שתף קטע נבחר

קרב בבית הספר: מי יפנה את התלמיד הפצוע?

תלמיד בן 9 שנפצע קל בראשו עוכב כחצי שעה בבית הספר בקעת הירדן. הסיבה: מד"א הגיעו ראשונים, המנהלת דרשה ש"נטלי" יפנו

פינויו של תלמיד בית ספר יסודי מבקעת הירדן - שנפצע קל כשענף דקל חדר לקרקפתו - התעכב היום (א') בכחצי שעה, לאחר שמנהלת המוסד התעקשה כי אמבולנס של חברת "נטלי" - שעמה חתם משרד החינוך הסכם - הוא שיעביר את הפצוע לבית החולים, במקום צוות מגן דוד אדום שכבר היה במקום. בסופה של דבר, פינה אמבולנס מד"א את הילד לבית החולים "הדסה הר הצופים" שבירושלים.

 

האירוע התרחש לפני הצהריים בחצר בית הספר "גפנים" שבמרכז בקעת הירדן כשקוץ ארוך של דקל חדר לחלק העליון בקרקפתו של תלמיד כבן 9. שי הלוי, חובש מד"א, שהה בנקודת ההזנקה האזורית, קיבל קריאה מהמוקד להגיע לבית הספר ומיהר למקום. "עשיתי הערכת מצב, לא יכולתי לקחת סיכון במצב כזה והחלטתי לפנות את הילד לבית החולים. בשלב זה המנהלת התערבה ואמרה כי אם צריך לקחת אותו לבית החולים, היא מזמינה אמבולנס של חברת 'נטלי'", סיפר החובש בשיחה עם ynet.

 

בין המנהלת לבין החובש התפתחו חילופי דברים, כשזו ניסתה למנוע את פינוי הפצוע לבית החולים על ידי מד"א. "הודעתי לה שאני המחליט בשטח כי אני כבר נמצא פה ואני מתכוון לפנות אותו, אבל היא לא אפשרה לי והתעקשה שצריך להחליף אמבולנס לחברה הפרטית", אמר החובש. לדבריו, ככל שהעמיק הוויכוח בין השניים החליטה המנהלת כי מצבו של הילד כלל אינו דורש פינוי באמבולנס, ואמרה כי ניתן להעבירו לבית החולים גם ברכב פרטי.

 

בתום 26 דקות ולאחר התייעצות עם הורי הילד, הוחלט כי צוות מד"א הוא שיפנה אותו לבית החולים. "זו פשוט שערורייה, לעכב פינוי למשך כל כך הרבה זמן כדי לחכות לאמבולנס שלא ברור מאיפה הוא מגיע - כאשר במקום כבר נמצא אמבולנס אחר", אמר ל-ynet גורם במד"א.

 

עימותים חוזרים ונשנים 

בחודשים האחרונים נרשמו כמה שיבושים בפינוי נפגעים כתוצאה מעימותים בין נציגי חברות רפואה פרטיות לבין מד"א. בחודש אוקטובר האחרון התגלע ויכוח בין צוות מגן דוד אדום לבין אנשי חברה פרטית על פינוי נער מנצרת לבית החולים "רמב"ם" שבחיפה, שהסתיים - לדברי אנשי מד"א - ב"חטיפת" הפצוע מהאמבולנס שלהם בידי אנשי חברת הרפואה הפרטית.

 

ממשרד החינוך נמסר כי "לאחר בדיקה מקיפה של המקרה עם המפקחת על בית הספר התברר כי התלמיד נפגע במצחו כששיחק בחצר בית הספר. צוות המוסד ביצע טיפול ראשוני בתלמיד ובמקביל הזמין צוות של מד"א. על פי הנהלים, בזמן ההמתנה לאמבולנס התקשר צוות בית הספר להורים ודיווח על המקרה. סבתו של התלמיד הגיעה לבית הספר וליוותה את התלמיד בזמן פינויו לבית החולים" . 

 

בהכנת הכתבה השתתפה יהלי מורן זליקוביץ'
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפצועים יכולים לחכות. אילוסטרציה
צילום: שי וקנין
מומלצים