שתף קטע נבחר

נתניהו לסיעתו: לא נפרק את ההתיישבות. להיפך

בפגישה עם חברי כנסת ממפלגתו, בנושא הקפאת הבנייה ביהודה ושומרון, אמר ראש הממשלה כי אחדות הליכוד חשובה. "זהו צעד חד פעמי ולזמן קצוב, שמגן על האינטרסים החשובים ביותר של מדינת ישראל"

אחרי שרי הליכוד ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מרגיע גם את חברי הכנסת ממפלגתו בעניין הקפאת הבנייה ביהודה ושומרון: במפגש שהתקיים אחר-הצהריים (יום א') בלשכת ראש הממשלה, אמר נתניהו: "המפלגה מובילה את המדינה בתנאים לא קלים. אפשר להגיד, שהולכים לפרק את ההתיישבות ושצריך לפרק את הליכוד. אבל צריך להבין שהכוונה היא בדיוק להיפך, ולכן אחדות הליכוד כל כך חשובה".

 

נתניהו הוסיף כי מדובר בצעד קשה מאוד, לו ולכל שרי הליכוד: "אבל בשורה התחתונה זהו צעד חד פעמי ולזמן קצוב, שמגן על האינטרסים החשובים ביותר של מדינת ישראל. יש קשיים בלתי נמנעים כתוצאה מהחלטת הקבינט, ויש

 קשיים שאפשר לפתור. משום כך הקמנו צוות מיוחד עם השרים בגין וברק ומזכיר הממשלה, כדי שימצאו דרכים להקל על התושבים בתקופת ההקפאה".

 

ח"כ אופיר אקוניס הגיש לנתניהו מכתב ובו שורה ארוכה של הצעות, שמטרתן להקל עם חיי התושבים היהודים ביהודה ושומרון. בין היתר הוא הציע להאיץ הקמת מבני ציבור, בעיקר מבני חינוך, להכליל יישובים ביהודה באזורי עדיפות לאומית, לתת יחס אחר למפוני גוש קטיף ולאשר כעת תוכניות בנייה, שייחלו עם פקיעת הצו".

 

לדברי ח"כ אקוניס, "צריך לעשות הכל כדי שחיי המתיישבים יימשכו כרגיל, בדיוק כמו בכל מקום אחר במדינה. חשוב לשמור על האחדות בליכוד ולעמוד מאחורי מנהיגותו של ראש הממשלה, ולא לחזור על טעויות העבר. הנסיון כבר לימד אותנו שכאשר הימין מפיל ראש ממשלה מהליכוד, התוצאה היא הסכמי אוסלו או מתווה קמפ דיוויד, שמשמעותם חזרה לקווי 1967 ופירוק ההתיישבות". ח"כ כרמל שאמה רמז כי אלה המתנגדים ויוצאים נגד ראש הממשלה, ייתכן שמקומם לא בליכוד, אלא במפלגה אחרת.

 

ראש הממשלה סיכם את הפגישה ואמר, כי "אנו פועלים במציאות מדינית לא קלה, אבל היעד שלנו הוא לשמר, לא לוותר. אנחנו מנסים לשמר ככל האפשר, בניגוד לאחרים שרוצים לוותר ככל האפשר. אני מתרשם משיחותיי היום עם שרי הליכוד ועם הח"כים של הליכוד, שהאחדות הפנימית שלנו קיימת וחזקה".

 

לדבריו, "אנשים כואבים, יש להם עמדה, יכולים להיות גם חילוקי דעות, אבל כולנו מאמינים בשמירה על אחדות הליכוד. הליכוד ימשיך להוביל. המתיישבים הם חלוצים בלבה של המולדת היהודית. חשוב שלא נוצג כסרבני שלום ושהעולם יבין מי סרבני השלום ומי מבקשי השלום. עתיד יהודה ושומרון ייקבע רק במו"מ".

 

בישיבת שרי הליכוד, טרם ישיבת הממשלה השבועית, קרא נתניהו לשרים, לחברי הכנסת ולראשי ההתנחלויות לפעול על פי החלטת הקבינט ולכבד את החוק, תוך שהוא מרגיע ומבהיר כי ההחלטה על הקפאת הבנייה

 היא זמנית ולא תלויה בהתקדמות מדינית: "גם אם אבו מאזן יבוא עוד שמונה חודשים ויגיד 'שלום עכשיו', נתחיל לבנות כפי שהיה קודם. החלטת הקבינט קצובה בזמן", אמר ראש הממשלה.

 

נתניהו קרא למתנחלים לנהוג באיפוק ואמר כי בצעד שיסייע לישראל בזירה הבינלאומית. "בוודאי שההחלטה לא קלה לראשי הישובים ביהודה ושומרון ולא קלה לנו. מדובר בחלקי מולדת, מדובר באחים שלנו - הם חלק מאיתנו ואנחנו חלק מהם. ההחלטה נובעת מאינטרסים רבים של מדינת ישראל. היום ברור גם מי רוצה בשלום ומי סרבן השלום. מדינת ישראל רוצה בשלום. הנושא הובהר בהחלטת הקבינט, אבל ההחלטה הזו מייצרת קשיים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. האחדות חשובה
צילום: AP
אקוניס. להתחשב במתיישבים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים