שתף קטע נבחר

אזרחי שוויץ החליטו: לאסור בניית צריחי מסגדים

הצעת הימין הקיצוני להטיל איסור על בניית צריחי מסגדים זכתה ל-57 אחוזי תמיכה במשאל עם. היוזמה עוררה זעם רב בעולם המוסלמי, וגם בממשלת שוויץ התנגדו לה בחריפות

אזרחי שוויץ החליטו לאסור בניית צריחי מסגדים בשטחי המדינה - כך עולה מתוצאות רשמיות שפורסמו אחר הצהריים (יום א') עם תום ההצבעה במשאל-העם שנערך היום במדינה. היוזמה, שאותה הגישו מפלגות הימין הקיצוני, זכתה לתמיכה של 57 אחוזים מהמצביעים במשאל העם.  

 

סמוך לשעה 13:00 נסגרו עמדות ההצבעה במשאל-העם השנוי במחלוקת, במסגרתו התבקשו האזרחים להכריע בנושא חוקיות הצריחים. שעות אחדות לפני פרסום התוצאות הרשמיות, הראו תוצאות המדגמים כי האזרחים תומכים בהצעה, ושדרני הטלוויזיה השוויצרית אמרו כי "זו הפתעה גדולה מאוד".


כרזות המדמות צריחים לטילים. ז'נבה (צילום: AP)

 

היוזמה של מפלגת העם השוויצרית באה על רקע דיון ציבורי נוקב בשוויץ, באשר למקומם של מסגדים בעלי צריחים במחוזות השונים במדינה. בחלק מהקנטונים התעוררה מחאה חריפה נוכח כוונת ארגונים מוסלמים לבנות מסגדים בעלי צריחים. יוזמי ההצעה טוענים שהצריחים מסמלים "תביעה לשלטון פוליטי ודתי". הצעד עורר זעם רב כלפי שוויץ בעולם המוסלמי. 

 

שבעת חברי הקבינט השוויצרי, העומדים בראש הממשלה, ביקרו בחריפות את הצעת מפלגת העם. אנשי עסקים ותעשיינים הביעו אף הם התנגדות להטלת האיסור על צריחים, ואמרו שאישור היוזמה ינחית מכה אנושה על הכלכלה השוויצרית. זאת, משום שהיא תפגע במוסלמים עשירים ששומרים את כספם בבנקים שוויצרים, קונים מוצרי יוקרה בערים השוויצריות ולעתים נופשים במדינה.

 

הקהילה המוסלמית בשוויץ החליטה לא להתערב בדיון הציבורי סביב הצריחים. אולם שתיקתה לא מנעה מפעילי ימין קיצוני להשחית את המסגד המרכזי

בז'נבה ביום חמישי. אלמונים התיזו צבע ורוד על הכניסה למסגד. תומכי היוזמה הציפו את רחובות שוויץ בכרזות המדמות את צריחי המסגדים לטילים בתוך הדגל השוויצרי.

 

כ-310 אלף מ-7.5 מיליון תושבי שוויץ הם מוסלמים, רובם הגיעו כפליטים מיוגוסלביה על רקע המלחמה שהתנהלה שם בשנות ה-90. ההערכה היא שרק 13 אחוז מהמוסלמים בכלל פוקדים מסגדים. מתנגדי המשאל טוענים כי המהלך יגביל את חופש הפולחן שלהם.


פורסם לראשונה 29/11/2009 14:05

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סוף לצריח? מסגד בז'נבה
צילום: AFP
מומלצים