקר מוחלט. הוא צריך להתבייש שהוא הגיע למסקנה הזו. עכשיו הוא כמובן מכחיש את זה בראיונות, אבל העובדה היא שזוהי השורה התחתונה של הדו"ח שלו - שחור על גבי לבן".

 

המשפטן העולמי הביע מורת רוח מגל התביעות נגד אנשי צבא ובכירים ישראלים אחרים באירופה, על רקע הלחימה ברצועה. לדבריו, מדובר באבסורד מוחלט. "לרבים קשה להגיע לאירופה בגלל שיפוט עולמי שהדו"ח ממליץ עליו. אדם כמו אהוד ברק, שניסה להביא שלום ולהעניק לפלסטינים מדינה, נמצא כעת בסכנת מעצר בלונדון בעוד שחאלד משעל יכול להסתובב ברחובות לונדון בלי חשש. משהו רע בחוק ובסדר העולמי, אם זה המצב".

 

יחד עם זאת, מנסה דרשוביץ להרגיע ואומר כי הוא למרות הדברים - הוא אינו צופה לישראל נזק רב בארצות הברית בעקבות הדו"ח. "האמריקנים מבינים שמועצת זכויות האדם היא פארסה ושאסור לקחת ברצינות את המסקנות שלה.

באירופה לוקחים אותן ברצינות, אבל אין כל חשש לגבי המצב בארצות הברית". הוא הוסיף כי גם בזירה האקדמית יכולים בישראל לנשום לרווחה. "באוניברסיטאות בארצות הברית יש סטודנטים חושבים. הם לא יאמינו שישראל החליטה להרוג אזרחים פלסטינים", אמר.

 

בנאום שנשא פרוספור דרשוביץ לפני הסטודנטים הוא תיאר את המצב ואמר: "עבור ליברלים כמוני, אנשים התומכים בקידום זכויות האדם והאזרח - הדו"ח הזה הוא אסון ולכן הוא נדחה גם על ידי ארצות הברית, גם על ידי בריטניה ואירופה. מדובר בהחמצה גדולה של הזדמנות".

 

לפני כחודשיים פנה לדרשוביץ שר הביטחון, אהוד ברק, בבקשה שיסייע לישראל להתמודד עם השלכות דו"ח גולדסטון ובדרכים לאפשר לישראל להמשיך להיאבק בארגוני הטרור, תוך הגנה על קציני צה"ל בזירה המשפטית. מלשכת שר הביטחון נמסר שדרשוביץ, מסבירן פרו-ישראלי יהודי מהשורה הראשונה בעולם, הציע את שמותיהם של ארבעה משפטנים אמריקנים בינלאומיים שיצטרפו לפורום שהוא צפוי להקים לצורך כך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורי פורת
"גולדסטון צריך להתבייש". פרופ' אלן דרשוביץ
צילום: אורי פורת
מומלצים