שתף קטע נבחר

כולם היו מרשיו: איך וינשטיין יטפל בצמרת?

מי שייצג את נתניהו ומייצג את אולמרט יהיה בקרוב היועץ המשפטי לממשלה. באילו תיקים לא יוכל לעסוק? ומה מידת היכולת שלו להוביל מערכת, בהיעדר מומחיות בתחום המשפט האזרחי? מומחים ומכרים נדרשים לסוגיה

מה מידת היכולת של המומחה לפלילים לעסוק בתיקים בתחום האזרחי? מה מידת היכולת שלו להיות מעורב בהחלטות הנוגעות לאישים שיישבו לצדו סביב שולחן הממשלה? שאלות נוקבות אלה צפו ועלו הבוקר (יום ה') שוב, עם הכרזתו של שר המשפטים יעקב נאמן על מועמדו למשרת היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה וינשטיין.

 

וינשטיין, בן 65, הינו אחד מבכירי עורכי הדין הפליליים בעיקר בתחום עבירות הצווארון הלבן. הוא ייצג את נשיא המדינה לשעבר עזר וייצמן, את ראש הממשלה בנימין נתניהו, את יו"ר ש"ס לשעבר אריה דרעי וכרגע הוא אף מייצג את ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט. יש האומרים כי וינשטיין יצטרך לפסול את עצמו מהטיפול בפרשות אולמרט השונות וגם ייאלץ שלא לטפל בפרשות הנוגעות לראש הממשלה המכהן - אם יתעוררו כאלה בעתיד.

 

בנוסף לכל אלה, וינשטיין מייצג את אולג דריפסקה, אחד מגדולי האוליגרכים ויריב אישי של מיכאל צ'רנוי. איש העסקים צ'רנוי, שנחשד בעבר בפלילים, הוא חבר טוב של שר החוץ אביגדור ליברמן. ייתכן שגם חברות קרובה זו תיצור תסבוכת.

 

מקורבי וינשטיין דוחים את הטענות הנשמעות על כך שהוא ייצג ומייצג רבים במערכת הפוליטית ולכן לא יוכל להכריע, אם יצטרך, לגבי שרים בממשלה. המקורבים אמרו ל-ynet כי עצם העובדה שהוא נבחר לייצג את ראשי השלטון בעבר מצביעה על כך שהוא עו"ד פלילי טוב ואין בעיה שבכל ניגוד עניינים הוא יפסול את עצמו ופרקליט המדינה יהיה זה שיחליט.

    

דאגה מהיעדר מומחה במשפט אזרחי בראש המערכת

לצד המחמאות שהורעפו על וינשטיין בשל המינוי הצפוי, נשמעו טענות על כך שהוא אינו מצוי בתחום המשפטי הציבורי-מנהלי. גורם משפטי בכיר אמר ל-ynet: "צריך לזכור שרוב רובה של עבודת היועץ

היא מהתחום המנהלי, שאין לו מושג בה, אני לא חושב שהוא מתאים לתפקיד היועץ. האמירה להילחם בשחיתות היא אמירה סתמית, החלק הקטן בשחיתות הוא פלילי. הבחירה נראית לי מאוד מוזרה". 

 

לביקורת הצטרפה גם עו"ד מרים רוזנטל, ששימשה כפרקליטת מחוז תל אביב. בשיחה עם ynet אמרה: "וינשטיין הוא עורך דין מצויין, אולם המומחיות שלו היא בתחום הפלילי, אני מאוד מודאגת שלמדינת ישראל יהיו שני מומחים גדולים (לדור ווינשטיין - א.ג.), אבל לא יהיה מומחה במשפט האזרחי שהוא גדול כמו האוקיינוס ובראש המערכת יעמוד אדם שאין לו מומחיות בתחום זה".

 

"יכולה להיות לו בעיה קשה עם כך", הוסיפה רוזנטל. "זה כמו לקחת מומחה לבעיות לב שיעבוד במחלקה כירורגית. בעיניי זו בעיה, אני חושבת שהוא עורך דין מעולה ובן אדם טוב אבל הידע שלו בתחום האזרחי והמנהלי הוא מצומצם. אני לא מכירה את היכולות שלו ללמוד את המטריות החדשות בזמן קצר".

