שתף קטע נבחר

עדויות חדשות לקניבליזם באירופה הניאוליתית

מקורו של המושג קניבליזם בשבטי אינדיאנים שבהם פגש האדם האירופאי כשכבש את יבשת אמריקה, אך האם גם באירופה אכלו בני אדם זה את זה בתקופות קדומות. ממצאים חדשים מאתר ניאוליתי בגרמניה רומזים שאכן כך היה

ארכיאולוגים אירופאים מדווחים במאמר שפורסם בסוף השבוע בכתב העת Antiquity כי נחשפו עדויות לקניבליזם באתר ארכיאולוגי ליד הכפר הרקסהיים (Herxheim) הסמוך לעיר קרלסרוהה שעל גבול צרפת-גרמניה.

 

עצמותיהם של יותר מ-500 גברים, נשים וילדים נתגלו באתר קבורה המוני שנחפר לפני יותר מ-7000 שנה. מבדיקה של העצמות עולה כי הן נחתכו מהגוף כאשר הבשר עוד היה עליהן, מה שעשוי להעיד על קניבליזם.

 

"ישנם דפוסים של חיתוך עצמות המוכרים לנו מבעלי חיים שנאכלו", אמר ל-BBC ראש צוות המחקר, ברונו בולשטיין מאוניברסיטת בורדו שבצרפת. "את אותם דפוסים מצאנו כעת על עצמות של בני אדם".

 

לדברי בולשטיין קשה מאוד לקבוע אם העצמות בושלו או לא. עוד אמר החוקר, כי על העצמות נמצאו סימנים שמעידים על לעיסה ולכן ניתן לפסול את האפשרות שהעצמות הופרדו מהגוף במסגרת פולחן דתי כלשהו, שאכילת הבשר לא הייתה חלק ממנו.

 

קניבליזם הוא מושג מודרני שמקורו בשיבוש שמו של שבט הקריב, שעל שמו קרויים גם האיים הקריביים, שם חיו בני השבט. בני שבט הקריב, שכונו על ידי הכובשים הספרדיים "קניבה", נהגו לאכול את בשר אויביהם. כיום משמש המושג להגדרת כל בעל חיים האוכל את בני מינו.

 

קיים ויכוח ארוך שנים במחקר, עד כמה רווחה תופעת הקניבליזם בקרב בני האדם בתקופות קדומות. יש הטוענים כי הקניבליזם רווח בקרב האדם הניאנדרטלי, שחי באירופה עד לפני כ-30 אלף שנה. לאחרונה אף נטען שאבותינו, ההומו ספיאנס, אכלו את האדם הניאנדרטלי.

 

התוקפה הניאוליתית, או תקופת האבן החדשה, הוא מונח המתייחס לתקופה שמראשית הופעת החקלאות וביות בעלי החיים ועד לתחילת השימוש בכלי מתכת. באירופה המערבית, שם נתגלו הממצאים המדוברים, החלה התקופה לפני כ-7,000 שנה והאתר שבהרקסהיים נחשב לאחד הקדומים ביותר מתקופה זו.

 

באתר, שהחפירות בו החלו בשנת 1996, נתגלו עדויות לגידול בעלי חיים, שימוש בכלי חרס שיובאו ממקומות שונים באירופה ומגורי קבע. כעת, טוענים הארכיאולוגים החופרים באתר, נתגלו גם עדויות להרגלים אחרים, שאינם מהווים חלק מהגדרתה של התקופה הניאוליתית.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קניבליזם
צילום: Gettyimages Imagebank
מומלצים