שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ישראל באו"ם: כ"ט בנובמבר - ייסוד שתי המדינות
  השגרירה שלו נאמה ב"יום הסולידריות עם הפלסטינים", מתחה ביקורת על "האובססיה נגדנו" והתייחסה להחלטה ההיסטורית מ-1947 בהתאם לשינוי המדיניות הישראלית

  כ"ט בנובמבר נחשב מאז קום מדינת ישראל כרגע המכונן שוביל להכרזת המדינה. אך בהתאם לרוח התקופה ושינוי המדיניות הישראלית, כעת הוא מוצג גם כרגע שבו יוסדו למעשה שתי מדינות. זו הגישה שבה נקטה שגרירת ישראל באו"ם, פרופ' גבריאלה שלו, בנאומה הערב (יום ג') בעצרת הכללית, במסגרת "יום הסולידריות עם העם הפלסטיני" - שבו מתחה ביקורת על "אובססיה נגד ישראל".

   

   

  נאומה של שלו היה כמעט קול קורא במדבר מול רוב מסיבי של דוברים ממדינות מוסלמיות ו"בלתי מזדהות", שתקפו את ישראל במסגרת ציון אירועי היום בו התקבלה תוכנית החלוקה של ארץ ישראל ב-1947.

   השגרירה טענה כי הפעולות שנעשות בין כתלי האו"ם פוגעות בחזון שתי המדינות.  

   

  שלו פתחה בקריאת תוצאות ההצבעה המפורסמת. "33 בעד, 10 נגד ו-10 נמנעים, ההחלטה התקבלה! אלו המילים שנשמעו בכ"ט בנובמבר 1947. אלו המילים שהושמעו בעצרת הכללית באו"ם עם אימוץ החלטה 181. אלו המילים שהעניקו לגיטימציה בינלאומית להקמת שתי מדינות לשני עמים", אמרה. "אבל מדינות ערב שהיו חברות או"ם, ובכללן מצרים, סעודיה, סוריה, עיראק ולבנון, בשיתוף עם ירדן וערביי פלסטין, בחרו דווקא לפתוח במלחמה שמטרתה הייתה השמדת ישראל".

   

  השגרירה ביקשה לבוא חשבון עם האו"ם על עויינותו לישראל מאז ההחלטה ההיסטורית על כינונה. "אני שואלת את אותה עצרת כללית שהכריזה לפני 62 שנה על הקמת מדינת ישראל: כיצד יתכן שבין כותלי האו"ם מאומץ נרטיב חד-צדדי, שמקדם ומנציח דעה חד צדדית אובססיבית על ישראל"?

   

  שלו טענה כי "דיונים מסוג זה המתקיים כאן היום, מחלישים את החלטת 'שתי מדינות לשני עמים' ומשקפים מציאות או"מית של רוב אוטומטי. הם מבטיחים שכל דיון בנושא המזרח התיכון הוא הרסני, ציני, מכאיב ואינו נושא פרי".

   

  היא האשימה שבעוד ישראל מגלה נכונות לחזור מיד לשולחן המשא ומתן ומציגה ויתורים, במאמץ לממש את חזון שתי המדינות עליו החליטה עצרת האו"ם בכ"ט בנובמבר,
  "האם לשכנינו יש את האומץ להצהיר בפומבי שישראל היא מדינת הלאום הלגיטימית של העם היהודי? האם לחברות האו"ם יש אומץ להתעמת עם חמאס וחזבאללה ועם כל אלה שמבינתם אין תוקף לפתרון של שתי מדינות"?

   

  עוד לפני הנאום, השגרירה שלו שיגרה מכתב תלונה למזכ"ל האו"ם באן קי-מון ולנשיא התורן של מועצת הבטחון, על ירי רקטות וקטיושות לעבר ישראל בחודש האחרון. במקביל, נמשכו דיוני "יום הסולידריות עם הפלסטינים", שבסיומם יובאו הלילה להצבעה שש החלטות אנטי ישראליות בנושא הפלסטינים, ירושלים ורמת הגולן - החלטות המתקבלו מדי שנה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  השגרירה שלו. "נרטיב חד-צדדי"
  צילום: רויטרס
  צילום: רויטרס
  מזכ"ל האו"ם באן. עוד תלונה ישראלית
  צילום: רויטרס
  מומלצים