שתף קטע נבחר

רשות המסים תיקנה רק 16% מליקויי דו"ח המבקר

לגבי 22% מהליקויים שחשף המבקר בדו"ח ל-2008 שפורסם בינואר השנה לא התקבל דו"ח על תיקונם, ולגבי 63% נמסר כי הם בהליכי תיקון. בין היתר, לא תוקן ליקוי בתחום אבטחת מידע, בו נתפס עובד שולף מידע מסווג ולא נענש

דו"ח מעקב של אגף הביקורת במשרד ראש הממשלה אחרי תיקון הליקויים שמצא מבקר המדינה במשרדים השונים מגלה כי רשות המסים תיקנה רק 16% מהליקויים שחשף המבקר בדו"ח השנתי ל-2008 שפורסם בינואר השנה. לגבי 22% מהליקויים לא התקבל דו"ח על תיקונם, ולגבי 63% מהליקויים נמסר כי הם בהליכי תיקון. לעומת זה אגף החשב הכללי באוצר תיקן 54% מהליקויים שנמצאו אצלו ו-46% נמצאים בהליכי תיקון.

 

 

במעקב אחר רשות המסים נמצא כי בין השאר היא לא דיווחה על תיקון ליקויים חמורים שהתגלו בתחום הרגיש של אבטחת המידע השמור באגפי מס הכנסה והמכס. המבקר ציין מקרה של עובד שנתפס בעבירה של שליפת מידע מסווג על נישומים שנעשה בו שימוש לא חוקי. העבריין לא נענש ואף לא הורחק ממאגרי המידע בגלל סחבת בטיפול בעניינו שמנעה נקיטת צעדים נגדו, וכך ניתן לאיש להמשיך במעלליו באין מפריע.

 

המבקר קבע כי במחדל זה יש פגיעה של ממש בפרטיות הנישומים ובהרתעת עובדים אחרים מלעבור עבירות דומות בתחום אבטחת המידע. מקור המחדל הוא כי בשני האגפים מועסקים רק 2 עובדים שתפקידם לאתר עבירות מחשב, בין שאר המשימות המוטלות עליהם. כל זה מול כ-5,000 עובדים המבצעים עשרות מיליוני פעולות מחשב בחודש. בנוסף משרדי השומה לא השתמשו בכלים שקבלו לאיתור שימוש אסור במידע.

 

המבקר הצביע על העדרם של נהלי עבודה ברורים בנושא אבטחת המידע ברשות המסים כך שכל תלונה תטופל כהלכה עד מיצוי הדין עם העבריין. תגובת הרשות לביקורת: הופצו כבר מספר חוזרים ומחלקת אבטחת המידע תוגברה ב-2 עובדים. השלישי אולי בדרך.

 

אין בקרה מספקת על הטבות מס למפעלים

עוד נמצא במעקב כי הרשות לא דיווחה על תיקון סדרת ליקויים בפיקוח על מפעלים מאושרים שקיבלו הטבות מס לפי תנאי החוק לעידוד השקעות הון. המבקר מצא כי הרשות איננה מקיימת בקרה מספקת על עמידתם בתנאים, כך שמתעורר חשש שהמדינה מאבדת שם הכנסות ממסים בסכומים ניכרים.

 

עוד מצא המבקר כי מספר תיקי המפעלים שנבדקים פחת במידה ניכרת בשנים האחרונות, ולא נקבעו הסדרי דיווח שיאפשרו לרשות לקבל מידע על מפעלים שאינם עומדים בתנאי ההטבות, כדי לחייב אותם במהירות וביעילות במלוא סכומי המס. כך נמצא כי 46% מהמפעלים זכו להטבות מס ללא בדיקה מעמיקה על עמידתם בתנאי החוק.

 

משרד ראש הממשלה לא קיבל דיווח גם על תיקון ליקויים שנמצאו בתפקוד משרדי מיסוי המקרקעין (מס שבח ומס רכישה). הממצאים שהעלה מבקר המדינה מעידים לדעתו על "בעיות מבניות מהותיות" בפעילות המשרדים וועדות הערר. ליקויים נמצאו גם בשיטה הנהוגה של בדיקת העסקאות בכל המשרדים. המבקר הורה לרשות המסים להנהיג שינויים בתחומים אלה ובין היתר להטיל קנסות על הגשת דיווחים באיחור הפוגעים בגביית המס.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
2 פקחים מאתרים עבירות מחשב של 5,000 עובדים
מומלצים