שתף קטע נבחר

אבו מאזן לאו"ם: התנכרות מוחלטת מצד ישראל

בנאום בשם נשיא הרשות תיאר המשקיף הפלסטיני באו"ם את הממשלה הישראלית הנוכחית, כקשה ביותר שמולה עבדו ברמאללה. הוא אמר כי פעולותיה מוכיחות שהיא לא רוצה הסדר כולל, וקרא למועצת הביטחון לפעול אחרי שנים של מו"מ כושל

ישראל הקפיאה את הבנייה בהתנחלויות , אבל הפלסטינים ממשיכים לטעון כי היא המכשול לשלום באזור. המשקיף הפלסטיני באו"ם, ריאד מנסור, קרא הערב (יום ב') במטה הארגון בניו-יורק נאום בשם נשיא הרשות, אבו מאזן, שבו הפציר במועצת הביטחון לנקוט נגד ישראל צעדים בעקבות שנים של משא ומתן כושל, והאשים את האחרונה כי היא אינה רוצה לעשות ולו צעד אחד לעבר הסדר כולל. הוא השמיע את הדברים במסגרת אירועי יום הזדהות עם העם הפלסטיני, שחל יום אחד אחרי כ"ט בנובמבר.

 

מנסור סקר בנאומו את סבבי המשא ומתן שניהלו הפלסטינים עם ישראל מאז החתימה על הסכם אוסלו ב-1993, וציין כי

השיחות התקיימו כל העת כשברקע ההתנחלות, המעצרים וההתקפות של ישראל, שהאחרונה שבהן הייתה במבצע "עופרת יצוקה". הוא ניצל את ההזדמנות לשוב ולהדגיש שבמהלך המבצע בוצעו פשעי מלחמה, שדו"ח גולדסטון הוא העדות להם.

 

לאחר מכן, תקף חזיתית את ממשלת נתניהו. "עם ממשלת ישראל הנוכחית, כל זה הגיע לרמת התנכרות מוחלטת, תוך נסיגה מכל ההתחייבויות וההסכמים שאליהם הגענו עם ממשלות ישראל הקודמות", האשים. "פעולותיה היומיומיות של ישראל בשטח מוכיחות שהיא אינה רוצה לעשות שום צעד לעבר הסדר כולל, והיא משלימה את מזימת ההתנחלות שלה בגדה המערבית ובמזרח ירושלים, בהפרה בוטה של החוק הבינלאומי. היא מפנה את גבה אל החזרה למשא ומתן שמטרתו להגיע לפיתרון כולל וצודק, שיבטיח שלום לכל עמי האזור".

 

מנסור טען בשמו של נשיא הרשות כי התפישה הנוכחית של ישראל בבואה למשא ומתן, היא "שהיא יכולה לעשות כל מה שהיא רוצה בשטח, ואנחנו יכולים לדבר על מה שאנחנו רוצים סביב שולחן המשא ומתן". הוא הבהיר כי הפלסטינים לא יקבלו מצב שכזה.

 

"אל-אקצה עוד יגרום לסכסוך דתי"

"הגיע הזמן שאחרי כל שנות המשא ומתן האלה, שלא הובילו לתוצאות, הקהילה הבינלאומית, ובמיוחד מועצת הביטחון, ימלאו את האחריות שלהן", אמר מנסור בשמו של הראיס. הוא אמר כי על מועצת הביטחון "לנקוט צעדים מיידיים ונחרצים שישקפו את עמדותיהן של מדינות העולם השונות, שדרשו שוב ושוב להשיג פיתרון של שתי מדינות, ולסיים את הכיבוש הישראלי שהחל בשנת 1967".

 

בנאום נאמר עוד כי חלה האצה מסוכנת במדיניות הכיבוש והייהוד של ירושלים, וכי ישראל מהדקת בכוונה את החנק על תושביה, גורמת לעזיבתם, ומכתרת את שכונותיהם בהתנחלויות. לדברי אבו מאזן, לשיא הגיעו הדברים באיומים על מסגד אל-אקצה, בדמות החפירות תחתיו ומסביבו, ומתן האפשרות ל"קנאים יהודים" להיכנס אליו. הוא הזהיר כי מעשים אלה מאיימים להרחיב את היקף הסכסוך במזרח התיכון, ולתת לו מימד דתי מסוכן.

 

בנאום הראיס דיבר המשקיף הפלסטיני על התחושה שהאו"ם נוהג בצורה של מוסר כפול כלפי ישראל והפלסטינים, כשכל מה שקשור לישראל - "המתנהגת כאילו היא מעל לחוק" - אינו מיושם. למרות כל האשמותיהם, ואולי דווקא בגללן, ביקש להבהיר כי הפלסטינים מחויבים לשלום, ובוחרים בו כבחירה אסטרטגית.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אבו מאזן. "ומה ישראל עשתה?"
צילום: AFP
צילום: איי פי
המשקיף מנסור. "עדיין מחויבים לשלום"
צילום: איי פי
מומלצים