שתף קטע נבחר

דובאי מתנערת מהמשקיעים: יפסידו מיליארדים?

ממשלת דובאי הודיעה אתמול שלא תערוב לחברת האחזקות הממשלתית, שחייבת 59 מיליארד דולר. הבורסה המקומית סיימה את יום המסחר בירידות חדות. המשקיעים בהלם: "כל הכסף שלנו עף ברוח, המצב איום ונורא"

האם הנושים ובעלי החוב של דובאי וורלד בדרך להפסיד מיליארדי דולרים? ממשלת דובאי הודיעה אתמול (ב') שהיא לא ערבה לחוב של "דובאי וורלד," חברת האחזקות הממשלתית השקועה בחובות של 59 מיליארד דולר, ובכך היא למעשה מסירה אחריות מהמשקיעים.

 

 

"החברה קיבלה מימון על בסיס לוח הזמנים של הפרויקטים שלה, לא על בסיס ערבות ממשלתית", אמר עבד אל-רחמן א-סאלח, מנהל משרד האוצר של האמירות בראיון שהעניק לטלוויזיה של דובאי. לדבריו, "בעלי החוב צריכים לקחת חלק מהאחריות על החלטתם להלוות לחברות. הם חושבים ש'דובאי וורלד' היא חלק מהממשלה, וזה לא נכון. הממשלה היא הבעלים של החברה, אבל מאז היווסדה נקבע שהממשלה לא ערבה לה".

 

בתשקיף שפירסמה ממשלת דובאי באוקטובר, לקראת מכירת האג"ח האיסאלמיות הראשונות שלה, היא הצהירה שאמנם אין לה חובה חוקית לערוב לחובותיהם של הגופים הקשורים לממשלה, אבל במקרה הצורך היא עשויה להחליט על מתן גיבוי פיננסי.

 

סאלח אמר שתגובת השווקים להודעה של "דובאי וורלד" ביום רביעי - שביקשה דחייה של חצי שנה לפירעון חובות במיליארדי דולרים - הייתה מוגזמת. "הארגון-מחדש של החובות הוא החלטה נבונה לטובת כל הצדדים בטווח הארוך, אך הדבר עלול להטריד את בעלי החוב בטווח הקצר", אמר. מדובר בחובות של כ-5.7 מיליארד דולר שאמורים להיפרע לפני סוף מאי.

 

"דובאי וורלד" היא אחת משלוש חברות האחזקות הגדולות באמירות. נאחיל, זרוע הנדל"ן של "דובאי וורלד" - שאג"ח איסלאמיות שלה בשווי 3.52 מיליארד דולר אמורות להיפרע ב-14 בדצמבר ביקשה אתמול מהבורסה להשעות מהמסחר את האג"ח שלה.

 

ביום המסחר הראשון לאחר סוף השבוע הסוער שעבר על דובאי, נרשמו נפילות משמעותיות בבורסות של דובאי ושכנתה, האמירות אבו דאבי. המדד המרכזי בבורסה של דובאי נפל אתמול ביותר מ-7.3% ל-1,940.36 נקודות, הירידה הגדולה ביותר מאז אוקטובר 2008. המדד המרכזי של אבו דאבי נפל ב-8.3%. "המשקיעים אינם מפרידים בין אבו דאבי לדובאי", אמר יאזאן עבדין, מנהל קרן השקעות הפועלת בדובאי.

 

הצלילה של המדדים בדובאי מהווה את הירידה הקשה ביותר בשווקים של אסיה בשלושת החודשים האחרונים, והירידה הקשה ביותר יחסית לבורסות האירופיות זה יותר משישה חודשים. המניות שסבלו מהירידה הקשה ביותר היו של חברות פיננסים וחברות בנייה שירדו בממוצע בכ-10% חברת ההשקעות הממשלתית "דובאי וורלד" נפלה ב-15%. 

 

הפאניקה אתמול ביום המסחר בדובאי הורגשה היטב. מוחמד נאסר, משקיע זוטר שהגיע לבניין הבורסה זמן רב לפני פתיחתו, סיפר כי הגיע בכוונה למכור כמה שיותר מהר את כל מניותיו. "רציתי למכור את הכל, אבל איך שהתחיל יום המסחר הבנתי שזה כבר לא אפשרי", סיפר אתמול נאסר (36). כמו משקיעים רבים אחרים, נאסר מקווה שהפסקת המסחר השבוע כבר ביום רביעי לרגל חג לאומי תאפשר לו כמה ימי שקט.

 

"אנחנו רואים איך כל הכסף שלנו פשוט עף ברוח.. פוף, והוא נעלם," אמר אתמול משקיע אחר, לאייב אחמד, "זה ממש איום ונורא. אני מקווה שזה יפסיק כבר". המשקיעים התכנסו אתמול באולם המסחר המרכזי, התיישבו על כורסאות העור והסתכלו על לוחות התצוגה האלקטרוניים שכמעט כולם הציגו מספרים אדומים של ירידות חדות. "על האחראים באמירות של דובאי לדבר, הם צריכים להגיד לנו מה הולך לקרות. זה הכסף שלנו שנמצא על הפרק", אמר אתמול אחמד.

 

 

הכתבה התפרסמה הבוקר במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות"

 

בהכנת הכתבה השתתפו בנימין טוביאס ונמרוד אברהם
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים