שתף קטע נבחר

"איראן החרימה מדליית הנובל של שירין עבאדי"

מדליית פרס הנובל של עורכת הדין שירין עבאדי, המבקרת בקביעות את מצב זכויות האדם בארצה, נלקחה מכספת באיראן. נורבגיה מחתה בפני שגרירות איראן באוסלו

משרד החוץ של נורבגיה הודיע היום (ה') כי הגיש תלונה רשמית לאיראן, לאחר שהרשויות במדינה החרימו את מדליית פרס הנובל של פעילת זכויות האדם שירין עבאדי.

 

דוברת משרד החוץ, רנהילד אימרסלונד, אמרה כי גורם באיראן דיווח לרשויות בנורבגיה כי המדליה הוחרמה בשבוע האחרון מכספת, יחד עם חפצים נוספים של זוכת פרס הנובל לשלום. אימרסלונד סירבה לומר מי העביר את המידע לאוסלו.

 

עבאדי זכתה בפרס נובל לשלום בשנת 2003 בשל פעילותה לקידום הדמוקרטיה וזכויות האדם באיראן. משרד החוץ הנורבגי מחה על החרמת המדליה בשל העובדה שהפרס מוענק על-ידי ועדה נורבגית.

 

המחאה הרשמית הועברה לנציג הדיפלומטי של איראן באוסלו, שזומן למשרד החוץ הנורבגי. שגרירות איראן במדינה סירבה להגיב לטענות.

 

עבאדי (56), היא האישה המוסלמית הראשונה שזכתה  בפרס היוקרתי. היא היתה השופטת הראשונה באיראן, עד ששלטון האייטולות הדיח אותה מתפקידה. בשל ביקורת שמתחה על השלטונות אף הושמה לא אחת בכלא, לפני ואחרי קבלת הפרס.

 

בתחילת השנה פשטה ממשלת איראן על משרד עורכי הדין של עבאדי בטהרן, וסגרה את משרדי המרכז להגנה על זכויות אדם שבראשו היא עומדת. עבאדי נוהגת לבקר בקביעות את מצב זכויות האדם בארצה, והרשות השופטת באיראן מסרה כי המשרדים נסגרו באופן זמני בלבד ויוכלו לשוב לפעול "אם יקבלו הרישיון". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
עבאדי. איפה המדליה?
צילום: רויטרס
מומלצים