שתף קטע נבחר

זירת הקניות

ועידת קופנהגן: לימוזינות, קוויאר וסקס בחינם

בין אלפי המשתתפים בוועידה יהיו גם כאלה שיגיעו לעיר הקפואה במטוסים פרטיים, יסעו בלימוזינות ויאכלו ארוחות גורמה. אך במקביל לדיונים המרתוניים הרשמיים תערך גם ועידה אזרחית שתציע אלטרנטיבה לממשלות. בתוכנית: החלפת רעיונות, הקרנות סרטים, תצוגות אופנה אקולוגית ואפילו סיור אופניים

כ-15 אלף איש, ו-5,000 עיתונאים צפויים להשתתף בוועידת שינוי האקלים של האו"ם, שנפתחת היום (ב') בקופנהגן. הם ישבו בדיונים ארוכים ומתישים על מסמכים מפורטים, יקשיבו לנאומים שחלקם לבטח יהיו מרדימים, יקפאו מהקור הסקנדינבי אבל בסך הכל חלקם כנראה שלא יסבול מדי.

 

בשדה התעופה של קופנהגן ינחתו לא פחות מ-140 מטוסים פרטיים. במטוסים אלו יגיעו האח"מים הרבים המשתתפים בוועידה. כדי לעמוד בדרישה ל-1,200 הלימוזינות שייסעו ברחובות קופנהגן בימים הקרובים, נאלצו הדנים להזמין מכוניות מצרפת וגרמניה. חלק לא מבוטל מהאורחים ילונו במלונות פאר של 600 אירו ללילה, יאכלו צדפות, כבד אווז וגם קוויאר.

 

 

לקראת המפגשים השונים החלה העיר להתמלא באלפי משתתפים - נציגי המשלחות הממשלתיות ונציגי ארגוני הסביבה. גם ידוענים רבים הגיעו לקופנהגן; שוחרי סביבה כמו ליאונרדו דיקפריו ודריל האנה, וגם אחרים שבאו לנצל את ההזדמנות לצבור קצת נקודות ירוקות בתקשורת. לעיר החלו לזרום גם לא מעט פעילי סביבה עצמאיים, שמאיימים לשבש את האירוע החגיגי.

 

ובסקנדינביה, כמו בסקנדינביה, ממשלת דנמרק רתמה גם את תעשיית המין למאבק בשינויי האקלים, וברחבי העיר פוזרו כרזות המבקשות מבאי הוועידה "שמרו על קיימות, אל תקנו סקס". אל הצעד הצטרף איגוד עובדי תעשיית המין  שהודיע כי באי הוועידה לא יצטרכו לשלם עבור שירותי מין.

 

שבועיים של דיונים מרתוניים

הוועידה אינה כינוס יחיד שיימשך שבועיים כי אם שילוב של שישה כינוסים רשמיים של האו"ם, וגם ועידה אזרחית בה יעמדו במרכז ארגוני הסביבה החוץ-ממשלתיים.

 

בוועידה המרכזית, הקרויה COP15 (הכינוס ה-15 של השותפים לאמנת האקלים של האו"ם) ישתתפו המשלחות הרשמיות ובהמשך גם מנהיגי המדינות ביניהם נשיא ארה"ב ברק אובמה, שדחה את בואו ויגיע לנאום לקראת נעילת הוועידה ב-18 בחודש. 


גלובוסים מצויירים שהוצבו מחוץ לאולם הוועידה (צילום: רויטרס)

 

בדיונים אלו ינסו מנהיגי המדינות השונות ויועציהם להגיע להסכמה על יעדים מחייבים להפחתת פליטות גזי החממה בעולם. מרבית הדיונים יתקיימו בין השעה 10 בבוקר לאחת בצהרים, ולאחר מכן מתוכננת עבור באי הכנס הפסקת צהרים בת לא פחות משלוש שעות. בשעה שש בערב, יתחדשו הדיונים.

 

בראש המשלחת הישראלית לדיונים אלה יעמוד השר להגנת הסביבה גלעד ארדן. משלחתו תמנה כ-40 נציגים, מרביתם אנשי מקצוע מהמשרד להגנת הסביבה והאחרים יהיו נציגים משרדי הממשלה האחרים כמו משרד התשתיות, משרד החוץ ומשרד התמ"ת.

 

הוועידה האזרחית: ניסיון ללחוץ על המנהיגים

הוועידה האזרחית המקבילה, לעומת זאת, מיועדת לארגונים הסביבתיים ולקהל הרחב, והיא וצפויה להתקיים במרכז העיר. בוועידה זו יתקיימו דיוני החלפת דעות לצד עשרות אירועי צד מגוונים כמו תצוגות אופנה אקולוגית, הקרנות סרטים, תערוכות חקלאות אורגנית ומיצגים אמנותיים.

 

מטרת הוועידה האזרחית היא בעיקר כדי להשפיע על הדיונים המתקיימים בוועידה הרשמית, ולנסות לדחוף את הנציגים הרשמיים ליעדים שאפתניים ככל האפשר בתחום הפחתת הפליטות.

 

הארגונים הישראלים: צריך מדיניות סביבה שאפתנית

הארגונים הישראליים מיוצגים בוועידה זו על ידי משלחת של ארגוני הסביבה המובילים בישראל - ארגון הגג "חיים וסביבה", החברה להגנת הטבע, אדם טבע ודין, קק"ל, ידידי כדור הארץ, מגמה ירוקה ועוד. מטרת המשלחת היא להשפיע על המדיניות הרשמית של ישראל שתוצג בוועידה הרשמית, במטרה שזו תהיה שאפתנית ככל האפשר מבחינת הצהרותיה הסביבתיות, ותיקח על עצמה מחוייבות משמעותית להפחתת הפליטות.

 

על פי דו"ח שגובש בהזמנת המשרד להגנת הסביבה, בשנים הקרובות שיעור פליטות גזי החממה בישראל לא רק שלא יפחת אלא אף יגבר. אם לא תעשה דבר, השיעור יוכפל עד 2040; אם תנקוט בצעדים מרחיקי לכת בתחום הפקת החשמל, התחבורה הציבורית ושינוי אורח החיים, תירשם עלייה של 37 אחוז בשיעור הפליטות - ובכל מקרה לא הפחתה.

 

האינדקס הירוק

ילדים ירוקים

ילדים ירוקים

מתנה ירוקה

מתנה ירוקה

טיפוח אורגני

טיפוח אורגני

משלוחים אורגניים

משלוחים אורגניים

תיירות אקולוגית

תיירות אקולוגית

גינה אורגנית

גינה אורגנית

עם נחיתתם ישתתפו חברי המשלחת בהדלקת נרות חנוכה בבניין העירייה בקופנהגן ולאחר מכן גם באירוע הדלקת נרות של קק"ל במרכז הקהילתי בעיר. המשלחת הישראלית מארגנת גם היא מספר אירועים. אחד מהם הוא הקרנה של הסרט "אגדה אורבנית", של ח"כ ניצן הורוביץ. מתוכנן גם סיור אופניים ברחובות קופנהגן ודיון פומבי בנושא תחנת הכוח הפחמית המתוכננת לקום באשקלון.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מכינים את השטח. לקראת פתיחת הוועידה
צילום: רויטרס
דב קוטב על ראש אחת הנציגות בקופנהגן
צילום: AFP
גם הפגנות צפויות, כמו זו בצרפת בסוף השבוע
צילום: AFP
מומלצים