שתף קטע נבחר

מח"ט שומרון: אוכפים הקפאה, נלחמים בטרור

בשיחה עם ynet, אומר אל"מ איציק בר כי "העיסוק באכיפת הבנייה בהתיישבות מצריך קשב ותכנון", ומוסיף כי צה"ל משקיע מאמץ להותיר את החיילים מחוץ למגרש הפוליטי. הוא מדגיש כי בראש סגר העדיפויות עדיין נמצא המאבק בטרור

לא קל להיות מפקד החטיבה המרחבית שומרון. הגזרה שעליה מפקד אלוף-משנה איציק בר נמצאת כיום בשיא זירת החיכוך: בין ישראלים לפלסטינים, בין כוחות הביטחון למתנחלים, ובד בבד המאבק העיקש בתשתית הטרור. מאז הכריז ראש הממשלה, בנימין נתניהו, על החלטתו להקפיא את הבנייה בהתנחלויות, ניצב בפני החטיבה אתגר חדש - אך בראש מעיניה, לדברי אל"מ בר, עדיין עומד סיכול הטרור: "המשימה החדשה הופכת לעיתים לעיסוק מרכזי, אך לאור נושאים אחרים שעומדים על הפרק, זה עדיין עיסוק משני".  

 

ובכל זאת, הוסיף בשיחה עם ynet, "העיסוק באכיפת הקפאת הבנייה בהתיישבות מצריך מאיתנו קשב ותכנון. מפקד בגזרה

כזאת אינו עוסק רק בטרור, יש לו עוד משימות ואנו ערוכים לכך". בתחילת החודש שעבר הוא נקלע לעימות קשה מול מתנחלים ביצהר בהתפרעות של מפגין שניסה להתנגד למעצר. באותה התקרית אף נוקב צמיג רכבו של בר. "מח"ט שומרון נמצא בגזרה הכי מורכבת בהיבט הזה. יש לי אג'נדה מאוד ברורה כלפי אנשיי וכלפי כל מי נמצא עימו, אני אומר מה שאני חושב, עושה מה שצריך ומאמין בזה. בסוף תמיד יהיו כאלה שלא יהיו מרוצים", אמר.


אל"מ איציק בר. "אין התיישנות על טרור" (צילום: איתי כהן, "במחנה")

 

מח"ט שומרון הביע סיפוק ממאמציו של צה"ל להשאיר את החיילים מחוץ לתחום אכיפת ההקפאה. "המשימה החדשה הופכת לעיתים לעיסוק מרכזי", הוא מודה. לדבריו, "לא שמעתי עד לרגע זה קולות בעיתיים מצד החיילים, כי כנראה שהם מספיק בוגרים ומבינים את מקומם. יחד עם זאת, יש גם להיערך להתפתחויות אחרות".

 

בשיחה עם ynet הודה בר כי המשימה משפיעה על הדרג הטקטי, אך הבהיר כי אין שינוי בסדרי העדיפויות, שלפיהם ישאר המאבק בטרור בראש ענייניו. שלשום עצרו הלוחמים פעיל בכיר בג'יהאד האיסלאמי המבוקש זה שבע שנים. "מי שידו בטרור, לא חל עליו חוק התיישנות. נגיע אליו ונמצה את הדין", הוא מבהיר. העצור, צאלח מחמד בוחרי משכם, היה מעורב בפעילות טרור ענפה, שבשיאה סייע להובלת שני מחבלים מתאבדים לפיגוע בתחנה המרכזית הישנה בתל אביב בחודש ינואר 2002. אחד המחבלים התפוצץ במקום וגרם לפציעתם של 28 אזרחים וחברו נלכד על ידי כוחות הביטחון.

 

בוחרי היה אחראי גם לשילוח מחבל מתאבד נוסף לשטח ישראל בשנת 2003, אולם התוכנית סוכלה ברגע האחרון. כמו כן, היה מעורב בפעילות נגד כוחות צה"ל ופעל לייצר מטענים ומכונית תופת. בשנים האחרונות הוא הסתתר באזור שכם. "המעצר היה חלק, ללא התנגדות", סיפר אל"מ בר. "פעלנו בהפתעה ובכך השלמנו את המשימה".

 

בוחרי הוא מבין המבוקשים האחרונים שנותרו ברשימות השב"כ ככאלה שלקחו חלק בפיגועים בראשית העשור, בעוד אשר מרבית חבריו נעצרו בעבר. "המודיעין וחופש הפעולה שלנו בגזרה ובגדה בכלל מאפשר סיכול טוב של הטרור, אך עם זאת אנו עדיין עדים להתארגנויות מקומיות שמוציאות לפועל פיגועי ירי וכדומה".


פורסם לראשונה 09/12/2009 23:54

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עימותים עם מתנחלים, מאבק בטרור הפלסטיני (ארכיון)
צילום: CIBB
מומלצים