שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  תוכנית לימודים חדשה באנגלית: אבל מי ילמד?
  משרד החינוך הכין תוכנית חדשה ומורחבת ללימודי ספרות אנגלית, אבל המורים לא יזכו בתגמול. הם מאיימים לא ללמד אותה, והתלמידים? "ייכשלו בגלל המורים", על-פי אנשי המשרד

  הרעיון היה יפה. משרד החינוך ביקש לחייב תלמידים להגיש במסגרת לימודי השפה גם פרויקט בספרות. היישום לא מזהיר. המורים מאיימים לא ללמד את החומר החדש, אם לא יתוגמלו בתוספת שכר. במשרד החינוך מזהירים: "אם לא תלמדו - התלמידים ייכשלו בגללכם".

   

  השינוי בתוכנית הלימודים אמור להיכנס לתוקפו כבר השנה בכיתות י', שייבחנו במסגרתו לראשונה בשנת 2012. על-פי חלק מהשינויים, יחוייבו התלמידים להגיש את הפרויקט בספרות אנגלית - המכונה  "Higher Order thinking skills" - "מיומנויות חשיבה ברמה הגבוהה ביותר" - תוך כדי אילוץ המורים ללמד שעות נוספות - מבלי שיקבלו עליהן תגמול.  

   

  לפני מספר ימים שיגרו מורי כל התיכונים בירושלים מכתב לשר החינוך, גדעון סער, ובו הודיעו על סירובם ללמד על-פי התוכנית. "אמנם כולנו נהנים ללמד ספרות אנגלית ומכירים בערכה, אך עם זאת החלטנו פה אחד לסרב ליישם תוכנית זו כפי שהוצגה. אנו דורשים שיישום התוכנית יידחה עד שהבעיות הרבות שהעלו המורים בשטח יקבלו מענה הולם ורציני", לשון המכתב.

   

  המחאה שהחלה בירושלים תפסה תאוצה בכל רחבי הארץ, ומאות מורים הספיקו כבר לחתום על עצומה נגד התוכנית. נינה גולומב, מורה לאנגלית בתיכון "אליאנס" שבחיפה, אמרה ל-ynet: "אנחנו לא נגד הוראת ספרות אנגלית. להיפך. יחד עם זאת, כל העבודה הכרוכה בכך היא בלי תוספת תשלום, כשמדובר בעבודה רבה. המפקחים מאיימים עלינו שתלמיד שיגיע למבחן בלי הפרויקט החדש יקבל ציון אפס עגול, כלומר: מכריחים ללמד". 

   

  אחד מבתי הספר באזור המרכז, שמוריו הודיעו למפקחת על לימודי האנגלית על סירובם ללמד את החלק החדש בתוכנית, קיבלו ממנה תגובה בזו הלשון: "ציונם של התלמידים במבחן בעל פה בבחינת הבגרות יהיה אפס. עליכם להודיע על החלטתכם לתלמידים, להוריהם ולמנהל בית הספר. אני מצרה על כך שאתם, המורים, נאותים להקריב את הציונים של התלמידים שלכם".

   

  מלחמת גרסאות

  המורים - מצדם - דרשו במשך שנים לכלול לימודי ספרות בתוכנית הלימודים באנגלית. משרד החינוך אף ערך לימודים ניסיוניים של ספרות אנגלית שהוכתרו בקרב אנשיו כהצלחה - בניגוד לעמדת המורים. כעת, בעקבות המחאה, הוחלט על צמצום חומר הלימוד בחלק מהתוכנית וכן לדחות בשנה את מועד החלתה.

   

  המפקחת על הוראת האנגלית במשרד החינוך, ד"ר ג'ודי שטיינר, שללה בשיחה עם ynet את טענות המורים. "תוכנית לימודי הספרות האנגלית מותאמת לרמותיהם השונות של התלמידים בבתי הספר התיכוניים", אמרה שטיינר, "עוד טרם החלתה של התוכנית בקרב תלמידי בתי הספר התיכוניים, ערך המשרד פיילוט, שממצאיו הצביעו באופן מובהק על הצלחת התוכנית. כמו כן, מדיווחי המורים והתלמידים שהשתתפו בניסוי עלה כי מבנה התוכנית שיפר את רמת הקריאה, הכתיבה והחשיבה של הלומדים במתכונת החדשה".

   

  שטיינר הוסיפה כי טענות המורים נובעות מהעובדה שטרם עברו הכשרה ללימוד התוכנית החדשה. "אין לדברים כל ביסוס מוצדק", סיכמה המפקחת, "מספר מכריע של מורים אשר ערך השתלמות במתכונת החדשה, מיישם את התוכנית באופן מוצלח בכיתות הלימוד".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שר החינוך, גדעון סער. קיבל את מכתב המחאה
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים