שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מלחינה את חייה

  בית האופרה של בראונשווייג בגרמניה יעלה בחודש פברואר הקרוב יצירה אוטוביוגרפית על חייה של המלחינה הישראלית אלה מילך שריף, כשהוא מתבסס על עבודתו של צוות יוצרים ישראלי

  לא בכל יום מזמין בית אופרה בינלאומי יצירה אופראית המבוססת על אוטוביוגרפיה של יוצר ישראלי. כשאירוע נדיר כזה קורה, הוא ראוי לציון: ב-25 בפברואר 2010 יציג בית האופרה של בראונשווייג, באזור סקסוניה תחתית שבגרמניה, את האופרה "שתיקתו של ברוך", שהלחינה אלה מילך שריף.


  בית האופרה בבראונשווייג מציג: אוטוביוגרפיה אופראית מאת מילך שריף

   

  מדובר בבכורה עולמית ליצירתה של המלחינה הישראלית המבוססת, בין היתר, גם על פרקי יומנו של אביה, שנכתבו במהלך שנת 1943 ונחשפו לאחר מותו. מאוחר יותר ראה היומן אור כספר שערכה אחותה, מבקרת התיאטרון המנוחה שוש אביגל. הספר, שפורסם גם בגרמניה, עורר עניין רב ובעקבותיו ראתה אור אוטוביוגרפיה של מילך שריף, המספרת את הסיפור המשפחתי של חיים בצל השואה מנקודת מבטה של בת הדור השני.

   

  את הליברטו לאופרה כתבה הבמאית והמחזאית יעלי רונן, ששילבה בין הטקסט המקורי ושילוב זיכרונות הילדות של המלחינה ואחותה. את ההפקה האופראית ביים הישראלי עידו ריקלין ולעיצוב הבמה בבראונשוויג אחראית נטע הקר.

   

  הליברטו, אוטוביוגרפיה שנותנת דרור גם לדמיון, מחזיר את הדמות המרכזית באופרה לבית הוריה המתים בעקבות צוואה שמותיר אביה. בפעם הראשונה היא מפענחת את הסוד האפל שעומד מאחורי שתיקתו הארוכה של האב והתנהגותה הבלתי יציבה של האם. לראשונה היא שומעת על קיומו של אח שמעולם לא ידעה עליו ועל בני המשפחה המתים, שהפכו לרוחות רפאים שליוו את הוריה מאז שעזבו את אירופה ולאורך כל חייהם. הגילויים האלה, ששופכים אור חדש על ילדותה הקודרת, מאפשרים לאישה לפתוח דף חדש ביחסיה עם הוריה המתים.

   

  "זו היתה העבודה הכי מאתגרת ומרגשת שעשיתי בחיי, גם נפשית וגם מקצועית", אומרת אלה מילך שריף ל-ynet, "אני חושבת שהגעתי למקומות חדשים ביצירה שלי, בין היתר בזכות שיתוף הפעולה עם יעלי רונן ועידו ריקלין, היוצרים השותפים בהפקה".

  בית האופרה בגרמניה היה זה שהתעקש, לדבריה, על צוות ישראלי של יוצרים. "הם חשבו שבמאי ישראלי יבין טוב יותר את הסיפור ויוכל לעבוד איתי בצמידות", אומרת מילך שריף, "בכל הנוגע לעיבוד הספר לליברטו, זו היתה החלטה שלי לפנות ליעלי רונן אחרי שצפיתי בעבודה שלה בוורוצלב, במסגרת פרויקט שעסק בדור הראשון, השני והשלישי לשואה. מאוד אהבתי את האופן שבו טיפלה בחומרים הטעונים האלה. בסופו של דבר עברנו, שלושתנו, תהליך יצירה מאוד מפרה". האופרה תציג בבראונשווייג, על פי המתוכנן, 10 פעמים. על תזמורת בית האופרה ינצח בוקהארדט באוכה, ובה ישתתפו זמרי בית האופרה של בראונשווייג לצד זמרים אורחים.

   

  שבועות ספורים לפני הבכורה בגרמניה, תיערך בישראל בכורה עולמית נוספת ליצירה חדשה של מילך שריף. מדובר בהפקה "לעוף מכאן", אופרה קאמרית המבוססת על ספרה של נאוה סמל, שותפתה של המלחינה לדרך ארוכה ומי שאחראית בין היתר גם על הליברטו ליצירה המוזיקלית "צחוק של עכברוש", שזכתה להצלחה רבה והוצגה בישראל, קנדה ובפולין. את "לעוף מכאן" של סמל ומילך שריף, ביימה יעלי רונן.

   


  פורסם לראשונה 14/12/2009 20:53

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים