שתף קטע נבחר

צמרת חמאס בדמשק ל"24 שעות מכריעות"

גורמים בתנועה מספרים על מחלוקת בין שתי קבוצות בהנהגה: זו שמתעקשת על כל השמות, והפרגמטים יותר. בתקשורת הערבית מדווחים על 4 שמות של ארכי-מחבלים, שמעכבים את עסקת שליט. בירושלים צפויים היום חברי הקבינט לשמוע על המתווה המתגבש; נועם שליט ינסה לשכנע את שטייניץ ולנדאו לתמוך

24 השעות הקרובות יהיו מכריעות בכל הנוגע לעסקת החילופים - כך אומרים הבוקר (יום ד') בכירים בחמאס לכלי תקשורת ערביים. צמרת הארגון, שעזבה אמש את קהיר, מכונסת הבוקר במשרדי הלשכה המדינית של התנועה בדמשק, שם תיפול ההחלטה.

 

על פי אחד הגורמים, שדיבר עם העיתון הערבי-הלונדוני "אל חיאת", צמרת

 חמאס - כולל זו שהגיעה מעזה - מפוצלת כעת בין שתי קבוצות: אלה הסבורים כי יש להתעקש על כל שם ושם ברשימת האסירים שהוגשה לישראל - ולעומתם, אלה הפרגמטים יותר, המבינים כי לא ניתן להשיג את הכל במשא-ומתן.

 

בעיתון אחר, "א-שרק אל-אווסט", דווח כי את העסקה מתעכבת כעת בגלל ארבעה שמות של ארכי-מחבלים, בראשם איברהים חאמד - מי שנעצר ב-2006 עם נהרות של דם על ידיו. ישראל, לפי כמה מהפרסומים, נאותה לשחררו רק בתנאי שיגורש אל מחוץ לשטחים הפלסטיניים. שלושת האסירים האחרים, שמעכבים את החתימה, הם עבדאללה ברגותי, עבאס א-סיד ואחמד סעדאת. רעייתו של האחרון - מזכ"ל החזית העממית, הכלוא בישראל על תכנון רצח השר רחבעם זאבי - אמרה הלילה כי לא קיבלה עדיין כל הודעה רשמית.          

 

אחד מבכירי חמאס, ד"ר חליל אל-חייה, אמר הלילה כי תנועתו ממשיכה להיאחז בדרישותיה בנוגע לעסקת שליט. הוא הזהיר כי אם תמשיך ישראל במדיניותה - היא עוד עלולה להביא לפיצוץ העסקה. "נראה שבעיות פנים ישראליות משפיעות לרעה, אבל אנו ממתינים לשעות הקרובות כדי לראות אם תהיה עסקה עד סוף השבוע", אמר הלילה גורם אחר.

 

נועם הולך לרב

בינתיים בישראל ממתינים לתשובת חמאס ומנסים להנמיך ציפיות, גם אם לא לפזר את הערפל. ראש הממשלה נתניהו הבטיח אתמול כי אם וכאשר תתגבש העסקה, היא תובא למליאת הממשלה "וגם לדיון ציבורי". בהמשך היום, בישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני שנקבעה מראש, ייתכן שהשרים ילמדו קצת יותר על המתווה ולוחות הזמנים.  


נועם שליט במסע שכנועים (צילום: רויטרס) 

 

ובעוד בדמשק ובירושלים מגיעים לשלב הסיכומים, משפחת שליט כבר

 נמצאת בעיצומו של קרב מאסף: היום ייפגש נועם עם השרים יובל שטייניץ מהליכוד ועוזי לנדאו מישראל ביתנו, בניסיון לשנות את עמדתם ולהביא גם אותם לתמוך בעסקה. לאחר מכן ינסה לגייס גם את תמיכת הרבנים הראשיים.

 

גם בצד הפלסטיני מפעילות המשפחות לחץ כבד, בניסיון לדלות פרטים מהרשימה ולוודא שבניהן נמצאים בה. עדיין לא ברור אם מרואן ברגותי, מזכיר הפתח בגדה המרצה כמה מאסרי עולם על רצח, ייכלל הפעם בעסקה, שעלולה גם להנחית מכה אנושה לשלטונו הרעוע ממילא של אבו-מאזן.

 

בהכנת הידיעה השתתפו עלי ואקד, רוני סופר ואחיה ראב"ד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יגורש? איבראהים חאמד
נהרות של דם: עבדאללה ברגותי
צילום: רוני שקד
צילום: AP
הכרעה בדמשק: משעל
צילום: AP
מומלצים