שתף קטע נבחר

אלפים בי-ם: איראן כאן - נמאס מהאלימות החרדית

אחרי הפגנות החרדים - תגובת הנגד החילונית. תוך קריאות "ירושלים לא תיפול", צעדו אלפים בעיר, בהם גם דתיים, במחאה על הדרישה לסגור בשבת את מפעל אינטל וחניון קרתא. "נמאס לסחוב את החרדים על הגב שלנו", נכתב על שלט. סגן ראש העיר ממרצ: זו ההוכחה שהמאבק על העיר לא אבוד

גם החילונים בירושלים יודעים להפגין: אלפי בני אדם יצאו הערב (שבת) להפגין ברחובות ירושלים, במחאה על הפגנות החרדים מול מפעל אינטל וחניון קרתא בעיר, וקריאתם להפסיק את פעולתם בשבת. המפגינים צעדו מכיכר פריז בשכונת רחביה לעבר כיכר ציון במרכז העיר, שם הם ממשיכים להפגין תחת הכותרת "איראן זה כאן - נמאס מהאלימות החרדית".

 

המפגינים, בהם חילונים וגם דתיים מתונים, תושבי ירושלים וגם מבקרים מערים

אחרות, מבקשים למחות על "הכפייה החרדית" כלשונם. הם נושאים שלטים עם כתובות כגון "נמאס לסחוב את החרדים על הגב שלנו", וצועקים "ירושלים לא תיפול". קיום ההפגנה אושר על ידי המשטרה.

 

אחד הנואמים בהפגנה היה ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ). "אנחנו דורשים שהאלימים, המתפרעים ושורפי הפחים ייעצרו ויועמדו לדין", קרא. "פעם זה חניון, פעם זו אינטל, פעם מצעד הגאווה, פעם 'האם המרעיבה' - אלו רק תירוצים להפגנות כוח, אלימות וכפייה".


המפגינים צועדים לעבר כיכר ציון, הערב (צילום: גיל יוחנן)

 

כן נאם ח"כ אופיר פינס (עבודה). "אני קורא לראש הממשלה, לממשלת ישראל ולחברי הכנסת - בואו והתייצבו נגד האלימות", קרא. "המנהיגות מבטאת חולשה והיא צריכה להגיד דברים בקול רם וברור". בשיחה עם ynet הוסיף: "אני חושב שעבור חברי הכנסת החרדים זהו מבחן המנהיגות הכי חשוב. הם לא יכולים להגיד בחדרי חדרים שמדובר בקבוצה קיצונית שלא מצביעה לכנסת, ומצד שני לא להעז לגנות אותם בריש גליי. אני מצפה מאנשי המחנה החרדי, הרבנים, הח"כים ואנשי הציבור לתקוף את הקיצונים והמתפרעים ולגנות את האלימות ומקווה שלהפגנה הבאה יבואו גם ח"כים חרדים".  

 

"יש לי שני ילדים קטנים מאוד, והייתי שמח אם הם יוכלו לגדול בעיר הזאת עם לגיטימיות לעשות את מה שאמונתם מכתיבה להם", אמר ל-ynet אחד המפגינים, יהונתן אלעזר, חובש כיפה. "לא יכול להיות שתהיה קבוצה קטנה שתנסה להכתיב לכולם מה לעשות ולגרום להם לעזוב את העיר. מה שמפריע לי במאבק באינטל זה שהם גורמים לאנשים נוספים לחלל שבת, כפי שהם עושים בעצמם. האינטרס שלהם הוא לא השבת, אלא יחסי הכוחות בירושלים וחיזוק החרדים בעיר".

 

"הכפייה החרדית מאיימת על החברה כולה"

מירב כהן מארגון "התעוררות", שהוא חלק מפורום "הארגונים למען ירושלים חופשית" שאירגן את ההפגנה, אמרה כי "מדובר בסכנה המאיימת לא רק על ירושלים, אלא על החברה הישראלית כולה. אנשים הגיעו מכל הארץ משום שהם הבינו כי הסכנה יכולה להגיע גם אליהם, והם רוצים לשים סוף לכפייה הדתית. מחמם את הלב שלכל כך הרבה אנשים אכפת מהעיר הזו ושהם מוכנים להילחם למען ירושלים חופשית".

 

אביטל לבני, שאחזה בשלט "נמאס לסחוב את החרדים על הגב שלנו" הוסיפה: "אנחנו חיים במדינה בה קהילה שלמה של אנשים לא משרתים בצבא באופן עקרוני, סוחטים כספים מהמדינה ולא משלמים מסים. לא הגיוני ש'סטודנטים לתורה' מקבלים שכר לימוד וסטודנטים לרפואה משלמים שכר לימוד. זאת ועוד - יש להם חוצפה לנסות ולכפות על שאר המדינה והאזרחים התורמים את הכללים במדינה דמוקרטית".


לבני והשלט.  "הם מקבלים שכר לימוד, אנחנו משלמים" (צילום: גיל יוחנן)

 

בהפגנה נכח גם סגן ראש העיר, פפה אללו (מרצ). "ההפגנה פה הינה ההוכחה שהמאבק על ירושלים לא אבוד", אמר. "כפי שיצאנו עם ידנו על העליונה במאבק על פתיחת בתי הקולנוע בשבת ועל חניון קרתא, כך ננצח גם באינטל. הירושלמים אינם אדישים, הם לא יוותרו על עיר פלורליסטית. הגיע הזמן שהחרדים יבינו שהעיר הזו צריכה לספק את צרכיהם של האנשים החופשיים".

 

מחאת החרדים בבירה נמשכה גם בסוף השבוע הזה, אם כי בהיקף פחות מהשבועות הקודמים, בעיקר בשל החלטת העדה החרדית להעביר את המחאה לימי חול.

למרות ההחלטה, ככל הנראה בהתארגנות ספונטנית, אתמול בלילה הפגינו כמה עשרות חרדים מול המפעל בהר חוצבים, תוך קריאות "שאבעס".

 

גם היום בצהריים מנעה המשטרה מכמה עשרות מפגינים חרדים מלהגיע למפעל "אינטל" שבאזור התעשייה בהר-חוצבים בירושלים. אבל הנאצות לא נחסמו, ולצד הקריאות נגד חילול השבת, צעקו המפגינים לעבר השוטרים: "נאצים", ו"ציונים, בגללכם קרתה השואה". במקביל, הפגינו כ-150 חרדים בצומת הרחובות שבטי ישראל והנביאים, נגד פתיחת חניון קרתא. בכל ההפגנות לא נרשמו אירועים אלימים.

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
"כופים, נמאסתם!". שלט בהפגנה
צילום: גיל יוחנן
ח"כ הורוביץ. "רק תירוצים להפגנות כוח, אלימות וכפייה"
צילום: חגי אהרון
חרדים מפגינים מול מפעל אינטל, היום
צילום: גיל יוחנן
מומלצים