שתף קטע נבחר

למרות סוריה: ישראל תוביל המאבק ביהלומי דמים

90 מדינות תמכו בעצרת האו"ם במועמדותה של ישראל לעמוד בראש "תהליך קימברלי" לאישור בינלאומי של יהלומים "נקיים ממלחמה, אלימות וניצול". נציג סוריה ביקש למחוק את שמה של ישראל מההחלטה, ונתקל בהתנגדות גורפת

עצרת האו"ם הצביעה אתמול (יום ו') בעד אישור מועמדותה של ישראל לעמוד בראש "תהליך קימברלי", שנועד לפעול למניעת סחר ביהלומים שמקורם במלחמות גרילה, אלימות, רציחות והפרות של זכויות אדם. זאת, למרות דרישתה של סוריה למחוק את שם ישראל מההחלטה שנתקבלה.

 

ישראל, רוסיה ובלגיה, שבהן מתקיים הסחר ביהלומים הגדול בעולם, הן שותפות מרכזיות ב"תהליך קימברלי" - שתחילתו בשנת 2000 בעיירה קימברלי בדרום אפריקה, שם נפגשו מדינות יצרניות היהלומים כדי להחליט על צעדים למניעת רכישת יהלומים שמקורם באלימות וניצול בני אדם.

 

עצרת האו"ם אימצה באותה השנה החלטה התומכת ביצירת תהליך של אישור בינלאומי של יהלומים "נקיים ממלחמה, אלימות וניצול". מאז, העצרת מאשרת מדי שנה את ההחלטות של "תהליך קימברלי". אתמול הובאו לאישור טכני של עצרת האו"ם החלטות של 75 המדינות החברות בתהליך, שהתקבלו השנה בנמיביה, שנציגה עומד בראש התהליך בשנת 2009. ישראל היא סגנית היו"ר ובין השאר הוחלט כי הכינוס הבא יהיה בישראל, שתעמוד ב-2010 בראש התהליך.

 

90 מדינות הצביעו בעד ההחלטה לתמוך בתהליך שבו תהפוך ישראל ליו"ר בשנת 2010. שש מדינות הצביעו נגד ובהן איראן, צפון קוריאה, סוריה, לבנון. הדיפלומטים הישראלים באו"ם, הגיעו לדיון באולם העצרת בידיעה שמדובר בהליך פורמאלי בלבד, אלא שנציג סוריה ביקש למחוק כל אזכור של ישראל בהחלטה.

 

באולם התפתחה מהומה קטנה, שהובילה לכמה שעות של דיונים במליאה. בסופו של דבר הוחלט כי נוסח ההחלטה ישונה מ"ברכה" לישראל על בחירתה ל"רושמים לפנינו" את בחירתה של ישראל. ארה"ב, קנדה, אוסטרליה, יפן ומדינות האיחוד האירופי עמדו מאחורי ישראל כל העת, וכך גם מדינות אפריקה, שזעמו על הניסיון הסורי.

 

סגן ראש משלחת ישראל לאו"ם דן כרמון, שניהל את המאבק הדיפלומטי, אמר ל-ynet כי ישראל "הצליחה להשיג הפרדה בין הצד המקצועי, שבו אנחנו מובילים, לבין הלכלוך הפוליטי שהסורים ניסו לגרור אותנו אליו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים