שתף קטע נבחר

הטאטע של כולם

הדמויות בהצגה "טאטע" עלולות אמנם לקטלג אותה כפונה לציבור הדתי, אבל מה שקורה על הבמה נוגע לכולם - ללא הבדלים של דת גזע ומין

"רצינו לעשות הצגה שמדברת על הקשיים היום-יומיים שכל אחד מאיתנו מתמודד איתם מאחורי המסיכה של הפיאות, הכיפה והזקן", אומר עומרי רז, אחד מארבעת השחקנים של תיאטרון "נקודה טובה" המציג בימים אלה את "טאטע". מדובר ביצירה נועזת שהועלתה בפסטיבל התיאטרון בעכו ומקלפת בעדינות את הביטחון הדתי המוקרן תמיד כלפי חוץ.

 

אז מה קורה על הבמה? למעשה, ההצגה מורכבת מרצף של תמונות מעולמם הפנימי של שלושה יהודים - חרדי (רז) שבא לבקש אישור מהרב להתגרש מאשתו אחרי שהבין שהבית היהודי הוא משימה לא פשוטה, חסיד ברסלב חוזר בתשובה (עמיחי חזן) שנאבק בתאוות האכילה שלו ומחפש שידוך בקדחתנות, ומסורתי (עידו לוינגר) שנשלח על-ידי מדריכת הקבלה של אשתו לשנות את שם הבת הקטנה שלהם.


חרדי, ברסלבר ומסורתי הולכים לרב (צילום: מוריה בשארי)

 

כך, כולם מחכים לרב - או בעצם לאלוהים - שיביא תשובות ופתרונות היישר מהשמיים לצרות והקשיים שהחיים מזמנים להם. ההמתנה המתמשכת הופכת לפסיפס מרהיב של זכרונות, חוויות, געגועים והתלבטויות שיוצרים חוויה מטלטלת, מתובלת בלא-מעט הומור, שמצליח להמתיק את ההתרחשות על הבמה.

 

סיפור המסגרת והדמויות הדתיות שעל הבמה אמורים לקטלג את "טאטע" כהצגה מגזרית לחלוטין, אבל אל תטעו, ורדה בן חור - הבימאית והמעבדת של ההצגה, הצליחה להפוך את חומרי הגלם שהביאו איתם השחקנים מעולמם ה"דתי" לשפה שיוצרת הזדהות עבור כל צופה, ללא הבדלי גזע דת או מין.


השמש, מתי אני נכנס? (צילום: מוריה בשארי) 

 

דווקא דתיים שמרניים הם אלא שבוודאי יתקשו ליהנות מההצגה, שחושפת חוסר ודאות בחיים הדתיים, או כדברי רז: "ההצגה מבקשת לצעוק צעקה חדשה וכנה, שיותר ויותר אנשים מבקשים לצעוק אותה היום. צעקה שמחפשת קשר חי ונושם עם הבורא... כמו ששולי רנד אומר 'בסך הכל יש פה אנשים שמחפשים א ביסעלע אור בתוך כל החושך הזה" .

 

את פניהם של שלושת התועים מקבל מנשה השמש (יואב שמש), שבעזרת הקלידים מצליח לפרוט על הנימים הכי דקים, והליווי המוזיקלי לאורך ההצגה מעניק פסקול מרגש לכל המלל שמסתובב על הבמה.

 

היצירה התיאטרלית הדתית אמנם מתפתחת בקצב מואץ בשנים האחרונות, אבל לרוב לא מצליחה לפרוץ לעולם שבחוץ - ולא מעט בשל העובדה שהיא עוסקת בבעיות "דתיות". אם "טאטע" תקבל את התהודה שהיא ראויה, אולי תהיה זו תחילתה של מהפכה, כפי שקרה במוזיקה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתוך ההצגה
צילום: מוריה בשארי
מומלצים