שתף קטע נבחר

שולמית אלוני בת 81: "לראשונה בחיי אני בדיכאון"

ולא, זה לא בגלל הגיל - אלא בגלל פרצופה של המדינה. את גלעד שליט היא קוראת לשחרר מיד, בכל מחיר ("גם לנו יש דם על הידיים"), ואינה חוסכת שבטה משר הביטחון ("מסוכן ונפוח") ומעם ישראל כולו ("עם נבזה"). דווקא עם ראש הממשלה היא עדינה יותר: "לפעמים קשה לו"

ומה שלום שולמית אלוני? לא משהו, תודה. הכוהנת הגדולה של השמאל חוגגת היום (א') - כ"ט בנובמבר - 81 סתווים, ולדבריה, "לראשונה בחיי אני בדיכאון". על עצמה אומרת השרה לשעבר כי "81 זה לא שמחה גדולה, בסך הכל חגגתי יום הולדת פעמיים בחיים, בגיל 70 ובגיל 80, איזו סיבה יש לי לחגוג בגיל 81?". אבל את הדיכאון שלה היא זוקפת דווקא לחובת מצבה של המדינה, שלדעתה עגום הרבה יותר: "קשה לי להגיד שיש לי מילה טובה על המדינה היום. אנחנו מצויים במצוקה גדולה מבחינת המוסר החברתי ומבחינת סדרי השלטון והמשפט שלנו".

 

 

גם בגיל 81, לשונה המפורסמת של אלוני חדה כתער - והיא אינה חוששת לרגע לשגר חיצים לכל עבר. השיחה עמה נפתחת סביב סוגיית הקפאת ההתנחלויות, ואיך זה ששוב ממשלת הימין מיישמת את מדיניות השמאל, אך עד מהרה גולשת לביקורת - על ימין ועל שמאל. "לימין יש שתי ידיים שמאליות, אבל השמאל בכלל לא קיים היום", היא מפטירה, ועוברת לתקוף את מתנגדי עסקת שליט: "מה אלו השטויות שמדברים? שלא יקשקשו לי עם משפטים כמו 'דם על הידיים'. הרי מאז שנת 2000, כשנפתחה האינתיפאדה השנייה, אנחנו רצחנו אלפים. גם לנו יש דם על הידיים, לא ידוע לי שרחצנו אותו".

 

בוויכוח על המחיר העתידי של העסקה ועל ההשלכותיה, לאלוני יש דעה ברורה: "אם פוחדים ממחבלים בעתיד, אז אני מזכירה שאלו שביצעו את רצח הספורטאים באולימפיאדת מינכן - אף אחד מהם לא נשאר בחיים. יש לשחרר מיד את מי שדורשים לשחרר אותו. אחרי שנשחרר אותם, ישראל תעמוד על המשמר ותדע איפה הם... השב"כ שלנו אף פעם לא בודק ענייני חוקיות, כשהם מחסלים הם לא בודקים את הצד המשפטי של העניין. אז הגיע הזמן להפסיק לשחק בעניין הזה - ונשחרר את הילד הזה".


עצי זית שכרתו מתנחלים בכפר בורין בגדה. "מה שאנחנו עושים

בשטחים גרוע מכל הפוגרומים שעשו ליהודים" (צילום: AFP)

 

כדי להמחיש את הידרדרות המוסר והערכים בישראל אלוני נותנת כדוגמא את הריסת מטעי הזיתים של פלסטינים בשטחים. "זה מנוגד לכל מוסר, ואפילו להלכה", היא אומרת. "בהלכה כתוב - לא תהרוס עצי פרי". המסקנה המתבקשת בעיניה: "אנחנו פשוט עם נבזה. מה שאנחנו עושים בשטחים גרוע מכל הפוגרומים שעשו ליהודים". אבל היא מוסיפה מיד הסתייגות: "אני לא מדברת על הנאצים כמובן, אלא על הקוזאקים".

 

בהתייחסות להתבטאות האחרונה של לימור לבנת על ממשל אובמה, היא אומרת שלבנת היא רק אחת מיני רבים. אלוני כועסת על רבים בליכוד שתוקפים את הממשל האמריקני, ואומרת כי ההתנהלות הישראלית מול האמריקנים מעוררת בה סלידה: "היחס שלנו לאובמה ולממשל האמריקני זו חרפה שאין שנייה לה.

 הם נותנים לנו גיבוי, נשק ותרומות. ההתבטאויות שלנו מעוררת גועל. הממשל האמריקאי זהיר מאוד ולא רוצה להגיד איך הוא רואה אותנו, אבל למזלנו יש שם לובי יהודי גדול שמשמר את התמיכה שלנו. כולם רוצים לחיות בסדר עם היהודים כי אף אחד לא רוצה שיאשימו אותו באנטישמיות".

 

על דור ההנהגה הנוכחי, היא מתקשה למצוא מילה טובה להגיד. "אין לי מילה טובה להגיד על ברק, ואומרים שכשאין לך משהו טוב להגיד - פשוט אל תגיד כלום. נו, אני כבר אמרתי שהוא האיש הכי מסוכן. נתניהו? זו בעיה לגמרי אחרת. לנתניהו קשה. ברק כל כך נפוח שלא קשה לו להיות מה שהוא. לעומתו, לנתניהו יש עוד הרהורים מידי פעם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אלוני. "שלא יקשקשו לי"
צילום: עופר עמרם
נתניהו. "יש לו הרהורים מדי פעם"
צילום: AP
ברק. "לא קשה לו להיות מה שהוא"
צילום: אריאל ירוזולימסקי
מומלצים