שתף קטע נבחר

טניס 2009: מה היה המשחק הטוב מכולם?

היריבות בין רוג'ר פדרר לרפאל נאדאל פתחה את עונת 2009, אבל ההמשך היה גם של רובין סודרלינג, לייטון יואיט, אנדי רודיק, פרננדו ורדאסקו, נובאק ג'וקוביץ', ניקולאי דוידנקו ועוד. עשרת המשחקים הגדולים של 2009

עולם הטניס המקצועני יפתח את עונת 2010 בכמה טורנירי הכנה לקראת הגראנד סלאם הראשון, אליפות אוסטרליה הפתוחה, שייצא לדרך ב-18 בינואר. אבל רגע לפני העונה שבפתח, הגיע הזמן לסכם את 2009 בסבב הטניס העולמי. העונה, שהייתה היסטורית, כללה כמה משחקים יוצאי דופן, ועובדה סטטיסטית מעניינת שמלמדת על איכות המשחקים בה: זו הפעם הראשונה בהיסטוריית הטניס שבה שלושה גמרים של טורנירי גראנד סלאם נמתחו על פני חמש מערכות. רגע לפני העתיד, בואו נסכם את העונה שהייתה בטניס העולמי - עשרת המשחקים הטובים ביותר שהיו השנה.

 

10. ניקולאי דוידנקו - נובאק ג'וקוביץ' (חצי גמר טורניר שנגחאי)

חצי הגמר הבטיח להיות משחק איכותי, אבל לא ציפינו לכזו חגיגה של טניס מרהיב, שבה הצליח הרוסי לנטרל את המשחק של הסרבי בכך שלקח את הכדור מוקדם מאוד, בסגנון ודיוק שהזכירו את אנדרה אגאסי, ובמהירות ונחישות שלא נפלו מאלו של רפאל נאדאל. דוידנקו זכה בתואר לאחר ניצחון על אותו נאדאל בגמר, אבל הגמר האמיתי של הטורניר היה הניצחון על הטניסאי הרביעי במעלה הדירוג העולמי.


נאדאל ודוידנקו. הרוסי סיים את 2009 עם תואר המאסטרס (AP)

 

9. רובין סודרלינג - פרננדו גונסאלס (חצי גמר רולאן גארוס)

המשחק התנהל בקצב מהיר, והשכיח מלב כולם את שני השחקנים שהיו "אמורים" לשחק בחצי הגמר: אנדי מארי ונאדאל, שידוע במיוחד בקצב המשחק האיטי שלו בין הנקודות. סודרלינג המשיך בכושר המצוין שהציג במהלך הטורניר עם ניצחון בשתי המערכות הראשונות, אך גונסאלס השיב מלחמה ולקח את המשחק למערכה חמישית, שבה אפילו הוביל 1:4, לפני שחבטות הקרקע האדירות של השבדי התחברו. סודרלינג ניצח חמישה משחקונים ברצף ו-3:6, 5:7, 7:5, 6:4, 4:6 בתום המשחק, בדרך לגמר גראנד סלאם ראשון שבו הפסיד לרוג'ר פדרר.

 

8. אנדי רודיק - לייטון יואיט (רבע גמר ווימבלדון)

עד לפני כארבע שנים, זה היה משחק שבשגרה ושני היריבים הגדולים הספיקו להיפגש בכל אחד מארבעת טורנירי הגראנד סלאם, מלבד ווימבלדון. יואיט, שלא שיחק באותה התקופה כמו האוסטרלי הנמרץ שהיה בצעירותו, הציג בווימבלדון טורניר גדול. השניים העניקו הצגה ענקית בת חמש מערכות במגרש מס' 1, והזכירו לכולם את ימיהם הגדולים, במיוחד בשובר השוויון של המערכה השנייה, שכלל לא פחות מ-22 נקודות. יואיט אמנם לא הצליח להעפיל לחצי גמר ראשון בגראנד סלאם מאז 2005, אך שבה מחדש את לב האוהדים.


יואיט. שבה מחדש את לב האוהדים (רויטרס)

 

7. חואן מרטין דל פוטרו - רוג'ר פדרר (גמר אליפות ארה"ב)

ההימורים לפני המשחק היו על פדרר, שלא הפסיד בניו יורק מאז 2003, אבל דל פוטרו הראה אופי מיוחד כדי לזכות בתואר הגראנד סלאם הראשון שלו. הארגנטיני, שהפך לזוכה הגבוה ביותר של גראנד סלאם אי פעם, היה רחוק שתי נקודות מהפסד לטניסאי הגדול ביותר בכל הזמנים, אך התאושש והציג טניס עוצמתי ומלהיב כדי לקחת מפדרר את הכתר שבו זכה בחמש השנים האחרונות. דל פוטרו היה לטניסאי הראשון אי פעם שמנצח את פדרר ונאדאל באותו הטורניר, וגם אוהדיו המושבעים ביותר של השווייצרי הודו שהצדק נעשה.