  

"גם היועצים ברק ושמגר לא היו מומחים"

מנגד, מקורבי וינשטיין דחו את הטענות: "כל הטענות על כך שוינשטיין אינו מתאים לתפקיד בגלל חוסר מומחיותו בתחום המנהלי ציבורי הינן טענות דמגוגיות. צריך לזכור שגם אהרן ברק וגם מאיר שמגר לא היו מומחים גדולים בתחום הפלילי וכשנכנסו למדו את העניין מהר מאוד והיו לשניים מהיועצים הטובים שהיו למדינת ישראל".

  

עורכי דין רבים בירכו על המינוי הצפוי. עו"ד ציון אמיר אמר ל-ynet: "יש קונצנזוס מלא סביב התאמתו של וינשטיין לתפקיד. הוא השיג את ההתאמה לתפקיד בשנים רבות של התנסות במסדרונות בית המשפט ובעיסוק אינטנסיבי בתחום הפלילי. הוא יוכל לטלטל את המערכת טלטול חיובי בכל המובנים, המינוי הזה הוא בשורה חשובה מאוד למוסד הייעוץ המשפטי לממשלה".

  

גם פרופ' דוד ליבאי, שהיה בין הממליצים על וינשטיין לתפקיד, אמר ל-ynet כי "הוא מתאים בעיקר בגלל הניסיון הרב שיש לו בתחום הפלילי, גם כפרקליט בפרקליטות וגם כסנגור. כאשר יובא עניין פלילי לטיפולו, יטפל בו כמי שבקיא היטב גם בצד העיוני וגם בצד הפרקטי. ההיבט הפלילי הוא חלק חשוב ביותר מעבודת היועץ, שהוא הפוסק האחרון בכל הנושא הפלילי, הן מבחינת הראיות והן מבחינת האינטרס הציבורי".

  

ליבאי דחה את הטענות לקשר בעייתי של היועץ המיועד עם לקוחותיו בעבר הנמצאים בעמדות מפתח: "בהתרשמותי ממנו אני יכול להגיד שהוא אדם ישר, אשר ניהל את התיקים שלו בהגינות ואני גם חושב שהוא לא מעורב בחיים הפוליטיים. זה שהוא היה יועץ ופרקליט של ראשי המדינה זה לזכותו. צריך לבחור בעורך דין מהשורה הראשונה וזה שהוא היה פרקליט של אותם אנשים אינה סיבה לפסול אותו".

  

"משב רוח רענן"

גם ראש לשכת עורכי הדין, יורי גיא-רון, בירך על המינוי ואמר כי מדובר בבחירה מצוינת. "אני בטוח שהמערכת המשפטית תמשיך להיות יציבה ואיתנה, אשר עוברת מאדם ראוי כמו מני מזוז לאדם ראוי ביותר כמו וינשטיין", אמר.

  

עו"ד נבות תל-צור, המייצג יחד עם וינשטיין את ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט,

אמר ל-ynet: "אני חושב שזהו מינוי ראוי ביותר, זוהי בשורה טובה מאוד לעולם המשפט במדינת ישראל, זהו מינוי שיכול להביא איתו סוג של משב רוח רענן וגישה חדשה מצד אדם שהוא בעל ניסיון עצום בתחום המשפטי, באופן שיביא להגברה משמעותית של אמון הציבור במערכת המשפט".

  

עו"ד ז'ק חן שמייצג את משה טלנסקי, אמר ל-ynet: "בכל הצמתים שנפגשתי איתו, גם כתובע וגם כסנגור, אני יכול להגיד שמדובר בפרקליט מצויין, הגון וחכם, וינשטיין הוא משפטן ותיק ומנוסה". חן אף הדף את הטענות לפיהן אין לו ניסיון בתחום הציבורי מנהלי ואמר: "צריך לזכור שלרשות וינשטיין יעמדו יועצים, משנים ומחלקות המתמחות בתחומים אלה ואני לחלוטין לא רואה עם כך בעיה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שאלות נוקבות. עו"ד וינשטיין
צילום: דודי ועקנין
פרופ' ליבאי. "ההיבט הפלילי הוא חשוב"
צילום: ניב קלדרון
"מינוי ראוי ביותר". עו"ד תל-צור
צילום: גיל יוחנן
מומלצים