שתף קטע נבחר

דיווח: המתווך הגרמני בעזה, ממתין לתגובת חמאס

רשת "אל ערביה" מדווחת כי המתווך בא כדי להעביר את התשובה הישראלית, וימתין לפגישות בין הנהגת חמאס ברצועה להתהגה בדמשק. שר הפנים בעזה: מקווים להסכם עד סוף השנה

המגעים נמשכים, עסקה עדיין אין: תחנת הטלוויזיה "אל ערביה" דיווחה בצהריים (יום ב') כי המתווך הגרמני הגיע היום לרצועה, כדי להעביר את תשובת ישראל לחמאס בעניין עסקת חילופי האסירים תמורת החייל החטוף גלעד שליט.

 

על פי התחנה, המתווך צפוי להיפגש עם משלחת חמאס, אולם הוא לא יקבל את תשובתה הנגדית של התנועה לתגובה הישראלית לפני פגישה שתתקיים בין הנהגת החמאס ברצועה והנהגתה בדמשק.

 

לדיווח אין עדיין אישור רשמי מפי גורמים בחמאס, אולם שר הפנים בממשלת הרצועה פתחי חמאד העריך כי העסקה תושלם עד סוף השנה. בכנס עם הורי אסירים מהרצועה שהתקיים לכבוד חג הקורב, אמר חמאד: "אנו מקווים ופועלים להשלים את העסקה כדי שזו תצא אל הפועל במקביל ליום השנה ליסוד החמאס שחל ב-14 בדצמבר.


ילד פלסטיני בעזה על רקע כרזת אסירים פלסטינים (צילום: AP)

 

"סוף השנה, ב-27 בדצמבר הוא גם יום השנה הראשון למלחמה נגד הרצועה כך שאנו מקווים ששני התאריכים האלה יצוינו במקביל לחגיגות שחרור האסירים", הוא הוסיף.

 

גורם בכיר בחמאס: 50 שמות עוד במחלוקת

במקביל, נמשכו גם דיווחים על מחלוקות לא מעטות שעדיין מפרידות בין הצדדים. גורם בכיר בחמאס אמר היום לסוכנות הידיעות AP שהתנועה עדיין חלוקה עם ישראל בנוגע לשמותיהם של 50 אסירים שהיא דורשת לשחרר.

 

לדברי הגורם, ישראל מסרבת לשחרר כמה מנהיגים ובכירים בזרוע הצבאית של חמאס. הוא דיבר בעילום שם, לאור רגישות השיחות בתיווך הגרמני הדורש חשאיות. 

 

אתמול חשפה לראשונה ישראל באופן רשמי את מתווה העסקה המתגבשת. לפי תשובת המדינה לעתירה לבג"ץ, ישוחררו תמורת שליט בשלב הראשון 450 אסירים "ששמותיהם מועברים על-ידי חמאס, ואשר אפשרות שחרורם נבחנת באופן פרטני בהתאם לשיקולים שונים ועל-בסיס רציונל ביטחוני-ערכי".

 

בנוסף,

 "כמחווה לעם הפלסטיני אמורים להשתחרר כ-530 מחבלים נוספים אותם תבחר ישראל. טרם הוחל בגיבוש רשימת אסירים אלה ועוד לא נקבעו קריטריונים בעניין זה".

 

בינתיים בירושלים, ממשיכים ההורים אביבה ונועם שליט בסבב הפגישות עם שרי הממשלה, שאמורים לאשר את העסקה. אחר הצהריים סיימו את פגישתם עם המשנה לראש הממשלה, השר סילבן שלום, ועם השרה לקליטת עלייה, סופה לנדבר. מוקדם יותר נפגשו ההורים עם השרים משה (בוגי) יעלון וישראל כץ.

 

גלעד שליט נחטף לרצועת עזה לפני 1,254 ימים.


פורסם לראשונה 30/11/2009 15:48

 

בהכנת הידיעה השתתף רונן מדזיני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גלעד שליט. 1,254 ימים בשבי
נועם שליט בסבב פגישותיו היום
צילום: גיל יוחנן
מומלצים