שתף קטע נבחר

ישראלי ניסה להיכנס לעזה; מאבטחים ירו בו למוות

גבר בן 34 הגיע סמוך למעבר ארז וניסה לטפס על הגדר. המאבטחים במקום וחיילי צה"ל קראו לו לעצור ומשלא נענה - ירו לעברו והרגו אותו. נבדק האם האיש מעורער בנפשו. גורמי ביטחון: הנוהל במצב כזה הוא כמו בחדירה לשטח ישראל

תקרית חריגה וחמורה בגבול רצועת עזה. ישראלי שניסה לעבור את הגדר לתוך הרצועה נורה ונהרג לפנות בוקר (יום ב') בידי מאבטחי משרד הביטחון המוצבים במעבר ארז וכוח צה"ל שסייר באזור.

 

האירוע התרחש כאשר האיש, בן 34 תושב המרכז, הגיע סמוך לשעה 1:00 עם מונית לאזור הגדר וניסה לטפס עליה. המאבטחים קראו לו לעצור על פי נוהל מעצר חשוד, ואולם הוא לא שעה לצעקותיהם, והמשיך לטפס. לאחר שלא עצר - המאבטחים ירו לעברו. קליע אחד שפגע בעורק הראשי ברגלו גרם למותו כתוצאה מאיבוד דם.


מעבר ארז, שעות לאחר התקרית (צילום: צפריר אביוב)

 

לאחר הירי הראשוני שממנו התמוטט האיש, הוזעקו למקום חבלנים של משטרת ישראל על מנת לבדוק האם נשא עמו מטען, שכן עד אותו רגע לא היתה ברורה זהותו ואף עלה החשד כי מדובר במחבל. התנהגותו החשודה, שכללה ניסיון לטפס על הגדר, חיזקה את החשד.

 

צה"ל והמשטרה פתחו בחקירת נסיבות המקרה ונבדק האם האיש שניסה לחצות היה מעורער בנפשו. גופת ההרוג הועברה לנתיחה במכון לרפואה משפטית באבו-כביר.

 

נוהל מעצר חשוד זהה למקרה חדירה

המאבטחים והחיילים סיפרו לאחר התקרית כי האיש לא עצר גם כאשר ירו באוויר בסמוך אליו - והמשיך במעשיו. מעדויות המאבטחים עלה כי הוא היה לבוש במספר שכבות בגדים ולראשו כובע גרב - דבר שהקשה על היכולת לזהותו. 

 

גורמים ביטחוניים ציינו כי נוהל מעצר חשוד במקרה שכזה דומה לנוהל במקרה של ניסיון חדירה לתוך שטח ישראל. לדבריהם, אדם שמנסה לטפס על הגדר בשעת לילה ולא עוצר גם לאחר קריאות וירי באוויר - לא ניתן אלא לירות לעברו מחשש כי מדובר בניסיון פיגוע.

 

בנוסף, הסבירו גורמי ביטחון כי המאבטחים חשדו שהטיפוס על הגדר הוא ניסיון להסיח את דעתם, כחלק מפיגוע נרחב יותר - וירו מתוך כוונה לעוצרו ולא להרוג אותו. בצה"ל ובמשרד הביטחון אמרו לאחר התקרית כי מדובר באירוע חריג, אולם לאור התחקיר הראשוני טוענים כי לא היה דופי בפעילות הכוח.

 

התקרית שארעה הלילה חריגה, שכן לא זכורים ניסיונות רבים של ישראלים

לחצות את הגדר לכיוון רצועת עזה. עם זאת, התרחשו מקרים רבים שבהם נורו פלסטינים שהגיעו מהצד השני של הגדר - ונפגעו מירי כאשר התקרבו אליה. אחד המקרים האחרונים היה של צעיר בן 18 מעזה, שנורה בידי חיילי צה"ל כאשר התקרב לגדר לפני פחות מחודש. בצה"ל אמרו כי הצעיר שנורה היה חלק מקבוצה שניסתה להניח מטען חבלה, אך בחמאס טענו שהוא וחבריו רק עסקו בציד ציפורים.

 

בהכנת הידיעה השתתפה טובה דדון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מעבר ארז, הבוקר
צילום: צפריר אביוב
מומלצים