שתף קטע נבחר

המתנחלים לבג"ץ: צו ההקפאה - משיקולים זרים

שורת מועצות מקומיות ביהודה ושומרון עתרו בדרישה לקבוע כי בבסיס הוצאתו של צו ההקפאה עומדים שיקולים מדיניים מוצהרים, תוך חריגה מסמכותו של המפקד הצבאי באזור. עוד נטען כי לא ניתנה שהות מספקת להיערך להקפאה

אחרי צעדי ההתנגדות והעימותים בשטח, אחרי כישלון ההשתדלות אצל ראש הממשלה - מגיעה גם עתירה לבג"ץ. 14 מועצות מקומיות ביהודה ושומרון עתרו היום (ה') בבקשה לבטל את הצו האוסר בניה במרחבי התכנון של מועצות אלו.

 

הקפאת הבנייה - כל העדכונים האחרונים:

 

בעתירה, המופנית נגד ראש הממשלה, שר הביטחון ואלוף פיקוד המרכז, נטען כי בבסיס הוצאתו של צו ההקפאה עומדים שיקולים מדיניים מוצהרים, המהווים שיקולים זרים תוך חריגה מסמכותו של המפקד הצבאי באזור (אלוף הפיקוד - א.ג.).

 

עוד טוענים במועצות כי לא ניתנה להם שהות מספקת להיערך להקפאת הבנייה בפועל: "מדוע לא נקבע בצו ההקפאה כי יום תחילתו של הצו יהיה בחלוף תקופת התארגנות סבירה ממועד קבלת ההחלטה עד קבלת הצו". העותרים אף מבקשים מבית המשפט לתת צו ביניים שיעכב את כניסתו לתוקף של צו ההקפאה - עד מתן החלטה בעתירה.

 

העותרים טוענים כי לא היתה כל דחיפות בהחלת הצו באופן מיידי, תוך שהגורמים השונים מתעלמים מן הנזק שבהחלטה מיידית כזו. 14 המועצות המקומיות שעתרו, גם שאלו בעתירה מדוע לא נקבע בצו כי הוא לא יחול על מבנה שעל הקמתו התקבל היתר בניה על פי החוק ומדוע לא נקבע בצו כי מדינת ישראל תישא בכל הנזקים הנובעים מההקפאה, הן במעגל הראשון של הנפגעים - שהם התושבים, והן במעגל השני - של הנפגעים מההקפאה.

 

בנוסף טוענים העותרים כי לא ניתנה להם זכות שימוע, דבר שהיה מביא להפחתת הפגיעה בציבור התושבים וכי צו ההקפאה אף מפלה בין תושביו היהודים של האזור לבין תושביו הלא יהודים, בהיעדר כל סיבה מוצדקת לאפליה כזו. בעתירה אף נטען כי מדובר בהחלטה שמשמעותה המיידית הינה "מכת מוות, לפרויקטים של עשרות מיליוני שקלים בכל אחת מהמועצות, עבודות שמומנו בעיקרן בכספי משתכנים חדשים ואשר נמצאות בשלבים מתקדמים של פיתוח לאחר שחלק ניכר מההוצאות כבר הוצאו בפועל ולא ניתן יהיה להשיבן".


הבנייה נמשכת. קרוואן באלון מורה, הבוקר (צילום: יהונתן קלרמן)

 

לטענת העותרים, "מדובר במהלך מדיני שמטרתו התנעת התהליך המדיני ואם ההקפאה איננה לעשרה חודשים, כפי שהצהירו, אז מעבר לעובדה כי מדובר בהונאת הציבור, הרי שבמקרה כזה בוודאי שיש לאפשר לציבור האנשים שכבר הסתמכו על חוקיות הבניה ביישובים עד כה להשלים את הבנייה".

 

העתירה הוגשה במקביל לפגישת נציגות של ראשי המתנחלים עם ראש

הממשלה בנימין נתניהו, שבסופה נראה היה כי הניסיון לפייס את ראשי המתנחלים - הותיר אותם מאוכזבים. נציגי ההתיישבות אמרו כי ימשיכו בהתנגדות להקפאת הבנייה.

 

"הייתה פגישה עם הרבה צער ומתח ללא תוצאות. יצאתי מהפגישה עצוב מאוד", אמר ל-ynet מנכ"ל מועצת יש"ע פנחס ולרשטיין. "ניאלץ להמשיך להפגין ולהיאבק בכל הדרכים נגד צווי ההקפאה בכל הכוח, אבל חלילה לא להרים יד על אנשי כוחות הביטחון". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גדי דיעי
מפנים מכולה בשילה
צילום: גדי דיעי
ישיבת ראשי יש"ע עם ראש הממשלה
מומלצים