שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מצעד התמיכות: כך עוזרים ההורים לסטודנטים
  סקר שנערך במוסדות האקדמיים בישראל מציג תמונה עגומה: רוב הסטודנטים נאלצים לקבל עזרה כספית מהוריהם, כדי לשלם שכר דירה ואת הלימודים. ואיפה מקבלים הכי הרבה סיוע?

  כל סטודנט יודע שלא קל להתקיים כלכלית לצד השקעה הרבה באוניברסיטה, וקשה שבעתיים לעבוד במקביל ללימודים המפרכים. סקר שנערך בקרב כ-5,000 סטודנטים באוניברסיטאות ובמכללות להשכלה גבוהה, מציג תמונה עגומה במיוחד: הוריהם נאלצים לתמוך בהם ביותר מ-15 אלף שקלים בממוצע בשנה. עיקר הכסף מיועד לסיוע בתשלום שכר הלימוד, בשכר דירה ובתשלומים שוטפים.

   

  בסקר שנערך על-ידי מכון "מאגר מוחות" בראשות פרופ' איציק כץ עבור התאחדות הסטודנטים בישראל, דיווחו מרבית הסטודנטים כי לא היו יכולים להסתדר ללא תמיכת הוריהם. ממוצע התמיכה לסטודנטים באוניברסיטאות עומד על 13,107 שקל בשנה, במכללות הציבוריות הוא עומד על 12,543 שקל בשנה והסטודנטים במכללות הפרטיות מקבלים מהוריהם 26,172 שקל בממוצע בשנה.
  כמה כסף מקבלים הסטודנטים מהוריהם?

  כמה כסף מקבלים הסטודנטים מהוריהם?
  המוסד האקדמי סיוע ממוצע לשנה
  המרכז הבינתחומי 28,544 שקל
  מכללת אורנים 27,651 שקל
  המכללה למנהל 20,478 שקל
  מכללת נתניה 21,667 שקל
  שערי משפט 20,250 שקל
  המרכז האקדמי ברמת גן 19,868 שקל
  אוניברסיטת בר אילן 19,460 שקל
  הקריה האקדמית בקריית אונו 18,004 שקל
  הטכניון 14,775 שקל
  אוניברסיטת תל אביב 14,387 שקל

   

  הסטודנטים שדיווחו כי הוריהם משלמים את הסכומים הגבוהים ביותר הם אלה שלומדים במרכז הבינתחומי בהרצליה, שם התמיכה עומדת על ממוצע של 28,544 שקלים. לדברי שי צרפנוב, סטודנט בשנה השלישית במכללה, "חד משמעית צריך עזרה של ההורים. הלו"ז פה מאוד קשה ולפעמים יש חוסר התחשבות בכך שהסטודנטים צריכים לעבוד. סטודנט שאין לו גב חזק יכול אולי להיעזר במלגות, אבל גם שם צריך להתנדב וזה משאיר פחות זמן לעבוד".

   

  "ללא ההורים, לא הייתי לומד עשור"

  רון למפל לומד באוניברסיטת תל-אביב. לדבריו, הוא עובד אך למרות זאת הוריו שילמו את שכר הלימוד, בגובה 12 אלף שקלים. "ללא הוריי הייתי צריך לקחת הרבה הלוואות כדי ללמוד ולרדת ברמת חיים. לגור עם ההורים, לא לצאת, לא לקנות בגדים. ההכנסה שלי עומדת על כ-3,000 שקל בחודש אבל חוץ מזה אין לי שקל. אני לא מכיר אף סטודנט שלא עובד. אמא שלי לא היתה צריכה לעבוד כשלמדה. היום המצב שונה".

   

  סטודנט לפסיכולוגיה באוניברסיטה הפתוחה, סיפר: "ההורים ממנים לי את כל שכר הלימוד. אם אתה רוצה לגור מחוץ לבית,

  כדאי שתהיה איש הייטק אחרת אתה לא יכול. אני נוסע רק בתחבורה ציבורית כדי לחסוך עלויות. המצב הזה פשוט לא הגיוני. ללא ההורים, לא הייתי לומד עוד עשור. זה היה מעכב לי את התואר בעשר שנים. אנחנו עוד רחוקים מלהשיג תקציבים ראויים, כמו בכל מדינה מפותחת ונורמלית. רק בישראל בגיל 30 סטודנט נעזר בהורים".

   

  לדברי יו"ר התאחדות הסטודנטים, בועז טופורובסקי, "הוריהם של הסטודנטים במדינת ישראל נאלצים להוציא מכיסם מדי שנה עשרות אלפי שקלים - סכום הדומה לשנת לימודים אקדמית מלאה - רק כדי לסייע ולתמוך בילדיהם. זוהי תעודת עניות למערכת ההשכלה הגבוהה והוכחה ניצחת לכך שהחינוך האקדמי במדינת ישראל מיטיב עם העשירים בלבד, במקום לפעול ככלי לצמצום הפערים החברתיים. זה מצב אבסורדי ולא מתקבל על הדעת".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ניב קלדרון
  המרכז הבינתחומי. 28 אלף שקל סיוע
  צילום: ניב קלדרון
  צילום: ירון ברנר
  אוניברסיטת תל-אביב. במקום 10
  צילום: ירון ברנר
  מומלצים