שתף קטע נבחר

פוקס ניוז: 70 האסירים החדשים עומדים בתנאים

"יש התקדמות בעסקת שליט", אמר הנשיא פרס עם שובו מקהיר, ודיווחים נוספים הערב תומכים בכך. הרשת האמריקנית דיווחה כי רשימת 70 האסירים החדשים שהגיש חמאס, במקום ה-70 שישראל דחתה, עומדת בקריטריונים שקבעה ישראל. לפי הדיווח, בלשכת רה"מ מבהירים כי "העסקה עדיין לא סגורה"

הולכים ומתרבים הדיווחים על עסקת חילופי שבויים קרבה: רשת החדשות האמריקנית "פוקס ניוז" דיווחה הערב (יום א') כי הרשימה החדשה שהעביר חמאס לישראל, ובה 70 אסירים מהמיועדים לשחרור במסגרת העסקה, עומדת בקריטריונים שהציבה ישראל. בכך למעשה, ייתכן שהוסר המכשול בפני מימוש העסקה, שלפי כמה דיווחים - האחרון שבהם הערב ברשת "אל-ערבייה" - עשויה לצאת לפועל עוד השבוע.

 

על העברת רשימת 70 האסירים לישראל דיווחה רשת פוקס לראשונה לפני שלושה ימים - דיווח שלא זכה עד כה להתייחסות רשמית מאף אחד מהצדדים. על פי דיווחי הרשת, האסירים המופיעים בה מחליפים 70 שמות אחרים, שישראל דחתה בעבר. על פי הדיווח, מדובר ב-70 מתוך 450 השמות המופיעים ברשימת האסירים שחמאס דורש את שחרורם באופן ספציפי - שהם רק חלק מתוך סך של 1,000 אסירים שישראל צפויה לשחרר בעסקה.

 

בדיווח נוסף הערב, טוען כתב הרשת מייקל טובין, כי הרשימה החדשה, לאחר החלפת 70 השמות, אכן עומדת בקריטריונים שהציבה ישראל - אך הוא מוסיף כי "על-פי מקור בלשכת ראש הממשלה נתניהו, העסקה עדיין לא סגורה".

 

נשיא המדינה, שמעון פרס, אישר אחר הצהריים, עם שובו מפגישה עם נשיא מצרים, חוסני מובארק, כי הושגה התקדמות בעסקת שליט: "מתנהל משא ומתן בין שני הצדדים ואני לא חושב שהמשא ומתן צריך תופסת של מילים. כפי שכולנו יודעים, יש התקדמות ואני מקווה שזה יבוא לכלל סיום חיובי".

 

על פי הדיווח האחרון ב"אל-ערבייה", עסקת חילופי השבויים תצא לפועל בימים הקרובים - עם העברת 450 אסירים לרצועה ולגדה, בתמורה להעברת שליט למצרים. על פי הדיווח, מחר תתקיים בקהיר פגישה בין הנהגת חמאס שתגיע מדמשק להנהגת הארגון שתגיע מרצועת עזה, כדי לדון בהצעה האחרונה שהעבירה ישראל.

 

בחמאס מצננים את ההתלהבות

גם הממונה על יחסי החוץ בחמאס, אוסאמה חמדאן, אישר הערב כי המשא-ומתן בעניין שליט בתיווך מצרי-גרמני התקדם "צעדים רבים", אך הוסיף כי התקדמות זו עדיין אינה מספיקה כדי להגיע למימוש העסקה.

 

חמדאן ציין כי בחמאס רציניים במאמצים להשלים את העסקה, אך צינן את ההתלהבות: "לפי שעה לא נראה שהעניינים יגיעו לסוף השמח שישתקף בשחרור כל האסירים, כל עוד לא ייענה ראש ממשלת הכיבוש לדרישות ההתנגדות. אנו לא מדברים על תוצאות כל עוד אין מימוש בשטח, אבל מה שאני יכול לומר הוא שאנו עוקבים ברצינות אחר המגעים, במטרה להגיע ליעדים שהצבנו ביום הראשון ללקיחתו בשבי של החייל הציוני שליט".

 

חמדאן הכחיש כל קשר בין דיוני שליט לבין החלטת הארגונים הפלסטינים ברצועה להפסיק את ירי הרקטות. לדבריו, ההחלטה קשורה לרצון לתרום לבנייה מחדש של הרצועה ואין לה כל קשר לשליט.

 

בשבוע האחרון עלה שוב נושא עסקת השבויים לכותרות. כבר ביום רביעי שעבר דיווחה רשת החדשות האמריקנית בשפה הערבית, "אל חורה", כי העסקה קרבה,

ואף נקבה באותו מועד להשלמת העסקה כמו הדיווח מהיום - יום שישי הקרוב.

 הנושא עלה גם במהלך ביקורו באזור של שר החוץ הצרפתי ברנאר קושנר, שאמר לאחר פגישה עם משפחת שליט כי "יש התקדמות", אך לא פירט.

 

עוד דווח הימים האחרונים כי נשיא הרשות הפלסטינית אבו מאזן קיבל באחרונה מסרים מגורמים המעורבים בגיבוש העסקה, לפיהם במקביל לשחרור אסירי חמאס, ישוחררו, כמחווה, גם אסירי פתח. הרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי, סירב היום להתייחס לפרסומים במהלך ביקור בבקו"ם, ואמר כי הם מזיקים לעניין ונכון להשאיר את הנושא מאחורי הקלעים. 

 

גלעד שליט נחטף לרצועת עזה לפני 1,246 ימים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנשיא בפגישתו בקהיר
צילום: רויטרס
גלעד שליט
צילום: רויטרס
מומלצים