שתף קטע נבחר

זירת הקניות

חברת החשמל: בלי התחנה הפחמית יהיה פה חושך

מול הקמפיין המתוקשר של ארגוני הסביבה נגד הקמת תחנת הכוח הפחמית הנוספת באשקלון, חברת החשמל מציגה תרחיש מאיים: מקור האנרגיה העיקרי של משק החשמל בישראל לא יכול להיות גז טבעי אחרת תרחף סכנת עלטה על המדינה בעוד כמה שנים. אין מנוס מתחנת כוח פחמית שתכניס יציבות למערך הייצור

ארגוני הסביבה נאבקים בנחישות נגד הקמה של תחנת כוח פחמית נוספת באשקלון. מנגד, בחברת החשמל אומרים כי הקמת התחנה היא הכרח, ושאם לא תוקם - מעל משק החשמל הישראלי תרחף בשנים הבאות סכנה מוחשית של עלטה.

 

בסיור שקיים היום (ה') שר התשתיות הלאומיות עוזי לנדאו בתחנת הכוח רוטנברג באשקלון, הסבירו לו בכירי חברת החשמל כי גם אם משק החשמל הישראלי יסתמך באחוזים נכבדים על גז טבעי, וגם אם הציבור הישראלי יפגין אחריות ויחסוך בחשמל, וגם אם המהפכה הסולארית תתגלגל בקצב מסחרר - עדיין לא יהיה מנוס מפני הקמת תחנת כוח פחמית נוספת בשנים הקרובות.

 

השר שמע בסיור סקירה מקצועית מפי אנשי המקצוע בחברת החשמל, שכותרתה היתה אחת: משק האנרגיה הישראלי אינו יכול להרשות לעצמו לוותר על התחנה הפחמית הנוספת. הדובר המרכזי היה ד"ר דוד אלמקיס, מנהל אגף תכנון, פיתוח וטכנולוגיה בחברת החשמל. הוא אמר כי אם לא תוקם התחנה המתוכננת, הרי שעד שנת 2020 יגיע משק החשמל למצב שבו כ-60 אחוז מהזמן נתונה ישראל בסכנת עלטה מוחלטת.

 

אלמקיס הסביר כי הסיבה לתרחיש הזה נעוצה בראש ובראשונה בהעובדה שבשנה זו מתכננת מדינת ישראל להסתמך על ייצור חשמל מגז טבעי בהיקף של 40 עד 50 אחוז מכושר הייצור - שיעור שנחשב גבוה מאוד ביחס למדינות אחרות בעולם. "ברוב המדינות בעולם נהוג להסתמך על הפקת חשמל מגז טבעי בשיעור של 20 עד 25 אחוז ממשק האנרגיה; אצלנו היעד הזה הושג כבר, ואנו מתכננים להסתמך על מקור זה באחוזים נרחבים", אמר.

 

לדבריו, למרות היתרונות הסביבתיים שבייצור חשמל מגז טבעי, הרי שההסתכמות עליו במשק האנרגיה נחשבת לבעייתית מאוד. "כשיש תחנות כוח פחמיות, צריך לפחות שלוש תקלות כדי ליצור משבר. עם גז, מספיקה תקלה אחת כדי ליצור תגובת שרשרת במערכת - שתביא לשיתוקה הזמני", אמר אלמקיס.

 

אלמקיס אמר כי מסיבה זו, בין השאר, ממשיכות גם מדינות מערביות רבות להסתמך על תחנות כוח פחמיות, ואינן מוותרות עליהן בתוכניות משק האנרגיה הלאומיות שלהן. "בהולנד בונים עתה ארבע תחנות כוח פחמיות, ולא כולן יפעלו בשנים הקרובות. גם הם מבינים שלמען הדורות הבאים חייבים להקים תחנות שיכולות לספק יציבות למשק החשמל", אמר.

 

ארגוני הסביבה טוענים כי הקמת תחנת פחמית נוספת תגרום לא רק לפליטות גזי חממה אלא גם לזיהום אוויר כבד באזור. בחברת החשמל חזרו בתגובה על הטענה כי בניגוד למקובל, הרי שהקמת תחנה פחמית נוספת עשויה דווקא לסייע מבחינה סביבתית. לדבריהם, היא תאפשר השבתת יחידות פחמיות אחרות והסבתן לטכנולוגיות ידידותיות לסביבה - מהלך שכיום אינו מתאפשר בשל חוסר היכולת לוותר על הפעלת יחידות במערך הייצור.

 

שר התשתיות לנדאו לא היה צריך שיכנוע. במהלך המפגש הוא שב ואמר כי לדעתו לא יהיה מנוס מפני הקמת תחנה פחמית נוספת באשקלון, וכי מדובר בפרויקט חשוב שהאחריות הלאומית מחייבת אותו.

 

האינדקס הירוק

ילדים ירוקים

ילדים ירוקים

מתנה ירוקה

מתנה ירוקה

טיפוח אורגני

טיפוח אורגני

משלוחים אורגניים

משלוחים אורגניים

תיירות אקולוגית

תיירות אקולוגית

גינה אורגנית

גינה אורגנית

מנגד, ארגוני הסביבה וגם השר להגנת הסביבה גלעד ארדן, טוענים כי יש לבטל - או לפחות לדחות - את הקמת התחנה הפחמית. הם אומרים כי אין הצדקה להקמת תחנה שתחל לפעול רק ב-2015 אם כבר עכשיו מתקשה ישראל להאבק בזיהום האוויר ובפליטות גזי החממה. לדבריהם, יש להמתין כמה שנים כדי לבחון טכנולוגיות ידידותיות יותר לסביבה, או להגדיל את הישענות משק החשמל על גז טבעי ואנרגיות מתחדשות.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צפריר אביוב
תחנת הכוח רוטנברג באשקלון. ארכיון
צילום: צפריר אביוב
מומלצים