שתף קטע נבחר

ראש חבל מודיעין לשעבר נידון ל-4 שנות מאסר

דוד טוביאנה, שהורשע בקבלת ומתן שוחד, מרמה והפרת אמונים, נידון לעונש מאסר בפועל וקנס של חצי מיליון שקלים. "מעשיו גילו בו פן מושחת", כתבה השופטת

סופה של פרשת שחיתות: בית משפט השלום ברמלה גזר אתמול (ג') ארבע שנות מאסר בפועל על דוד טוביאנה, לשעבר ראש מועצת חבל מודיעין והממונה על התקציבים במנהל לחינוך התיישבותי במשרד החינוך, שהורשע במתן וקבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים. עוד נגזר עליו לשלם קנס בסך חצי מיליון שקלים.

 

מגזר הדין עולה כי טוביאנה הוציא כ-1.1 מיליון שקלים במרמה, במהלך שירותו במשרד החינוך בשנים 89'-99'. הוא הצליח לחלץ עוד כ-250 אלף שקלים במהלך כהונתו כאיש החזק באזור מודיעין, עד לסיום כהונתו בשנת 2004. את הכספים שלשל לכיסו, וחלקם שימש לכיסוי הוצאות הבחירות למועצה.

 

השופטת זהבה בוסתן כתבה בכתב האישום כי טוביאנה גילה "פן מושחת", שלא הפסיק לכל אורך שנותיו בשירות הציבורי. "מעשי הנאשם, כפי שבאו לידי ביטוי באישומים השונים, גילו את הפן המושחת שבו". כתב האישום, שהוגש נגדו כבר לפני שבע שנים, ייחס לו שמונה עבירות של קבלת דבר במרמה, תשע עבירות של מרמה והפרת אמונים, שתי עבירות של לקיחת שוחד ועבירות נוספות של קשירת קשר לביצוע פשע, מתן שוחד והדחה בחקירה.

 

בית המשפט קבע כי טוביאנה חדל מביצוע העבירות רק כאשר החלה המשטרה לחקור את החשדות נגדו. "בעבירות של שחיתות ציבורית, ככל שמעמדו של מבצע העבירות רם יותר - הענישה צריכה להיות מכבידה יותר", קבעה השופטת, "בכל אחד מתפקידיו, ובעת שביצע את העבירות, עמד הנאשם בראש הפירמידה, ועובדה זו חייבת לקבל ביטוי בעונש שיושת עליו". לדבריה, האינטרס הציבורי במקרה זה מחייב הטלת עונש שיכלול מאסר בפועל וקנס כספי.

 

במקביל למשפט שהתנהל נגדו, נחשד טוביאנה גם בניצול עובדים זרים. בחודש פברואר השנה הוא נעצר על-ידי מנהלת ההגירה, בחשד שהוציא במרמה 83 אלף דולר משני עובדים זרים.

 מבקשת המעצר עולה כי השניים, המשמשים כסוכני עובדים, פנו לטוביאנה בבקשת עזרה בהוצאת אישורי עבודה. הוא גבה מהם סכום של כ-4,000 דולר עבור כל אשרת עובדה, ואף סיפק להם 17 קבלות מזויפות המהוות לכאורה אסמכתא. אולם לאחר מכן התברר להם כי משרד הפנים הוציא אשרת עבודה רק עבור אחד מהם. החקירה בחשדות אלו עודנה בעיצומה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ויז'ואל/פוטוס
גמר בכלא. אילוסטרציה
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים