שתף קטע נבחר

בג"ץ ביטל מינוי מנכ"ל משרד המדע: "לא סביר"

בהחלטה נדירה נקבע כי המינוי הפוליטי של מקורבו של השר הרשקוביץ, שר שלום ג'רבי - למרות שאינו עומד בתנאי הסף - "עלול לדרדר קשות את רמת השירות הציבורי"

שופטי בג"ץ ביטלו החלטה של הממשלה, ומנעו מינוי פוליטי: בצעד יוצא דופן ביטלו היום (ג') שופטי בג"ץ את מינויו של שר שלום ג'רבי לתפקיד מנכ"ל משרד המדע והטכנולוגיה. השופטים קבעו כי החלטת הממשלה למנות אותו לתפקיד, מטעם השר דניאל הרשקוביץ, נגועה בחוסר סבירות קיצוני.

 

את העתירה נגד מינויו של ג'רבי, מקורבו של הרשקוביץ, הגישה התנועה לאיכות השלטון. השופטים קבעו כי מינוי למנכ"ל לתקופת ניסיון, למרות שאינו עומד בתנאי הסף, יש בו משום סטייה מהמלצת ועדת המינויים "בלא טעם מהותי או נסיבות חריגות המצדיקות זאת".

 

בפסק הדין כתבה השופטת אילה פרוקצ'יה כי יש לפעול בנחישות למניעת גילויי שחיקה ביישום רמתו ומקצועיותו של השירות הציבורי, בהליך המינוי. "מיוחד כך הדבר, כאשר מתגלה מניע פוליטי ברור העומד ביסוד ההצעה למינוי, וכאשר גובר החשש כי מימד זה הוא הגורם המניע והמכריע בהצגת המועמדות. בלא הקפדה על הליך מינוי תקין, ועל החלה ראויה של תנאי הכשירות במסגרתו, עלולה לחול הידרדרות קשה ברמת השירות הציבורי", כתבה.

 

השופטת התייחסה לכך שלפני מספר ימים התקבלה הודעת עדכון מטעם המדינה לעתירה, בה נכתב כי לפני כשבוע פנה שר המדע לנציב שירות המדינה וביקש ממנו להביא את עניין מינויו של ג'רבי לדיון חוזר בוועדת המינויים. פרוקצ'יה מבקרת בחריפות את הודעת השר: "במישור ההתנהלות השלטונית ספק בעיני - וזאת על דרך ההמעטה - אם הצעד שנקט השר בפנייתו לנציב שירות המדינה, בעוד העתירה תלויה ועומדת וממתינה להכרעה, הינה התנהלות מקובלת ותקינה.

 

"גם בצעד זה - ושוב על הדרך ההמעטה - יש בה כדי ליצור תחושה כי השר נחוש לקדם את המינוי האמור ויהי מה, תוך אי שימת לב מספקת למסגרות המקובלות בטיפול בענייני מינהל, במיוחד כאשר העניין תלוי ועומד בערכאות".

 

השופטת הוסיפה כי הניסיון לקדם בכל דרך מינוי מועמד הבא משורות הפוליטיקה למרות אי קיום כשירויות סף,

 אינו יכול להתקיים - ולכן אין בפנייה נוספת לוועדת המינויים כדי להכשיר את החלטת המינוי שקיבלה הממשלה. לדבריה, "תקופת ניסיון של מספר חודשים אינה יכולה לרפא אי-כשירות מקצועית בסיסית של מועמד".

 

פרוקצ'יה הדגישה כי דרך זו היא דרך בדוקה לעקוף ולהתעלם מהמלצות ועדת המינויים, "ולחזור שנות דור אחורנית למצב שבו מינויי מנכ"לים במשרדי ממשלה נעשו ללא אמות מידה, כשהזיקה הפוליטית של המועמד עשויה היתה להוות שיקול מכריע ולעתים בלעדי בהליך המינוי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר הרשקוביץ
צילום: גיל יוחנן
ג'רבי. המינוי בוטל
צילום: ששון תירם
מומלצים