שתף קטע נבחר

זירת הקניות

קופנהגן: אף קבוצה לא רוצה לקבל את ישראל

כל המדינות שבאו לוועידת קופנהגן התאגדו מראש בקבוצות המייצגות את האינטרס שלהן בדיון. כך למשל התאגדו מדינות האיחוד האירופי, ארה"ב וקנדה, מדינות אפריקה וקבוצת מדינות האיים. רק ישראל לא חברה מבעוד מועד לאף קבוצה. היחידה שהתאימה כללה את שוויץ - אך זו הטילה וטו בשם הנייטרליות

היום השני לדיונים בוועידת האקלים בקופנהגן נפתח, אך נכון לרגע זה עמדת ישראל כלל אינה מושמעת בוועידה. הסיבה: הדיונים בוועידה מתקיימים בקבוצות של מדינות, אך ישראל לא הצטרפה מבעוד מועד לאף קבוצה רשמית, והקבוצה אליה ביקשה להצטרף - דחתה את בקשתה.  

 

אחד מנציגי המשלחת הישראלית לוועידה סיפר בשיחה עם ynet: "ישראל לא חברה לאף קבוצת אינטרסים. אנחנו אמנם מעורבים בחלק מהתחומים כי יש לנו ידע טכנולוגי ואנחנו מוכנים לסייע, אך כרגע אין לנו אפשרות להביע את עמדתנו הרשמית".

 


 

קבוצות האינטרסים של המדינות מחולקות לקבוצת המדינות האפריקאיות, קבוצת מדינות האיים, קבוצת האיחוד האירופי וקבוצה של מדינות מתועשות עשירות בה חברות ארה"ב, קנדה ואוסטרליה. ישנם גושים נוספים של מדינות שחברו יחדיו כדי לייצג אינטרס משותף, אך ישראל כאמור אינה משוייכת לאף אחת מהן.  

 

שוויץ הטילה וטו

מאחר שלא הצליחה להתברג לאף קבוצה מבעוד מועד, תיכננה ישראל להצטרף ברגע האחרון לקבוצה בה חברות מקסיקו, שוויץ ודרום קוריאה. למורת רוחם של אנשי המשלחת הישראלית, ברגע האחרון הודיעה שוויץ כי היא מתנגדת להצטרפותה של ישראל לקבוצה בשל היותה מדינה נייטרלית, והחשש כי דיונים לצד ישראל יחשפו אותה למחלוקות עם מדינות אחרות. "אם ביבי יגיע לפה, המשימה הראשונה שלו תהיה למצוא לנו קבוצה", אומר הנציג הישראלי.

 

הדיונים בקופנהגן נפתחו אמנם בחגיגיות, אך הם מתנהלים באווירה של מחלוקת - כלכלית בעיקרה. קבוצת המדינות המתפתחות דורשות לקבל מימון שיסייע להן להפחית את פליטת גזי החממה בשטחן. כמו כן הן דורשות לקבל תקציבים כדי להיערך להשלכות שינויי האקלים שכבר פוקדים אותן - כמו אירועי בצורת, סופות והצפות. את הסיוע אמורות לספק המדינות העשירות, שלפי שעה אינן ששות לפתוח את הארנק.

 

"לפי שעה לא מדברים על הסכם וכנראה שמה שיושג פה הוא רק הסכם פוליטי. אולי בעוד חצי שנה ייחתם הסכם משפטי מחייב, אבל יש מדינות שהקצב האיטי הזה מלחיץ אותן", אומר הנציג הישראלי. מדינות אלו משתייכות בעיקר לקבוצת האיים - קבוצת מדינות ששינויי האקלם כבר מורגשים בהן ומפלס הים מאיים להעלים אותן בין הגלים בשנים הקרובות.

 

האינדקס הירוק

ילדים ירוקים

ילדים ירוקים

מתנה ירוקה

מתנה ירוקה

טיפוח אורגני

טיפוח אורגני

משלוחים אורגניים

משלוחים אורגניים

תיירות אקולוגית

תיירות אקולוגית

גינה אורגנית

גינה אורגנית

לדבריו, "במדינות אלו דורשים שהדיונים יפסיקו להיות הצהרתיים ויתחילו להיות מעשיים. תחושת הדחיפות לפעול מורגשת לדבריו בקרב כל באי הוועידה, בין היתר בגלל קבוצות המפגינים הגדולות המלוות את הנכנסים לאולם הוועידה, וקוראים לנציגים 'הצילו את העולם!'".

 

גם בישראל אגב, לא החליטו לאיזו קבוצת מדינות אנו מעוניינים להשתייך: האם למדינות המתפתחות או המפותחות. במילים אחרות, ישראל טרם החליטה האם היא בצד שמסוגל להציע ידע וטכנולוגיה למדינות המתפתחות או בצד שמבקש סיוע ותמיכה מהמדינות העשירות.

 

גורם במשרד להגנת הסביבה ביקש להבהיר כי העובדה שישראל לא הצטרפה לקבוצת אינטרסים רשמית עם תחילת הדיונים לא סותמת את הגולל על הצטרפותה לקבוצה כלשהי בזמן הקרוב. הגורם אמר עוד כי לישראל שמורה - כמו לכל מדינה - הזכות להביע בדיון הכללי את עמדתה העצמאית בכל נושא ועניין אם תבחר בכך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולם הוועידה בקופנהגן
צילום: AFP
המפגינים בחוץ לא מרפים
צילום: רויטרס
מומלצים