שתף קטע נבחר

הפגנה בת"א: לשחרר את ראש הכפר בילעין

צה"ל עצר את ראש הכפר שבו נרשמים מדי שבוע עימותים בין כוחות צה"ל לבין מפגינים נגד גדר ההפרדה. חברים בארגוני שמאל דרשו לשחררו, ואמרו כי ישראל פועלת בניגוד להחלטותיה שלה

צה"ל עצר אתמול (יום ה') את ראש הוועד העממי של הכפר בילעין, עבדאללה אבו רחמה, בפשיטה שקיים על ביתו. לדברי גורמים בצבא, עילת המעצר היא מעורבותו של אבו רחמה בהפגנות המתקיימות בכפרו שממערב לרמאללה מדי שבוע, במחאה על תוואי גדר ההפרדה באזור.

 

בסביבות השעה 02:00 בלילה, הגיעו כוחות הצבא לביתו של אבו רחמה ועצרו אותו. אבו רחמה הוא מורה בבית ספר תיכון בביר זית ונעצר כבר בעבר.


ההפגנה בת"א נגד המעצר. "הפרת זכויות אדם" (צילום: אקטיבסטילס)

 

עורכת דינו, גבי לסקי, אמרה ל-ynet: "מעצרו של מרשי הוא המחשה בוטה נוספת של החלת אמצעים משפטיים לשם רדיפתם הפוליטית של תושבי בילעין. ההפגנות בכפר משמשות באופן שיטתי מטרה, בעוד שלמעשה מדינת ישראל היא המבזה את פסיקת בג"ץ, שאיששה כי הצדק נמצא עם המפגינים והורתה לפני שנתיים את שינויו של תוואי הגדר באזור, דבר שלא יושם עד היום".

 

מוחמד ח'טיב, פעיל בוועדה העממית של בילעין, אמר בתגובה למעצרו של אבו רחמה: "המעצרים האלו מיועדים למחוץ את ההתנגדות העממית, אבל אנחנו נמשיך לדרוש את זכויותיו, גם אם נאלץ לעשות זאת מתוך תאי המאסר של הצבא". גם ח'טיב הדגיש כי היעדר יישום ההחלטה בדבר שינוי תוואי הגדר באזור הוא אבסורד. "אפילו בית המשפט הישראלי פסק שהגדר על אדמתנו היא לא חוקית ושצריך לפרקה. למרות זאת, לא רק שהגדר לא זזה אפילו בסנטימטר, הצבא עוצר ואוסר אותנו כשאנו נאבקים על הזכויות שלנו, בזמן שהוא עצמו עובר על החוק".

 

אמש התקיימה הפגנה בתל אביב בעקבות המעצר,

בד בבד עם ציון היום הבינלאומי לזכויות אדם. באירוע, שבו השתתפו כ-150 בני אדם, הונפו שלטים שנשאו את הסיסמאות: "אם אבו רחמה מבוקש, גם אנחנו מבוקשים" ו-"לא ניתן להמית התנגדות עממית".

 

אדר גרייבסקי מארגון "אנרכיסטים נגד הגדר", המפגין מדי שבוע בבילעין נגד גדר ההפרדה, סיפר: "בחודשים האחרונים נעצרו בפשיטות הליליות בבילעין 31 בני אדם. יש לזכור שמדובר בהפגנות עממיות המתרחשות מדי שבוע, הן לא אלימות או חמושות ועל כל משטר דמוקרטי לאפשר אותן. בכך שישראל מתנהלת באלימות נגד אנשים לא אלימים היא מראה כי יש לה מה להרוויח ממאבק חמוש. ההפגנה היא גם מחאה על הכיבוש ודיכוי המחאה נגדו. זהו יום זכויות האדם הבינלאומי, וחשוב להדגיש לפני כל הישראלים שזכויות אדם מופרות בשטחים על בסיס יומי ובכל פעם מופרות שם זכויות בסיסיות שצריכות להינתן לכל בני האדם באשר הם".

פורסם לראשונה 10/12/2009 23:38

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אבו רחמה. מעצר מוצדק או רדיפה?
צילום: אקטיבסטילס
מומלצים