 

6. רפאל נאדאל - נובאק ג'וקוביץ' (חצי גמר מדריד)

שלוש המערכות המרהיבות במשחק היו למשחק הארוך ביותר בהיסטוריה בפורמט של הטוב משלוש. בארבע שעות ושתי דקות של המרתון הזה, נראה טניס חימר מנקר עיניים. ג'וקוביץ' נלחם והחזיק שלוש נקודות משחק (לא רצופות), אך לבסוף הפסיד במשחק מונומנטלי של ממש, שדרש משני השחקנים כוחות פיזיים ונפשיים גדולים ממה ששיערו. נאדאל הפסיד בגמר לפדרר, לראשונה לאחר 34 ניצחונות רצופים על המשטח האדום. מאז לא זכה הספרדי בעוד תואר, וניצח רק עוד יריב אחד מהעשירייה הראשונה בעולם. ג'וקוביץ' לא התאושש באמת עד הקיץ.


ג'וקוביץ'. רק בקיץ הוא התאושש לגמרי (AP)

 

5. פרננדו גונסאלס - רישאר גאסקה (סיבוב 3 באוסטרליה)

זה אולי לא היה המשחק הכי חשוב העונה בסבב, אבל היתה לו אווירה של גמר גביע בכדורגל. הקהל הצ'יליאני, שהיה מורכב מאוהדיו של גונסאלס, הרעיד את היציעים והרתיח את גאסקה, עד שהצרפתי אפילו שלף לעברו אצבע משולשת והשליך בסיום המשחק אבוקת עשן ליציעים. על המגרש שיחק "גונזו" טניס נועז, כששיחק על מכות שערורייתיות שהחזירו אותו מפיגור של שתי מערכות לניצחון מדהים 10:12 במערכה החמישית. כל מי שראה את המשחק, ששודר בצהרי היום, הרוויח בגדול.

 

4. רובין סודרלינג - רפאל נאדאל (שמינית גמר רולאן גארוס)

זה היה ההפסד הראשון של נאדאל לסודרלינג אי פעם (!), ההפסד הראשון שלו במשחק של הטוב מחמש מערכות על חימר אי פעם (!!) וההפסד הראשון שלו אי פעם באליפות צרפת (!!!). סודרלינג שיחק טניס אגרסיבי ומוחץ, ונאדאל לא האשים בהפסד את הפציעה שלו, אלא את העובדה ש"שיחק קצר". המרוויח העיקרי מהתוצאה מפילת הלסתות הזו היה כמובן פדרר, שזכה בתואר היחידי שהיה חסר לפאזל שלו, בדרך להכתרתו בעיני רבים כשחקן הגדול בהיסטוריה.


סודרלינג. הוציא את נאדאל משלוותו (רויטרס)

 

3. רפאל נאדאל - רוג'ר פדרר (גמר אליפות אוסטרליה)

היריבות הספורטיבית הגדולה ביותר בשנים האחרונות הגיעה לעוד אחד משיאיה הרבים בגמר מדהים במלבורן פארק, במשחק שהסתיים שחמש מערכות והציג טניס מרתק. בסיומו של המשחק, הזיל פדרר יותר מדמעה אחת, כאשר התפרץ בבכי שובר לב בנאום ההפסד שלו, ואפילו הניח את ראשו על כתפו של השור הספרדי. נאדאל, ששיחק אולי את הטניס הטוב בחייו, נראה אז כמעט בלתי מנוצח. הוא זכה בתואר הגראנד סלאם השישי שלו, הראשון באוסטרליה, ונראה בדרך הנכונה לשים את פדרר בצל לצמיתות. מי חשב אז ששארית העונה תיראה כמו שהיא נראתה בסופו של דבר.

 

2. רוג'ר פדרר - אנדי רודיק (גמר ווימבלדון)

רק חמישה חודשים לאחר שבכה מעצב, הצטלם פדרר, מחויך מתמיד, עם פיט סמפראס, רוד לייבר, ביורן בורג, וחבר חדש-ישן, גביע ווימבלדון. רודיק, שנלחם בדרכו לגמר ביואיט ובמארי המקומי בשני משחקים מעולים, נתן פייט אדיר לפדרר, אבל המאסטרו משווייץ שבר את שיא כל הזמנים של סמפראס בזכיה ה-15 במספר שלו בטורניר גראנד סלאם. "אני מצטער, פיט", אמר בצחוק רודיק בטקס חלוקת הגביעים, "ניסיתי לעצור אותו, אבל הוא היה טוב מדי". פדרר שבר את רודיק רק פעם אחת במהלך כל המשחק, במשחקון האחרון בהחלט שחתם את המרתון המותח הזה בתוצאה המדהימה, 14:16 במערכה החמישית. רודיק, אגב, היה רחוק רק נקודה אחת מניצחון במערכה השנייה, שהייתה מעניקה לו הובלה 0:2.


פדרר. סיים את העונה כמספר 1 (AP)

 

1. רפאל נאדאל - פרננדו ורדאסקו (חצי גמר אליפות אוסטרליה)

למרות שחווינו העונה שלושה גמרי גראנד סלאם מדהימים, המשחק הטוב ביותר השנה הגיע דווקא בחצי גמר של טורניר גדול. שני הספרדים השמאליים הציגו משחק יוצא מגדר הרגיל על המגרש המרכזי, כנגד הציפיות המוקדמות. ורדאסקו לקח מנאדאל רק מערכה אחת בששת המפגשים הראשונים שלהם, אבל כל מי שצפה במשחק לא ישכח אותו לעולם. "כרגע, אני יותר מאושר מעייף", אמר נאדאל, שניצח בסופר קלאסיקו הספרדי, "אני לא מאמין שניצחתי מישהו ששיחק כל כך טוב". כמוך כמונו, רפא, כל אחד מהצופים בבית חשב בדיוק את אותו הדבר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים