שתף קטע נבחר

אמנה מונא תשוחרר? שלום רחום: "יהיו עוד שליט"

שלום רחום, שבנו אופיר פותה ונרצח ברמאללה בתחילת האינתיפאדה, היה רוצה לראות את גלעד שליט שב הביתה, אבל סבור כי שחרור המחבלים בעסקה עם חמאס, ובהם גם רוצחת בנו, אמנה מונא, הוא מחיר בלתי נסבל. "מה אגיד לבני הקטן, שזה המחיר שצריך לשלם?"

כמדי יום עוקב שלום רחום, אביו של הנער אופיר רחום, אחר כותרות העיתונים. בשנת 2001, פותה בנו בן ה-16 באמצעות צ'ט באינטרנט על ידי המחבלת אמנה מונא - ונרצח ברמאללה. כלי התקשורת הם מקור המידע היחיד של האב, והבוקר (יום ג') שמע שוב על התעקשות חמאס לשחרר את המחבלת שרצחה את בנו בעסקה אפשרית לשחרורו של גלעד שליט.

 

"בכל פעם שזה עולה, הכאב מתגבר", הוא אומר. "אף אחד לא יודע שמאחורי הכאב הנורא הזה מסתתרת אשה, אמא שבוכה כל הזמן, וילדים קטנים ששואלים אותי שאלות ואני לא יודע מה לענות להם. מה אני אסביר להם, שמשחררים את מי שרצחה את האח שלהם?", תהה רחום.


שלום רחום. "משחררים מאות מחבלים, עולמנו נחרב" (צילום: גיא אסיאג)

 

כבר שנים מתמודד שלום עם השאלה הנוקבת. שמה של מונא עלה שוב ושוב בהקשרים שונים בכל פעם שהעסקה עולה לכותרות. אופיר היה מבוגר רק בכמה שנים מגלעד שליט, וכשהוא מתבונן בתמונותיו של החייל החטוף - הוא נזכר בבנו. עמדתו בנושא נחרצת מאוד.

 

"אני כמובן רוצה שישחררו את גלעד שליט, מי לא? יחד עם זאת, כמובן שאני נגד העסקה הזו, אם בכלל אפשר לקרוא לזה עסקה. המדינה הזאת הופכת לחדלת פרעון. ביום אחד קמים ומודיעים שמשחררים מאות מחבלים, דבר שאסור להסכים לו. כמשפחה, עולמנו הולך ונחרב מיום ליום. אתה משחרר מאות רוצחים שכל אחד מהם ילך ויקים ארגון מחדש, ויהפוך לרב-מחבלים בעצמו. מה יהיה המחיר, עוד 20 'גלעד שליטים'?". 

 

"הדיווחים בתקשורת מפרקים את המשפחה"

רחום מוחה על כך שאף גורם רשמי אינו פונה למשפחתו ומספק לה מידע על ההתפתחויות. "אף אחד לא טורח לקום להתקשר לומר לך מילה בעניין. כלום.

התחושה שלנו מאז האסון הנורא הזה היא שלא סופרים אותנו. אחרי הרצח כולם באו ודיברו וחיזקו אותנו. הבטיחו לנו שיש לנו מדינה ריבונית שתבוא חשבון עם המרצחים, אבל ישראל לא עושה כלום".

 

שלום הוסיף כי התגברות הדיווחים על האפשרות שמונא תשתחרר מהכלא, גרמה לשבר גדול במשפחתו ולהתגברות הכאב שיקיריו חווים. "המשפחה מתחילה להתפרק לך מול העיניים. יושב הילד הקטן שלי ושואל אותי למה משחררים את המחבלת. אני יכול להסביר לו שזה המחיר שצריך לשלם? הכאב הוא עצום, הילד בוכה ואתה מביט בו ואין לך מילים לנחמה".

 

תחושת התסכול של רחום כל כך קשה שלמרות הכאב העצום, אין בכוונתו לפנות במחאה לפני מי ממקבלי ההחלטות, אם אכן תשוחרר מונא. "אין מי שמקשיב לאבל המשפחה, לבכי שלנו וליגון שלנו. אתה עומד חסר אונים מול ממשלה בזמן שהמחיר רק עולה יותר ויותר.

כל המילים היפות לא מחפות על העובדה הפשוטה: המחבלת שרצחה את הבן שלנו הולכת הביתה, ואנו נשארים בלעדיו", הוא אומר בכאב.

 

יחד עם ההזדהות עם משפחת שליט ורצונו הכן בשחרור גלעד, סבור רחום כי מצב שבו לא מתנהל דיון ציבורי סביב סוגייה כל כך קריטית - מצביע על התנהלות לא תקינה. "דו"ח שמגר פשוט לא נדון, כי לא רוצים לדון בזה", הוא אומר. "לבי עם משפחת שליט, באמת כואב הלב ונקרע, אבל אסור לעשות עסקה כזו. האם דמם של החיילים שתפסו את המחבלים האלה פחות אדום מדמו של גלעד שליט?".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רפרודוקציה
אופיר רחום. פותה ונרצח
צילום רפרודוקציה
משתחררת? אמנה מונא
מומלצים