שתף קטע נבחר

עלייה חדה בייבוא מכוניות ומוצרי חשמל בנובמבר

מנתוני רשות המסים עולה כי חל זינוק של 45% ביבוא כלי רכב פרטיים ועלייה של 18% ביבוא מכונות כביסה ומסכי פלזמה. ירידות נרשמו רק ביבוא מקררים ומכשירי וידאו ודי.וי.די

בחודש שעבר נרשמה עלייה ביבוא מרבית המוצרים בני הקיימא, בהשוואה לחודש המקביל בשנה שעברה. מנתונים שפרסמה היום (ב') רשות המסים עולה כי בנובמבר נרשמה עלייה של 45% בייבוא כלי רכב פרטיים לעומת נובמבר אשתקד.

 

בחודש שעבר נרשם יבוא בהיקף של 13,976 כלי רכב פרטיים, לעומת 9,666 כלי רכב בנובמבר 2008. עם זאת מציינים ברשות המסים, כי בנובמבר אשתקד היה יבוא נמוך של כלי רכב בגלל המיתון ששרר במשק, שהצטרף לחוסר היכולת של חברות הליסינג לגייס אשראי לרכישת כלי רכב חדשים.

 

בערך היבוא ובהכנסות חלה עליה נמוכה יותר של 27%, בעיקר משום המיסוי הירוק שהביא לשחרור מהמכס של מכוניות יחסית זולות ונקיות שהמס עליהם הופחת, בעוד שבכל הקשור למכוניות פחות נקיות - נצברו מלאים גדולים אצל היבואנים.

 

הערכות בשוק הרכב מייחסות את הזינוק ביבוא כלי רכב חדשים במהלך נובמבר, לשינויים הצפויים במחירי המכוניות החל מינואר 2010. זאת כתוצאה מרפורמת המיסוי הירוק וביטול קבוצות שווי השימוש. בנוסף יש להזכיר את המשך ההתאוששות בשוק הרכב, כפי שניכר בחודשים האחרונים של השנה. לפי הערכות, שנת 2009 תסתיים בירידה של כ-15% לעומת שנת השיא 2008, ואילו בשנה הקרובה יזנק השוק מחדש.

 

ביבוא מכונות כביסה נרשם בנובמבר גידול כמותי של 17.7%. יבוא מכשירי טלוויזיה ומסכי פלזמה גדל ב-18.3%, יבוא מייבשי כביסה גדל ב-4.5% והיבוא של מדיחי כלים גדל ב-2.8%. ירידות ביבוא נרשמו בחודש שעבר רק בשתי קבוצות מוצרים: ביבוא מקררים נרשמה ירידה כמותית של 4.3% וביבוא מכשירי וידאו ודי.וי.די נרשמה ירידה של 4.7%.

 

עוד מתברר מהנתונים שפרסמה היום רשות המיסים, כי ב-11 החודשים הראשונים של השנה נרשמה מגמה מעורבת ביבוא המוצרים בני הקיימא. ביבוא מוצרי החשמל הלבנים נרשמו תנודות קלות לשני הכיוונים ואילו במוצרי האלקטרוניקה הבידורית נרשמו עליות של 8.7% ביבוא טלוויזיות ושל 19.4% ביבוא מכשירי וידאו.

 

בהכנת הידיעה השתתפו כתבי ynet

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים