שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  מלמד: לא מגנה השלטים; לא מתנער מסרבנות

  ראש ישיבת הר-ברכה הרב אליעזר מלמד מתייחס לראשונה להחלטת ישיבות ההסדר נגד שלטי הסרבנות עליה חתם, ומבהיר: "לא הייתי מסכים לגנות את המפגינים; ביחס לכפייה לעבור עבירות של שבת או גירוש יהודים - לא חל שום שינוי"

  הוא יישר קו עם עמדת איגוד ישיבות ההסדר והצהיר על התנגדות להפגנות בצבא, אבל ביום שאחרי מחדד הרב אליעזר מלמד שוב את ההבדלים האידיאולוגים: ראש ישיבת-הר ברכה התייחס היום לראשונה למסמך שניסחו חבריו הרבנים ואוּמץ על ידו, ומבהיר כי בכל מקרה לא היה מגנה את מניפי השלטים בחטיבת כפיר או נסוג מעמדתו ביחס לסרבנות.

   

  מלמד נשאל הבוקר (ב') האם שינה את דעתו בנושאים שעל הפרק בכינוס ראשי ישיבות ההסדר שנערך אתמול, ובתשובה שפרסם באתר "ישיבה" השיב כי מדובר רק בשינוי מזערי ולא עקרוני שהביא אותו להביע התנגדות להפגנות פוליטיות במדים במקום הודעתו הקודמת ולפיה הוא רק ממליץ שלא לקיימן.

   

  "כחבר בגוף ראשי ישיבות ההסדר מן הראוי להתחשב ולקבל את עמדת הרוב ובתנאי שהשינוי אינו עקרוני", הסביר הרב, "כיוון שהשינוי קטן, מן הנכון להתחשב בדעת הרוב". בכל מקרה, הבהיר, "אילו היו אומרים לגנות את המפגינים, לא הייתי מסכים ... כמובן שביחס לכפייה לעבור עבירות של שבת או גירוש יהודים וכדומה, לא חל שום שינוי - וגם שאר כל הרבנים מסכימים כעקרון לזה".

   

  ראש ישיבת הר-ברכה התעקש עד אתמול שלא להביע כל דעה שהיא בלחץ שלטוני - גם כזו שהוא מסכים לה - ולדבריו הוא לא חרג מעיקרון זה בחתימתו על המסמך
  שגיבש איגוד ההסדר. "בגלל דרישת השר ברק או ראש אכ"א לא אסכים להביע עמדה", אמר, "אבל בעמיתי הרבנים אני מתחשב". ומה לגבי פגישות עם שרים ומפקדי צבא? "אם הפגישות מסודרות בכבוד, הנני מוכן להיפגש בשמחה כמו שנפגשתי עם סגן השר מתן וילנאי", הבהיר מלמד, "אבל אם הן מסודרות באופן לא ראוי, כמו 'זימון' ו'שימוע', או שמטרתן להפעיל לחץ שלטוני לשינוי עמדה תורנית, אינני מוכן להיפגש".

   

  בהקשר זה ציין בתשובה נוספת שפרסם באתר כי אף שדובר האיגוד, הרב דוד סתיו, אמר בתום האסיפה כי מן הראוי שמלמד היה מגיע לפגישה עם שר הביטחון – קביעה זו אינה מההחלטות שנתקבלו בה והיא על דעתו של הדובר בלבד. לדבריו, "הרבה רבנים תמכו בעמדתי, ונדמה לי שהם הרוב".

   

  בסיום תשובתו התחייב הרב אליעזר מלמד: "אמשיך למלא את חובתי להביע בציבור את עמדותיי ביושר ובכנות. גם בעמדה זו ראשי ישיבות רבים תומכים, ולהערכתי הם הרוב".

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים