שתף קטע נבחר

מה הקשר בין רינה צין לאינגמר ברגמן?

המעצבת יצרה את התלבושות לשחקניות "הבימה" שהעלו מחווה לבמאי המפורסם. רויטל מדר מוצאת קשרים נוספים בין השניים

כשחשבה השחקנית ליליאן ברטו על מופע ההוקרה לבמאי אינגמר ברגמן בסינמטק תל אביב עלתה בדעתה ידיעה שקראה בעיתון על קולקציית החורף הקודם של המעצבת רינה צין. צין סיפרה שם שמקור ההשראה שלה היה סרטו של ברגמן "סונטת סתיו", וברטו שזכרה את הקשר הזה ביקשה ממנה לעצב תלבושות לשחקניות הבימה שהעלו את המחווה: ורד פלדמן, מרים גבריאלי, הילה פלדמן, סיון ששון, נעמה ארמון וברטו עצמה. מעבר להקשר הברור, לפנייה לצין היו סיבות נוספות.

 

בנוף הסופר-מקומי של מדינת ישראל, העובדה שצין מפעילה חמש חנויות

 שנושאות את שמה איננה ברורה מאליו. "יום לפני שהתחלתי לעבוד, עיצוב אופנה לא היה על השולחן. לא זימנתי מטרה והגעתי אליה. הדברים קרו מתוך עצמם, והיום – עם כל כמה שאני עמוק בפנים – אני עדיין צובטת את עצמי, בודקת שכל זה אמיתי. על אחת כמה וכמה כשאני חושבת על כך שהמותג יחגוג ממש בקרוב 20 שנה".

 

בהמשך להתחלה הזו, יש לזכור כי לפני שצין נכנסה לעולם האופנה היא הייתה שחקנית. לאור זאת מעניין ומפתיע שעד שברטו פנתה אליה לא נרשמו שיתופי פעולה בינה לבין עולם התיאטרון. הפליאה, אגב, לא נעלמת כשצין טוענת שהזמן הוא זה שהרחיק אותה מהתיאטרון. אחרי הכל, הסגנון הקאמרי-רומנטי שמאפיין את עבודתה מתאים כמו כפפה לעולם שחוזר פעם אחר פעם לעבר, אותו עבר שצין לא מפסיקה לבחוש בו.

 

הקשר הזה של צין לעבר מהווה גם צעד נוסף של המעצבת לעבר ברגמן. המבט שמופנה ללא הרף להלך הרוח של הימים שכבר אינם מוביל לעיצוב

 מינורי יחסית, נטול אקסטרווגנטיות. מי שמעידה על עצמה ש"הפנים והחוץ חשובים לי באותה מידה; לעתים הצד הפנימי אף יותר מסקרן ומפתיע", יודעת גם ש"הנשים שלובשות את הבגדים שלי מדברות הרבה על קלוז-אפים, שבהם אנשים מתקרבים אליהן כדי לראות את התפר או הכפתור, כי הבגדים שלי הם לא כאלה שיתפסו את המבט כשתחצי את הכביש. הם דורשים התקרבות וכניסה פנימה". כמו בגדיה של צין, גם סרטיו של ברגמן היו ידועים בקשיחות השקטה שלהם.

 

צין מספרת שבעודה מקשיבה להרצאות על ברגמן במהלך המחווה, היא לא יכלה שלא לראות את הקו המשותף בעשייה. "הצורך הגדול לדייק, ואיכשהו הקושי היומיומי, והחיים התובעניים שלא מפסיקים להעלות שאלות אצל ברגמן, נמצאים בכל משפט שלו. מאותה סיבה – בגלל שהקושי תמיד מלווה את חיינו – גם כשאני משתמשת בחומר אגרסיבי יותר כמו צמר, אני דואגת שהחלק הפנימי שלו יעניק ללובשת תחושה מנחמת של פיג'מה של פעם".

 

על הבמה היו הבחירות של השחקניות רחוקות מהרעש האופייני לתלבושות

 תיאטרליות. במקום זאת נראו שמלת שושנים שחורה וקצרה עם עליונית אפורה, חולצה לבנה נטולת שרוולים עם טוניקה שקופה ועוד בחירות בסקאלת הצבעים המצומצמת שמאפיינת את המעצבת. בהמשך לבחירות אלה, מהקולקציה החורפית של צין עולה ניחוח אירופאי מובהק, שמהווה ליווי הולם לבמאי שהחורף ליווה את יצירתו גם כשהשמש זרחה.

 

מחירים: מכנסיים: 790-1,190 שקל; חצאיות: 1,290-1,190 שקל; ז'קטים: 1,590-790 שקל; שמלות: 1,590-840 שקל; חולצות: 790-640 שקל; חולצות טי: 340-490 שקל; מעילים: 2,190-1,190 שקל; קרדיגנים: החל מ-490 שקל. 


 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עיצובים מינוריים וקשר חזק לעבר. מתוך קטלוג החורף של צין
צילום: דודי חסון
צילום: דודי חסון
צילום: דודי חסון
צילום: דודי חסון
צילום: דודי חסון
לאשה בפייסבוק
מומלצים