שתף קטע נבחר

השלט "העבודה משחררת" נגנב ממחנה אושוויץ

השלט "Arbeit macht frei" המוצב בכניסה למחנה נגנב בידי אלמונים לפנות בוקר. שומרי המוזיאון הבחינו כי השלט חסר והזעיקו את המשטרה. ככל הנראה, שלט הברזל הוסר על-ידי הברגתו החוצה. למשטרה אין קצה חוט. יד ושם: הכרזת מלחמה

השחתה מזעזעת במחנה שמסמל את הנורא מכל. אלמונים פרצו הלילה (יום ו') למחנה הריכוז אושוויץ שבפולין וגנבו את השלט "העבודה משחררת" המוצב בכניסה למחנה. סוכנויות הידיעות מדווחות, כי המשטרה המקומית מסרה שהשלט "Arbeit macht frei" נגנב בידי אלמונים בין השעות 3:00-5:00 לפנות בוקר.

 

המשטרה הפולנית פתחה בחקירת האירוע ונעזרת בכלבי גישוש בניסיון להתחקות אחר הגנבים. דוברת המשטרה, קטרז'ניה פדלו, מסרה כי שומרי המוזיאון הבחינו בבוקר כי השלט חסר והזעיקו את המשטרה. ככל הנראה, שלט הברזל הוסר על ידי הברגתו מצד אחד הוצאתו מעל השער דרך הצד השני. לפי שעה, למשטרה אין קצה חוט בחקירה וכל האפשרויות נבדקות.

 

אבנר שלו, יו"ר הנהלת "יד ושם" הגיב בזעזוע. "זה נשמע דמיוני. מדובר בהחרפת המאבק מצד הגורמים שרוצים להחזיר את אירופה 70 שנה אחורנית, לאותו הרס והרג. אני בטוח שממשלת פולין תעשה כל אשר בידה בשביל לאתר את הפושעים ולהעמיד אותם לדין. אנחנו נעשה כל מה שאפשר על-מנת לסייע להם", אמר ל-ynet.

 

שלו אמר עוד, כי מבחינתו מדובר ב"הכרזת מלחמה מצד גורמים שאנחנו לא יודעים מי הם, אבל אני מניח כי מדובר בנאו-נאצים המבטאים שנאת זרים. אנחנו קוראים לשילוב ידיים של כל הגורמים הנאורים בעולם, אשר נלחמים באנטישמיות, בגזענות על כל ביטויה השונים ובשנאת הזר והשונה".

 

"להשיב את השלט לאלתר"

שר ההסברה והתפוצות, יולי אדלשטיין, אמר כי "מדובר במחדל חמור של משטרת פולין. אנו נמצאים בתקופה שבה תופעות האנטישמיות מתרבות וקיים חשש מוחשי לשלומם של יהודי התפוצות. לאנטישמים ולמכחישי השואה אין קווים אדומים ועתה הם מנסים ללא הועיל לעשות זאת באמצעות העלמת סמלי זכרון השואה".

 

נוח פלוג, נשיא ארגון אושוויץ הבינלאומי ויו"ר מרכז ארגוני הניצולים, קרא לממשלת פולין ולמשטרה במדינה "לרכז מאמץ מיוחד כדי ללכוד את המבצעים ולהביא אותם לדין. מדובר בפריט שהוא סמל ובעל ערך היסטורי, שיש להשיבו לאלתר".

 

לאחרונה הודיעה גרמניה כי תגדיל משמעותית את תרומתה לשימורו של מחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו, ותעמיד אותה על 60 מיליון אירו. עם זאת, מנהלי אתר ההנצחה ומומחים מעריכים כי מדובר במחצית הסכום הדרוש לשיקומו המלא של מחנה הריכוז וההשמדה. "התרומה היא ביטוי לאחריות ההיסטורית שלנו", אמר שר החוץ הגרמני, גידו וסטרוולה.

 

כספי התרומה יועברו לקרן להנצחת מחנה אושוויץ-בירקנאו.

מדובר בקרן שהוקמה השנה לצורך מימון עבודות השיקום באתר, בו מבקרים מדי שנה כמיליון בני אדם. "זהו יום גדול עבורנו. התוכנית לשימורו של המחנה לטווח הרחוק קורמת עור וגידים", אמר מנהל אתר ההנצחה, פיוטר צ'יוונסקי.

 

אושוויץ, מחנה הריכוז וההשמדה הנאצי הגדול ביותר, הוקם ב-27 באפריל 1940 ליד העיירה הפולנית אושוויינצ'ים. עד שחרור המחנה בידי הצבא האדום ב-27 בינואר 1945 - נרצחו בו כ-1.3 מיליון יהודים ועוד כמאה אלף אסירים פולניים, 17 אלף שבויי מלחמה סובייטיים וכ-23 אלף צוענים.

 

ב-1967 הפכו הפולנים את האתר למוזיאון להנצחת פשעי הנאצים. במקום עדיין עומדים כ-155 מהמבנים המקוריים של המחנה, ועוד כ-300 שרידים למתקנים ההרוסים במקום. במוזיאון מוצגים מאות אלפי פריטים אישיים של האסירים שהוחזקו ונרצחו בו.

 

בהכנת הידיעה השתתפו יעל ברנובסקי ורונן מדזיני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השלט באושוויץ. "החרפת המאבק"
צילום: AFP
אבנר שלו. "נסייע ככל שניתן"
מומלצים