שתף קטע נבחר

לראשונה: סכסוך עבודה בענף הקייטרינג

לפני כולם: ההסתדרות הכריזה על סכסוך בחברת שפע ש-600 מאלף עובדיה התארגנו בהסתדרות. העובדים: "ההנהלה מאיימת ונוקטת במסע הפחדות נגד אלו שהצטרפו לוועד". החברה: לא נפטר איש - ביקשנו לראות חתימות - כחוק

לראשונה, ההסתדרות עושה שרירים בענף הקייטרינג. הסתדרות העובדים ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה בחברת הקייטרינג "שפע". זאת, לטענת ההסתדרות, בעקבות סירוב ההנהלה לנהל מו"מ עמה על הסכם קיבוצי ובשל צעדים בלתי חוקיים שההנהלה נוקטת כדי לטרפד את ההתארגנות. אם לא תושג התקדמות, מאיימים בהסתדרות, יופעל סכסוך העבודה, מה שיגרום לשיבושים בפעילותה של החברה.

 

 

חבר ועד העובדים, אבי דהן, מסר ל-ynet כי "אנו חוששים משליטה של חברה כוחנית שלא תדאג לרווחתם ולבטחונם התעסוקתי של העובדים. חששותינו התבררו כמוצדקים". לדברי דהן, "מנכ"ל החברה, סיריל לבל, וסמנכ"ל הכספים, מיכה רבאל, פועלים מזה מספר ימים באופן דורסני וגס נגד הקמת הוועד והם אינם בוחלים באף דרך ומבחינתם כל האמצעים כשרים לפירוקו של הוועד; לרבות, איומים ישירים ועקיפים ומסע הפחדות נגד אלו שהצטרפו לוועד".

 

600 מתוך אלף עובדי "שפע", אחת מחברות הקייטרינג הגדולות בישראל המשרתת מוסדות חינוך, בריאות ומפעלי תעשייה, הצטרפו להסתדרות על רקע שינוי הבעלות בחברה. בעקבות זאת, ההסתדרות הפכה לארגון היציג של העובדים ויועץ המשפטי מטעמה, עו"ד שי תקן, הודיע להנהלת שפע על הקמת ועד עובדים וקרא להיכנס למו"מ לחתימת הסכם קיבוצי. על אף ההתארגנות, טוענים בהסתדרות, שההנהלה מסרבת לנהל מו"מ ולהכיר ביציגות של ההסתדרות.

 

בהסתדרות טוענים שהחברה פועלת בניגוד לחוק, ובין הדוגמות שהיא מציינת ניתן למצוא הפעלת לחץ על עובדים בדרישה לבטל את חברותם בהסתדרות. כמו כן, נטען שהחברה פועלת בדרכים מאוד "יצירתיות" על מנת לעכב את המו"מ: כגון בחינת טפסי ההצטרפות כדי לוודא את אמיתות ההתארגנות. בהסתדרות אומרים שעל אף שהסכימו כך, נקטו בחברה בצעדים מחמירים יותר ודרשו בדיקה גרפולוגית שתשווה את החתימות על טפסי ההצטרפות להסתדרות לחתימות העובדים הקיימות בחברה.

 

 

"זו דרישה ביזארית"

על כך הגיב יו"ר איגוד עובדי המזון בהסתדרות, הרצל יקה, המלווה את עובדי שפע "עוד לא נתקלתי בדרישה ביזארית כל כך. ברור שכל מטרתה של ההנהלה היא להרוויח זמן כדי להמשיך ולפעול לפירוק ההתארגנות". בהסתדרות אמרו היום כי אם לא תיכנס ההנהלה באופן מיידי למו"מ ענייני ואמיתי יופעל סכסוך העבודה שעשוי להוביל לשיבושים בפעילותה של החברה. 

 

בהנהלת שפע הכחישו את הטענות. לטענתם, "החברה לא ביקשה מעולם בדיקה גרפולוגית". עוד הם מסרו ל-ynet ש"אין לחברה כל התנגדות עקרונית להתאגדות עובדים... נציגי ההסתדרות סירבו לבקשת החברה - על פי חוק - להציג בפני צד שלישי מוסכם את רשימות העובדים החתומים על בקשת ההתאגדות".

 

עוד טענה החברה ש"ההסתדרות מסרה שאינה מתכננת להשבית את המפעל. גם ההנהלה וגם העובדים מודעים לעובדה ששביתה תפגע בכושר התחרות של החברה, ולפיכך אנו מאמינים שהסכסוך ייפתר במהרה". עוד טוענים בחברה שלא איימו על מי מהעובדים; נציין, שבמכתב שהמציאה החברה לידי ynet, ושנשלח ללשכה המשפטית של ההסתדרות, נכתב שאין בכוונת ההנהלה לפגוע בתנאי ההעסקה או לפטר עובדים אשר התפקדו להסתדרות. עם זאת, יש במכתב דרישה להשוות את חתימות העובדים שהצטרפו להסתדרות עם טפסי קליטת העובדים שברשות החברה.

 

שפע פועלת מזה כ-30 שנה בתחום שירותי המזון וההסעדה בישראל. החברה מעניקה שירותי קייטרינג לחברת החשמל, בזק, משרד החינוך, סיסקו והסוכנות היהודית. החברה היתה עד כה בבעלות משותפת של משפחת ווייזר, פייר בסנינו וסודקסו. החברה הצרפתית, סודקסו, השלימה רכישה של למעלה מ-50% ממניות החברה והפכה לבעלת השליטה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההנהלה רוצה להשוות חתימות
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים