שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  במקום נחל וטבע - וילות ומרכז מסחרי
  בנחל חלילים שליד מבשרת ציון צפויים להיבנות מרכז מסחרי, קאנטרי ובתים צמודי קרקע, על פני שטח של 20 אלף מ"ר. בחברה להגנת הטבע טוענים שהתוכנית שאושרה הייתה ל-600 מ"ר בלבד, ושהבניה צפויה לפגוע באופן חמור בטבע ובסביבה. "מנהל מקרקעי ישראל מספסר בקרקעות הציבור", הם אומרים

  במעלה נחל חלילים שבמבשרת ציון, צפויים להיבנות בקרוב מרכז מסחרי, מרכז ספורט ויחידות דיור צמודות קרקע על שטח של כ-20 אלף מטרים רבועים. לתוכנית קמו מתנגדים מקרב תושבי המקום, וגם בחברה להגנת הטבע טוענים כי המיזם חורג פי 30 מהשטח שמקצה התוכנית הקיימת.

   

  בחברה להגנת הטבע מזהירים כי בנייה בהיקף כזה עלולה לגרום לפגיעה חמורה בנחל ובשמורת הטבע הסמוכה לו. הם גם טוענים כי עבודות העפר במקום יכסו שטח נרחב בבטון ואספלט, וצפויות לפגוע בסביבה כולה.

   

  אלא שלמרות המחאה והאפשרות של נזק סביבתי חמור, נראה שהתוכנית ממשיכה להתקדם בקצב מהיר. לפני מספר חודשים אישרה הוועדה המחוזית להפקידה, ולפני כשבוע הסתיים שלב ההתנגדויות.


  בקרוב: מרכז מסחרי וקאנטרי. נחל חלילים (צילום: החברה להגנת הטבע) 

   

  בחברה להגנת הטבע מפנים אצבע מאשימה כלפי מינהל מקרקעי ישראל. "המנהל מספסר בקרקעות הציבור, ומעניק ליזמים זכויות בקרקע על חשבון זכויות הציבור". גורם נוסף אותו מאשימים בחברה להגנת הטבע הוא המועצה המקומית מבשרת ציון, שלדבריהם "נותנת את ידה להעברת השטח הציבורי לידיים פרטיות, תמורת נזיד עדשים של פיתוח". 

   

  אנשי המקצוע בחברה מציינים כי לא רק שהאזור נחשב ליעד פופולרי בקרב מטיילים, אלא שהוא רגיש מבחינה נופית ויש בו אתרי עתיקות, מערות, חורש טבעי חיות בר וציפורים. לצד זה, הם מדגישים כי ייעודו של השטח בתוכניות התקפות הוא למטרת ספורט, נופש ושטח ציבורי פתוח, וכי זכויות הבניה בו מתפרשות על פני 600 מטרים רבועים בלבד. "לא במקרה יועד רוב אפיקו התלול של הנחל להיות בעבר 'שמורת נוף' וכיום הוא מיועד להיות שמורת טבע בלב גן לאומי, כחלק מתכנית עמק הארזים", אמרו.

   

  אברהם שקד, רכז שמירת הטבע של החברה להגנת הטבע בהרי יהודה, אמר כי "ממעיין עין חלילים המסומן במפה נותר היום רק כתם רטוב בקרקע, ללא ספק בהשפעה – ולו חלקית – של הבינוי בשלוחות סביב".

   

  ממנהל מקרקעי ישראל נמסר כי מדובר במכרז לתכנון קרקע בלתי מתוכננת (מקב"ת) ולא שיווק של קרקע כפי שנטען. היזם הזוכה צריך להוביל את התכנית במוסדות התכנון ולקבל את אישורם. חשוב לציין כי המסגרת התכנונית תואמה בשעתו עם ראש מועצת מבשרת ציון במטרה

  להתאימה לצורכי הישוב.

   

  מינהל מקרקעי ישראל משמש כנאמן הציבור לנושא הקרקעות ותפקידו לדאוג לספק את צורכי המשק למגורים ולצרכים אחרים. האמירה כביכול המינהל מונע על ידי מניעים כלכליים היא מגוחכת שכן ההכנסות ממכירת הקרקעות חוזרות לקופת המדינה לטובת כלל הציבור.

   

  טרם התקבלה תגובת המועצה המקומית מבשרת ציון

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "במקום נחל וטבע - וילות ומרכז מסחרי"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הטבע יסבול. נחל חלילים
  צילום: דבורה וולינץ, החברה להגנת הטבע
  מומלצים