שתף קטע נבחר

הוחרם ציוד בנייה בשטחים: "חזרנו לתקופת הסזון"

הקפאת הבנייה בהתנחלויות עברה לפסים מעשיים. פקחי המנהל האזרחי ירדו לשטח והחרימו בכמה מוקדים ציוד בנייה - ואף גררו משאיות. "אין עם מי לדבר", מחה קבלן באריאל, וראש העיר ביטא את תחושת השבר: "בבת אחת חזרו אליי כל האירועים שהייתי עד להם כילד קטן לפני מלחמת השחרור"

הקפאת הבנייה בשטחים מתממשת בשטח - והפקחים כבר פועלים. פקחי המנהל האזרחי נתקלו אתמול (יום ב') במספר מוקדים שבהם נרשמו הפרות של צווי הקפאת הבנייה. בחמישה מקרים הוחלט להחרים ציוד המשמש לבנייה בשל אי כיבוד צווים, בהם באריאל, ומשאיות נגררו. ראש העיר הגדולה בשומרון, איש הליכוד רון נחמן, יצא במתקפה חריפה, וטען שזו "חזרה לימי הסזון".

 

בין היתר, הוחרם ציוד בהתנחלויות מתתיהו, תקוע ונוקדים. בצהריים, הוחרמה משאית קידוח באתר בנייה באריאל.

הפקחים הגיעו לעיר עם שוטרים, הציגו לאחראי העבודה את הצווים, ודרשו ממנו להפסיק את העבודות. לאחר מכן החרימו כמה כלים, וזימנו אותו לחקירה במשרדי המנהל בשבוע הבא.

 

הקבלן, אבי בן-עיון, הבונה 24 יחידות דיור על שני מגרשים בעיר, סיפר ל-ynet כי "הפקחים האלה השאירו את כולנו פעורי פה". לדבריו, הבתים הנבנים על ידו קיבלו היתרי בנייה לפני כמה חודשים וכולם כבר נמכרו, עבודות העפר הסתיימו, והמגרש קדוח ברובו. "אף אחד לא עדכן אותו בצו ההקפאה עד שבאו פקחי המנהל לאכוף אותו", טען.

 

בן עיון ניסה להסביר לפקחים כי היסודות הונחו ולכן הצו לא חל על בנייה זו, אך הם התעקשו כי בידיהם צילומים המוכיחים כי חלקם הונחו ממש עכשיו. "ביקשו שאפסיק מיד את הקידוח", סיפר הקבלן, "אבל זה לוקח קצת זמן כי אי אפשר להשאיר בורות פתוחים, אז הם החרימו את הכלים. פשוט לא היה לנו עם מי לדבר".


פקחי בנייה בתקוע. "זקנתו של ברק מביישת את בחרותו" (צילום: גיל יוחנן)

 

לדברי ראש העיר נחמן, "צו האלוף שולל את הסמכויות שלנו, ראשי הערים, הנתונות לנו מכוח החוק. סמכויות אלה הופקעו ועברו למנהל האזרחי ולעומד בראשו. במקביל לסמכות לאשר היתרי בנייה הייתה לנו גם הסמכות לאכוף את החוק נגד עברייני בנייה שבנו בניגוד לתכניות. הצו נטל מאיתנו את סמכות ההיתר, והשאיר לנו את חובת האכיפה. אני למדתי באוניברסיטה שמול הסמכות יש אחריות, ולכן לאחר שלקחו לנו את הסמכות אנחנו לא מוכנים לשאת באחריות. אותו גורם שאליו הועברו הסמכויות יהיה זה שיטפל מעתה בכל בניית פרגולה, תוספת חדר או כל דבר אחר הקשור בבנייה".

 

"ברק פועל נגדנו כמו נגד אש"ף"

נחמן תקף בחריפות את הממשלה ואמר כי "אין אח ורע לדבר כזה בתוך תחומי הקו הירוק - לא ביישובים יהודיים, לא בבדואיים, לא בקיבוצים ובמושבים ולא בשום מקום אחר. הפכו אותנו לקבוצה נרדפת המונה 300 אלף תושבים, וביחד עם סיורי המרגלים של 'שלום עכשיו' ופקחי המנהל האזרחי אני מתחיל להרגיש ימי סזון חדשים. היום חזרתי לימי ילדותי כשראיתי את אבי ז"ל, איש אצ"ל, נרדף על ידי ההגנה. בבת אחת חזרו אליי כל האירועים שהייתי עד להם כילד קטן לפני מלחמת השחרור".

 

אגב, נחמן, יליד אוגוסט 1942, היה כבן שנתיים וחצי בזמן ה"סזון" שהתרחש בחורף 1944-45. אולי מימי ה"סזון הקטן", ב-1947, זכרונותיו מוצקים יותר.

 

בהמשך הוא עבר למתקפה אישית על אהוד ברק. "כנראה ששר הביטחון החליט לפעול נגד היישובים ביהודה ושומרון וראשי היישובים בשיטות שהפעיל בסיירת מטכ"ל

בביירות ובמקומות אחרים נגד ראשי אש"ף וארגוני הטרור במבצעי החיסול שלהם", אמר נחמן. "זקנתו מביישת את בחרותו. הוא כנראה נטול כל אינטלגנציה רגשית". את פעולות המנהל האזרחי הגדיר "מבצע צבאי מתוכנן שמטרתו להדביר את משפחות הפשע, הלא הם ראשי היישובים".

 

מהמנהל האזרחי נמסר כי בכל מקום שבו יש השגות בדבר ההחלטות, יש אפשרות להגיש ערעור בנושא. "בכוונת המנהל להמשיך ולאכוף את הצווים באופן יסודי בהתאם להחלטת הדרג המדיני", אמרו בצה"ל.

 

בתוך כך דחה אתמול ראש הממשלה נתניהו פגישה שאמור היה לקיים היום עם המתנחלים על רקע הקפאת הבנייה, בשל מחלתו. אגב, נתניהו, שלא הגיע אתמול לכנסת, קוזז בהצבעות עם לא אחר מאשר ח"כ אחמד טיבי השוהה בחו"ל. טיבי אמר בהומור: "אני מתקזז בדרך כלל עם ראשי ממשלה או עם כאלה המועמדים להיות... בשונה ממה שחושבים, ביבי לא מצונן בגלל ההקפאה - הרי זאת הקפאה שכולה הפשרה, אך כרופא אני מייעץ לנוח, וכמה שיותר".


פורסם לראשונה 30/11/2009 23:40

 

בהכנת הידיעה השתתף אמנון מרנדה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פקחי הבנייה. מצלמים ומחרימים
צילום: גיל יוחנן
רון נחמן. "אנחנו נרדפים, יש סיורי מרגלים"
צילום: גיל לרנר
מומלצים