שתף קטע נבחר

בשטחים מקווים להרוויח ממשבר דובאי

ברשות הפלסטינית מעריכים שהמשבר בדובאי יטיב עם הבורסה בשכם, כמו גם עם הבורסות של ירדן ומצרים. לטענת אנליסטים השוק המקומי סבל מירידה בנזילות בחודשים האחרונים בשל נטיית המשקיעים המקומיים להפנות את הונם לעבר האמירויות. עתה הם מקווים שהכסף יחזור הביתה

בניגוד לבורסות האחרות בעולם, שבהן ספגו ירידות נוכח הידיעות על המשבר בדובאי, בגדה המערבית דווקא אופטימיים. ביום שלישי חוזרים מחופשת חג הקורבן וראשי הבורסה הפלסטינית מאמינים כי המכה שספגו המשקיעים במפרץ תטיב עם הבורסה המקומית.

 

סופיאן ברגותי, מנהל סניף הבורסה הפלסטינית ברמאללה, אמר לעיתון "אלאיאם" כי להערכתו השוק דווקא ייצא נשכר ממשבר דובאי ביחד עם הבורסות בירדן ובמצרים. לטענתו, השוקים הללו סבלו מירידה בנזילות בחודשים האחרונים בשל נטיית המשקיעים המקומיים להפנות את הונם לעבר השוק באמירויות שנראה במגמת התאוששות.

 

"איני צופה שהשוק שלנו יושפע ממשבר דובאי מאחר שזה קשור לחובות ממשלתיים. בנוסף, המשבר בעיקרו הוא משבר בשוק הנדל"ן שמחיריו הרקיעו שחקים ועכשיו נמצאים במגמת תיקון", הצהיר ברגותי.

 

לדבריו, הירידה במניות חברות הנדל"ן באמירויות היא בגדר חדשות טובות לחברות הבורסאיות הפלסטיניות. "אני צופה כי הכספים שהושקעו בנדל"ן באמירויות ובשאר מדינות המפרץ יחזרו לשוק המקומי", הדגיש ברגותי.

 

ברוקר פלסטיני שסירב לגלות את שמו אמר לעיתון כי בחודשיים האחרונים כמחצית מהעסקאות שביצעו הברוקרים הפלסטיניים היו לרכישת מניות של חברות הנדל"ן בשוק האמירויות. הדבר הפחית את הנזילות בשוק של שכם, אך עתה המשקיעים הפלסטינים שספגו מכה במפרץ יחזרו לשוק המקומי והבטוח יותר.

 

הברוקר ציין כי השוק הירדני סבל הכי הרבה ממגמת ההשקעה בחברות הנדל"ן במפרץ שכן כשליש מהחברות הבורסאיות בעמאן ראו את מחיר המניה שלהם יורד אל מחיר שפל של מתחת ל-1 דינאר (1.4 דולר).

 

דורון פסקין הוא מנהל אגף המחקר בחברת אינפו פרוד מחקרים (המזה"ת)

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בשכם מקווים להרוויח
צילום: איי אף פי
מומלצים