שתף קטע נבחר

שינוי בביטוח הלאומי לילדים נכים: פחות טרטורים

החל בינואר הקרוב, ילדים הלוקים בנכויות קשות לא יידרשו להתייצב בוועדות רפואיות מדי שנה או שנתיים - ורבים מההליכים ייעשו באמצעות הגשת מסמכים רפואיים בלבד. אם לילד הסובל מפיגור קשה נושמת לרווחה: "תמיד הרגשתי שזו רדיפה של המוסד, שחושב שאני משקרת לו"

מנסים להקל כמה שניתן. הורים של ילדים נכים רבים קיבלו היום (א') בשמחה את הבשורה על שורת הקלות ביורוקרטיות שיעניק המוסד לביטוח לאומי בוועדות הרפואיות.

 

בין הצעדים המשמעותיים שעליהם הוכרז נקבע כי ילדים ונערים יוזמנו לוועדות רפואיות שלוש פעמים בלבד עד הגיעם לגיל 18, במקום להתייצב בוועדה בכל שנה וחצי או שנתיים כפי שהיה נהוג עד עתה.

 

דפנה אזרזר, אמא לילד מפגר, הייתה בקבוצת הורים פעילים שנפגשו עם מנכ"לית הביטוח הלאומי אסתר דומיניסיני, ושר הרווחה יצחק הרצוג, והתבשרו אודות ההקלות שייכנסו לתוקף בחודש הבא. בשיחה עם ynet היא הסבירה כי ההתייצבות התכופה בפני ועדות הביטוח הלאומי אינה מחויבת המציאות: "יש המון ילדים עם מחלות מטבוליות או גנטיות שלא עוברות עם הזמן. יש לי ילד עם פיגור קשה וילדים כמו הבן שלי, לצערי הרב, לא נרפים כעבור שנה וחצי".

 

"תמיד הרגשתי שזו רדיפה של המוסד, שחושב שאני משקרת לו", הוסיפה אזרזר. "ילד מפגר לא יכול להחלים מזה. המדינה בנוסף גם מבזבזת כספים לשווא בכל פעם שהיא מכנסת וועדות, שולחת מכתבים ועדיף שהיו משקיעים את הכסף הזה בילדים".

 

יבוטלו אלפי ועדות רפואיות

ההקלות שעליהן הוכרז יהיו תקפות כאמור החל בינואר 2010. כיום כ-30 אלף ילדים מקבלים קצבת נכות חודשית של 1,940 שקלים ומתקיימות עשרת-אלפים ועדות רפואיות בשנה לצורך קביעת נכות זמנית. כעת מעריכים בביטוח הלאומי כי מספר הועדות הרפואיות לילדים נכים יקטן בכ-30 אחוזים. הדבר יביא לחיסכון של כ-3,000 מפגשי ילדים עם הוועדות.

 

בהקלות נקבע עוד כי יש לתת מעמד של נכות לצמיתות לילדים שסובלים מליקויים רפואיים ותפקודים חמורים כמו מחלות שריר ניווניות, ילדים בעלי פיגור שכלי קשה עם תלות מוחלטת בזולת ולילדים

 עם ליקוי ראייה מלא. נכות זאת תיקבע על פי מסמכים רפואיים, ללא צורך בהתייצבות חוזרת של הילד בוועדה.

 

עוד הוחלט במוסד לביטוח לאומי כי הוועדות הרפואיות יוכלו לקבוע נכות זמנית לילדים ללא נוכחותם, אלא על סמך מסמכים רפואיים, במקרים הבאים: ילדים הסובלים ממחלה ממארת, ילדים שעברו השתלה או כאלה המטופלים בדיאליזה. נכות זמנית זו אף תוארך במקרה הצורך על סמך מסמכים רפואיים בלבד.

 

מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי, אסתר דומיניסיני, אמרה כי מדובר בשלב ראשון בשינוי מקיף המתוכנו בכל מערך הוועדות הרפואיות: "תחילת הטיפול בילדים הינה עקב הרגישות הרבה הכרוכה בבדיקות ילדים אלה ובכדי להמנע ככל האפשר מזימונים תכופים ולעתים מיותרים של הילדים, שהגעתם מצריכה מאמץ רב מהוריהם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דומיניסיני. הזימונים לעתים מיותרים
צילום: גיל יוחנן
אזרזר ובנה. לא מחלימים מזה
צילום: שמעון אזרזר
מומלצים