שתף קטע נבחר

מדד המחירים לצרכן עלה ב-0.3% בנובמבר

כפי שצפו התחזיות - מדד המחירים לצרכן המשיך לעלות גם בחודש נובמבר. העלייה העיקרית במחירים הייתה בסעיפי הירקות הטריים, התחבורה, ההלבשה והדיור. לעומת זאת, מחירי ההנעלה דווקא ירדו; מחיר המלפפונים עלה ב-40%

מדד המחירים לצרכן לחודש נובמבר עלה ב-0.3%; כך פירסמה אתמול (ג') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. ההערכות לעליית המדד עמדו על עלייה של בין 0.2% ל-0.3%. באוקטובר עלה המדד ב-0.2%, וב-12 החודשים אחרונים עלה המדד ב-3.8%,  יותר מטווח היעד של בנק ישראל (1%-3%).

  

 

מניתוח עיקרי המדד עולה כי בחודש החולף חלה עלייה במחירי הירקות הטריים (3.4%), התחבורה (2%), שהושפעה מעליית מחיר הדלק, ההלבשה (1.4%) והדיור (0.6%). מחירי המלפפונים, לדוגמא, עלו בכ-40%. מאידך, ירידות נרשמו בעיקר בסעיפי פירות טריים (5.4%), הנעלה (1.9%), אחזקת הדירה (1%), תרבות ובידור (0.7%) ומזון (0.4%). 

 

עד כה ב-11 החודשים הראשונים של 2009 עלה המדד ב-3.9%, ההערכות הן שמדד דצמבר יעלה אף הוא, בכ-0.1%, כך שב-2009 תחרוג עליית המחירים בשיעור ניכר מיעד בנק ישראל. בחודש שעבר, במהלך שהפתיע את האנליסטים, העלה נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, את הריבית ב-0.25% ל-1%, בין הסיבות המרכזיות להחלטתו - עליות המחירים בחודשים האחרונים (למעט מדד ספטמבר) וההערכה שבחודשים תחרוג הריבית מהגבול העליון של יעד האינפלציה.

 

עם זאת, על אף הסימנים המעודדים להתאוששות המשק, כגון העלייה בייצוא ו הירידה באבטלה, ההערכות הן שנגיד בנק ישראל ימתין להעלאות ריבית של בנקים מרכזיים אחרים בעולם לפני שימשיך להעלות את הריבית במשק. זאת, בעיקר, על מנת למנוע את התחזקות השקל למול המטבעות הזרים והדולר בפרט ופגיעה בייצואנים, שרק כעת מתאוששים מהמשבר ומהצניחה בסחר הגלובלי. עם זאת, הבנק השוויצרי קרדיט סוויס העריך אתמול שבנק ישראל יעלה את הריבית מ-1% ל-3% עד תום 2010.

 

תחזיות האינפלציה

התחזיות למדד חודש דצמבר הן לעלייה של 0.1% עד 0.25%. בתחזית שפרסם היום ישיר בית השקעות, ההעריכו האנליסטים שהאינפלציה ב-2009 תהיה 4.1% והאינפלציה הצפויה ב-12 החודשים הקרובים תהיה 2.4%.

 

הכלכלנית הראשית של בית ההשקעות IBI, איילת ניר, העריכה אתמול כי שיעור עליית המחירים יגיע לשיא של 4.8% בפברואר 2010 - אך שהאינפלציה תרד אל מתחת ל-3% בשליש האחרון של 2010.

 

תגובות למדד

בהתאחדות התעשיינים הקדימו תרופה למכה ושיגרו "עצה" לנגיד בנק ישראל:  "האינפלציה צפויה להיות בטווח היעד ב-12 החודשים הקרובים, שער החליפין הוא איום מהותי וממשי להתאוששות המשק. ישנם עדיין סיכונים רבים להמשך התאוששות הכלכלה הישראלית והעולמית, ולכן יש להיזהר מהעלאת ריבית נוספת, בטרם עת".

 

מנגד, נשיא איגוד לשכות המסחר,אוריאל לין, מתרכז בסביבת האינפלציה הנוכחית: "עליית המדד ב- 0.3% , אשר תרמה לעליה במדד השנתי של 3.9% , למרות שהמדובר בעלייה עונתית, היא בעלת משמעות ומאותתת ללא ספק על התחזקות האינפלציה. נגיד בנק ישראל לא יוכל להתעלם מנתונים אלה כאשר יצטרך לקבל החלטה לגבי שיעור הריבית במשק". עם זאת, לין מסייג את הדברים, "אם הנגיד יחליט להעלות את שיעור הריבית, עליו לעשות זאת בשיעורים מתונים ביותר בכדי לאפשר לשוק האשראי ולשוק ההון להתרגל למגמה זו".

 


פורסם לראשונה 15/12/2009 18:31

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המחירים בנובמבר עלו. עושים קניות
צילום: שאול גולן
מומלצים