שתף קטע נבחר

אושר ההסדר בין אפריקה לבעלי האג"ח

לאחר ליל שימורים אישרה השופטת ורדה אלשיך את הסדר החוב בין אפריקה ישראל לבעלי האג"ח. "ההסדר שהוצע רחוק מלהיות מיטיבי או נטול תהיות. החברה מגלגלת את הנזקים של בחירת השקעותיה אל הנושים", כתבה השופטת בהחלטתה. אסיפת הנושים לאישור ההסדר נקבעה לעוד 30 יום

האם ייסתם הגולל על סאגת הסדר החוב בחברה שבשליטת לב לבייב? השופטת ורדה אלשיך נתנה היום (ב') אור ירוק להסדר החוב באפריקה. אלשיך אמרה כי "אני מקבלת את ההצעה ומאשרת עריכתה של אסיפת נושים לבעלי אגרות החוב". המשמעות היא שתתקיים אסיפת נושים אחת לכל הסדרות, לפי מתווה ההסכם שהוצג, ובה יוחלט אם לאשר את ההסדר סופית. לבייב עצמו בחר גם היום שלא להגיע לבית המשפט להכרעה הגורלית.

 

הסדר אפריקה - התפתחויות אחרונות:

 

אלשיך ביקשה לקבוע את אסיפת הנושים לעוד 7 ימים. אפריקה ביקשה לדחות את את מועד אסיפת הנושים לעוד 30 יום לכל המאוחר, ואלשיך קיבלה את הבקשה. אלשיך לא חסכה ביקורת על ההסדר המוצע: "ההסדר שהוצע רחוק מלהיות מיטיבי או נטול תהיות. החברה מגלגלת את הנזקים של בחירת השקעותיה אל הנושים".

 

אלשיך לא חסכה ביקורת גם ממחזיקי האג"ח הארוכות: "היה טעם לפגם בטענת בעלי האג"ח הארוכות שטענו כי יש להתייחס לכל אגרות החוב באופן שווה. היה זה ניצול כוחם". וציינה כי "לא ניתן לקבוע כי עילות התביעה של הנושים כנגד לבייב הינן מופרכות".  

 

לפנות בוקר: יש הסכמה

לקראת השעה 5 בבוקר היום האחרון שנתנה אלשיך לצדדים להגיע להסכמות, ולאחר כ-9 שעות דיון לילי אינטנסיבי, שלוש נציגויות האג"ח (נציגות אג"ח ט', הנציגות החדשה של אג"ח כ"ד והנציגות הכללית) הגיעו למתווה לפיו רכיב המזומן ששלוש הסדרות הקצרות (ט', כ"ד וי"ז) אמורות לקבל הינו כ-450 מיליון שקל מתוך סך המזומן בהיקף של 550 מיליון שקל שאפריקה תשלם במסגרת ההסדר.

 

מדובר בתוספת של כ-377 מיליון שקל מעבר למה שסוכם במתווה המקורי. אפריקה לא הגדילה את היקף המזומן שהיא תשלם אלא תוספת המזומן לסדרות הקצרות תבוא על חשבון אגרות החוב הארוכות. בתמורה הסדרות הארוכות תקבלנה אג"ח ארוך נוסף בסך של 76 מיליון ערך נקוב (בדגש על ערך נקוב ולא שווי) כפיצוי על ההפסד שיגרם להם מכך שהן מקבלות אג"ח ארוך במקום מזומן.

 

במסגרת ההסדר החדש בעלי אג"ח ט' יקבלו 45% מהתמורה המגיעה להם (560 מיליון שקל) בהסדר במזומן. בינתיים הודיעו האחים אנצ'ל, המחזיקים באג"ח ט', כי ינסו לארגן את מחזיקי האג"ח הפרטיים על מנת להתנגד להסדר המוצע.

 

תמיהותיה של אלשיך

אלשיך הביעה בהחלטתה מספר תמיהות בנוגע להסדר. "אינני ממליצה להצביע בעד או נגד ההסדר - אולם נקודה בעייתית היא שאפריקה תוכל לחלק דיבידנדים בתוך שנתיים. אני מעלה תמיהה על הרישום למסחר של אג"ח ט' חודשים ספורים לפני שלבייב משנה את זמירתו לגבי יכולת החברה להחזיר את חובותיה".

 

"תמיהה נוספת שאני מעלה היא בכל הנוגע לפדיון זכות התביעה האישית כנגד לבייב - שמיהר להעביר כספים לבנקים שהם נושים נדחים. וזאת תוך כדי שעומדת ותלויה בקשה בנושא. הבנקים נקבו במועד תשלום מדויק ה-16 לדצמבר - לבייב בחר לבצע מעקף והקדים את התשלום. אינני יכולה לחייב את הבנקים להשיב את הכספים".

 

בקשה מפתיעה לפסילה

אתמול החל הדיון השני בנושא של אפריקה ישראל, בבקשה מפתיעה לפסילת השופטת אלשיך. עו"ד אביעד ויסולי שהציג עצמו כבעלים פרטיים של חלק מאגרות החוב של אפריקה ישראל טען כי בעלה של השופטת, יוסי אלשיך, מכהן כדירקטור במגדל ובפיבי. פיבי היא חברת האחזקות שבשליטת צדיק בינו, בעל השליטה בבנק הבינלאומי - אחד הנושים של לבייב.

 

הדיון הופסק למספר דקות ולאחריו כתבה השופטת כי היא אינה פוסלת את עצמה משום בעלה אינו דירקטור במגדל בשנתיים האחרונות ואין השפעה של דירקטוריון פיבי על קבלת ההחלטות בבנק משום שהדירקטוריון בבנק עצמאי.

 

ויסולי לא ויתר והיום פנה בשנית לשופטת וטען כי השופטת כבר פסלה את עצמה בשל ניגוד עניינים דומה כאשר הפסיקה את הטיפול בתיק של בורגראנץ' מכיוון שפז, אחת מחברות הבנות של פיבי, מחזיקה במניות בורגראנץ'. יתר הצדדים בפרשה היו מעוניינים בהמשך טיפולה של אלשיך בתיק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביגיל עוזי
לב לבייב
צילום: אביגיל עוזי
מומלצים