שתף קטע נבחר

אחרי לבני: בריטניה מתכננת שינוי בנהלי מעצר

משרד החוץ בבריטניה מתכנן שינוי מהותי, שימנע מעצר של אישים החשודים בביצוע פשעי מלחמה, בלי אישור מהתובע הכללי. בכיר במשרד החוץ:" הניסיון לעצור את לבני הפעיל פעמוני אזעקה"

בעקבות פרשת צו המעצר שהוצא נגד יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, מתכננת בריטניה שינוי מהותי, במסגרתו התובע הכללי יידרש לאשר כל צו מעצר לפני שיוכלו לממשו נגד חשודים בביצוע פשעי מלחמה. ה"גרדיאן" הבריטי מדווח כי במשרד החוץ בלונדון שוקלים את השינוי, כדי לאפשר למנהיגים זרים החשודים בפשעי מלחמה לבקר בבריטניה.  

 

גורם בכיר במשרד החוץ בלונדון אמר ל"גרדיאן": "לבני תומכת בפתרון שתי מדינות. הניסיון לעצור אותה הפעיל את פעמוני האזעקה. איש אינו מדבר על הפסקת שיפוט בנושאים בינלאומיים, אבל יש מצב אנומלי שבו בית משפט שלום יכול להוציא צו מעצר לפני שהתובע הכללי אפילו יוכל לומר שיש פה מקום להעמדה לדין".

 

אתמול בצהריים שוחח ראש ממשלת בריטניה, גורדון בראון, עם ח"כ לבני ואמר לה כי הוא "מתנגד לחלוטין לצו המעצר שהוצא כנגדה". בהודעה שפרסמה מטעמה של לבני נטען כי ראש ממשלת בריטניה אמר: "לבני רצויה בבריטניה בכל עת וכי בכוונתו לפעול על מנת לשנות את המצב המשפטי הקיים". גם שר החוץ הבריטי, דייויד מיליבנד, הודיע כי ממשלתו "תפעל במלוא הנחישות כדי לשנות את המצב הבלתי נסבל שנוצר".

 

עורכי דין המייצגים ארגונים פרו-פלסטינים זועמים על הצעד שיוזם משרד החוץ בלונדון לשינוי המצב הקיים. עורך הדין דניאל מקובר: "אני חש שאט נפש מהרעיון ששופט מוציא צו מעצר, ופוליטיקאי מתקשר ומתנצל. הפוליטיקאים חייבים להימנע מהתערבות בהחלטות משפטיות. זה מקומם, והסיבה היחידה לשינוי היא שמשרד החוץ רוצה להימנע ממבוכה. אין סיבה משפטית טובה. אם יש צו מעצר נגד לבני, זה משום שהשופט מצא שיש חשד סביר, שדורש התייחסות".

 

עורך דין אחר ציין כי על-פי החלטות ועידת ז'נבה מ-1957, חלה חובה על בריטניה לשפוט את מי שביצע פשעים חמורים, "לנוכח דו"ח גולדסטון, יש חשדות לכאורה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבני ניצלה ממעצר. בינתיים
צילום: ג'ורג' גינסברג
מומלצים