שתף קטע נבחר

עתירה: אפליית בנות עדות המזרח נמשכת

בית המשפט העליון הורה לבטל את ההפרדה העדתית בין תלמידות בעמנואל, אבל המועצה המקומית לא מצייתת. משרד החינוך מאיים בסנקציות

עמותת "נוער כהלכה" עתרה היום (ה') לבית המשפט העליון נגד משרד החינוך והמועצה המקומית עמנואל ומרכז החינוך העצמאי, כשהיא דורשת לזמן את שר החינוך כדי שינמק מדוע המשרד לא אוכף את החלטת בג"ץ לשילוב בנות עדות המזרח בכיתות ואף מבקש מבית המשפט כי יטיל קנס על משרד החינוך ועל המועצה המקומית עמנואל בגין אי ציות לפסק הדין.

 

לפני מספר חודשים קיבל בית המשפט העליון את עתירת עמותת "נוער כהלכה" בשמן של תלמידות שטענו לאפלייתן וקבע כי הפרדה הפיזית והחינוכית ואפליית בנות מעדות ספרד ביחס לבנות מהמגזר החסידי שבוצעו בבית הספר בית יעקב ביישוב עמנואל אינה חוקית ויש לבטלה לאלתר. בעתירה נטען כי ישנה אפלייה אסורה על רקע גזע שבמסגרת האפלייה מבוצעת הפרדה ממשית בין האגף בו למדו בנות מהמגזר החסידי לבנות מעדות ספרד וכן נכפה על בנות ספרד ללמוד על פי גישת החסידות.

 

בנוסף נטען כי בית הספר אינו מערבב בנות מעדות ספרד עם בנות מהמגזר החסידי. בבקשה שהוגשה היום באמצעות ד"ר אביעד הכהן נטען כי מרכז החינוך העצמאי נוקט בגישה מזלזלת ארוכה ומתמשכת ומסרב לקיים את פסק הדין שניתן על ידי בג"ץ. בנוסף נטען כי משרד החינוך מפגין חוסר אונים מול הפרות מתמשכות אלו ונמנע ממילוי החובות שהוטלו עליו בפסק הדין לפעול למניעת המשך האפלייה על רקע גזעני בבית הספר בית יעקב.

 

לטענת העותרים, מספר ימים לאחר מתן פסק הדין הם פנו למרכז המקומי וביקשו ממנו לבער כל סממן מפלה בין כתלי בית הספר. במקביל הם פנו למשרד החינוך והעמידו אותו על ההוראות הברורות בפסק הדין שמחייבות את משרד החינוך לקיים פיקוח אפקטיבי שכולל שלילת רישיון בית הספר או מניעת תיקצובו על מנת להבטיח שהאפלייה הגזענית תיפסק לאלתר. למרות הפניות השונות מספר פעמים לגופים אלו, נטען בעתירה כי לא קיבלו כל תשובה וכי האפלייה עדיין נמשכת. לדבריהם, למעט נושא התלבושת לא חל שינוי של ממש בבית הספר ותלמידות השנה שעברה נותרו בכיתותיהן המקוריות כאשר ההפרדה בין הכיתות הספרדיות לכיתות האשכנזיות אף נותרה כשהיתה.

 

בעתירה מביאים העותרים מספר דוגמאות לכתות בהן יש אשכנזיות בלבד וספרדיות בלבד, כשבכל כתה יש בין 6 ל-12 תלמידות ונטען בעתירה כי "במדינת ישראל שבה יש כתות המאכלסות 38 ו-40 ילדים בכתה מממן ומסכים משרד החינוך לכך שיתקיימו זו לצד זו שתי כתות שבאחת שש תלמידות ובשניה שמונה תלמידות, האחת על טהרת ה"לבנות" והאחרת על טהרת ה"שחורות".

 

עוד נטען בעתירה כי בית הספר ממשיך לקיים כתות מקבילות וכי מטרת "שימור המגמות" היא שימור האפלייה הגזענית.

 

התרעה לבית הספר

גורמים במשרד החינוך מאשרים כי, גם באחרונה ממשיך בית הספר בעמנואל באפלייה כמו למשל, הכניסות הנפרדות לבית הספר - כניסה לאשכנזים וכניסה לספרדים בניגוד להנחיות. במכתב ששלח היום

מנכ"ל משרד החינוך, שמשון שושני, הוא מתריע בפני בית הספר כי אם עד ה-10.12 לא יישם את החלטות בג"ץ במלואן, ינקטו סנסקציות כנגד בית הספר. במכתב לא מפורטות הסנקציות אולם בפני משרד החינוך עומדות כמה אופציות - האחת סנקציה כלכלית והשנייה שלילת רישיון בית הספר.

 

וכך כותב שושני לרב צבי מויאל, מ"מ מנכ"ל מרכז החינוך העצמאי: "בהמשך למכתבי אליכם מיום 11/10/09 בו הוריתי לפעול מיידית ליישום פסק הדין שמשמעותו איחוד שתי המגמות בביה"ס וכן להגיש תקנון מתוקן אשר יעלה בקנה אחד עם פסק הדין. בדיקתי העלתה שעד כה, לא נעשה דבר ליישום הנחיה זו. לפיכך, הנני להודיעכם כי ניתנת לכם בזאת ארכה עד לתאריך כ"ג בכסלו, ה-10.12 ליישום הנחיה זו. באם לא תתבצע ההנחיה על-פיי האמור לעיל - ינקוט משרד החינוך בכל האמצעים העומדים לרשותו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אילוסטרציה
צילום: דודי ועקנין
מומלצים