שתף קטע נבחר

נתניהו מנסה להרגיע: ההקפאה חד פעמית וזמנית

ראש הממשלה נאם בכנס "כלכליסט" וביקש לפייס את המתנחלים: "נחזור לבנות בתום ההשהיה". בכירי הלשכה נפגשו עם ראשי מועצות ביו"ש. "גם כך היתה הקפאה, עכשיו רק קבענו מתי נשוב לבנייה", אמר אחד המקורבים לנתניהו

אחרי יום סוער בשטח ופגישה בין אנשיו למתנחלים, ראש הממשלה ממשיך לנסות להרגיע: לא מפנים לכם עורף. בנאומו בכנס "כלכליסט" הערב (יום ג'), התייחס בנימין נתניהו להחלטת הקבינט להקפיא את הבנייה בשטחים לעשרה חודשים ואמר: "ההחלטה הזאת היא חד פעמית והיא זמנית, נחזור לבנות בתום ההשהיה".

 

ביום שבו נרשמו תקריות ראשונות בין פקחי המנהל האזרחי למתנחלים, נתניהו ביקש להדגיש כי "ההחלטה איננה חלה על חמש מאות דיור נוספות שהשארנו באחרונה. היא אינה חלה על בתי ילדים ובתי כנסת שייבנו תוך כדי התקופה".

 הוא נראה מאושש ממחלתו, שבעטיה דחה נסיעה חגיגית לגרמניה וגם פגישה עם ראשי המתנחלים.

 

עם זאת, צמרת לשכת ראש הממשלה כן נפגשה עם ראשי מועצות ביהודה ובשומרון, ושמעו את חששם שההקפאה עלולה להמשך גם מעבר לעשרת החודשים. לכן, נתניהו החליט להבהיר את הצעד בנאומו.


נתניהו בכנס 'כלכליסט'. "עתיד ההתיישבות - רק בהסדר קבע" (צילום: לע"מ)

 

לדברי בכיר בסביבתו של נתניהו, "ההקפאה נמשכה בפועל תשעה חודשים בימי אולמרט, ועוד תשעה חודשים מאז כניסת הממשלה הנוכחית. היא יכלה להמשך עד אין קץ. לכן היה ראוי לקבוע את לוח הזמנים, שלאחריו תחודש הבנייה ביהודה ובשומרון כפי שהיה בעבר".

 

"המתיישבים הם חלק אינטגרלי מהעם שלנו"

בנאום בכנס שנערך ליד נתב"ג אמר עוד נתניהו: "אני יודע שההחלטה לא לאשר בנייה חדשה מעבר לכך היא החלטה

לא קלה. לא קלה למתיישבים ולא קלה לי - ואפילו קשה. המתיישבים ביהודה ושומרון הם חלק אינטגרלי מהעם שלנו. הם תורמים, הם משרתים, הם מתנדבים, הם אחינו ואחיותינו ולכן אני מבקש להבהיר להם ולכלל אזרחי ישראל, לשכנינו הפלסטינים וכל הקהילה הבינלאומית שההחלטה הזאת היא חד פעמית והיא זמנית, בדיוק כפי שכתוב בהחלטת הקבינט וכפי שהבהרתי גם בפורומים סגורים וגם פתוחים".

 

ראש הממשלה הוסיף ש"עתיד ההתיישבות ביהודה ושומרון ייקבע רק בהסדר הקבע לשלום ולא יום אחד לפני כן. אנו צריכים להתחיל במשא ומתן לשלום

כדי להשלים אותו. אני מקווה שהפלסטינים יפסיקו את סירובם לפתוח בשיחות שלום. הפלסטינים זקוקים לשלום הזה לא פחות מאשר אנו זקוקים לו".

 

נשיא המדינה שמעון פרס התייחס היום למהלך ההקפאה של נתניהו: "ראש הממשלה עושה מאמץ, וקיבל החלטות אמיצות", אמר הנשיא בהשתלמות השנתית של פרקליטי המדינה באילת. "מה שעשה נתניהו זה הרבה יותר ממה שחשבנו שיעשה".

 

למרות שבמנהל האזרחי אמרו שרוב עבודות הפיקוח התנהלו כסדרן והמחלוקות נפתרו, בקריית ארבע הצליחו עשרות תושבים לסלק פקחים. בתגובה לחלוקת צווי ההקפאה, אתמול קיבלו ראשי המועצות ביהודה ושומרון החלטה לפיה לא תתאפשר כניסת אנשי המנהל לאתרי הבנייה. מנגד, ביטל שר הרווחה, יצחק הרצוג, פגישה עם ראש המועצה האזורית שומרון, גרשון מסיקה, שקרע מול המצלמות את צו ההקפאה לבנייה בהתנחלויות. לדברי השר, "מעשהו של מסיקה כנבחר ציבור חותר תחת אושיותה של ישראל כמדינה דמוקרטית".

 

בהכנת הידיעה השתתפה אהובה מאמוס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו, הערב. הפלסטינים זקוקים לשלום לא פחות מאיתנו
צילום: לע"מ
מומלצים